Գազայի հատվածում մեկնարկել է նոր ուսումնական տարին 1,5 տարվա ընդմիջումից հետո
Պաղեստինի կրթության նախարարությունը Գազայի հատվածի դեմ 2023 թ. հոկտեմբերից Իսրայելի կողմից անցկացվող ռազմական գործողություններից ի վեր առաջին անգամ հայտարարել է նոր ուսումնական տարվա մեկնարկի մասին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Asharq News-ը։
Նախարարությունը Գազա քաղաքի «Ան-Նասր» դպրոցում հրավիրել էր մամուլի ասուլիս, որին ներկա են գտնվել մեծ թվով աշակերտներ։
Ըստ գերատեսչության հայտարարության՝ նոր ուսումնական տարին սկսվում է՝ չնայած պատերազմի պատճառած զանգվածային ավերածություններին և ռեսուրսների ու հնարավորությունների մեծ սղությանը:
«Մենք լիովին գիտակցում ենք մեր աշակերտների և ուսուցիչների առջև ծառացած դժվարությունները, սակայն հաստատում ենք մեր լիակատար հանձնառությունը՝ ապահովելու մեր բոլոր երեխաների կրթության իրավունքը՝ դասընթացները կազմակերպելով թե՛ դեռ կանգուն, թե՛ վերանորոգված ու վերազինված, թե՛ այլընտրանքային դպրոցներում ու կրթական կետերում, որոնք բացվել են տարբեր շրջաններում», - նշվել է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, նշվում է, որ ջանքեր կգործադրվեն՝ շարունակելու հեռավար ուսուցումը վիրտուալ հարթակների միջոցով այն աշակերտների համար, որոնք չեն կարողանում հաճախել դպրոց:
Տեղեկությունների համաձայն՝ Գազայի դպրոցների ավելի քան 85%-ը վնասվել կամ ավերվել են իսրայելական ռմբակոծությունների հետևանքով։
Իսրայելը պաղեստինյան անկլավում ռազմական գործողություններ էր սկսել՝ ի պատասխան հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներխուժման, որի հետևանքով զոհվել էր շուրջ 1200 մարդ, 250 մարդ գերեվարվել էր։
Կատարի, Եգիպտոսի և ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կողմերի միջև հաստատվել է հրադադար, որն ուժի մեջ է մտել հունվարի 19-ից։

В секторе Газа после полуторагодичного перерыва начался новый учебный год
Министерство образования Палестины впервые после военных действий, проводимых Израилем с октября 2023 года против Газы объявило о начале нового учебного года. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Asharq News.
Министерство провело пресс-конференцию в школе «Ан-Наср» города Газа, на которой присутствовало большое число учеников.
Согласно заявлению ведомства, новый учебный год начинается, несмотря на масштабные разрушения, вызванные войной, и острую нехватку ресурсов и помещений.
«Мы полностью осознаем трудности, с которыми сталкиваются наши ученики и учителя, но подтверждаем свою полную приверженность обеспечению права на образование для всех наших детей путем организации занятий как в существующих, отремонтированных и переоснащенных школах, так и в альтернативных школах и образовательных центрах, открывшихся в разных регионах», - говорится в заявлении.
Кроме того, будут предприняты усилия по продолжению дистанционного обучения через виртуальные платформы для учащихся, которые не могут посещать школу, говорится в сообщении.
По имеющимся данным, более 85% школ в Газе были повреждены или разрушены в результате израильских бомбардировок.
Израиль начал военные действия в палестинском анклаве в ответ на вторжение боевиков ХАМАС 7 октября, в результате которых около 1200 человек были убиты и 250 человек взяты в плен.
При посредничестве Катара, Египта и США между сторонами было установлено прекращение огня, которое вступило в силу 19 января.