Իսրայելում 3 ավտոբուս է պայթեցվել հնարավոր ահաբեկչական գործողության ընթացքում
Թել Ավիվից հարավ գտնվող Բեթ Յամ քաղաքում ավտոկայանատեղիում գիշերը պայթեցվել է 3 դատարկ ավտոբուս, ինչն, ըստ ոստիկանության, ահաբեկչական գործողություն է եղել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է The Times of Israel պարբերականը։
Միջադեպի հետևանքով տուժածներ չկան։ Ոստիկանությունը չեզոքացրել է ավտոբուսներում գտնվող ևս երկու չպայթած սարք, որոնք հայտնաբերվել են հարևան Հոլոն քաղաքում։
Պայթուցիկ սարքերն ունեցել են թայմերներ։ Ըստ Channel 12 լրատվական ալիքի հրապարակման՝ սարքերը պետք է պայթեին փետրվարի 21-ի առավոտյան, երբ ավտոբուսներում արդեն ուղևորներ կլինեին, սակայն դրանք շուտ են պայթել։
Ոստիկանությունը հայտնել է, որ պայթուցիկների վրա կար գրառում, և որ հարձակումն, ամենայն հավանականությամբ, կազմակերպվել է Հորդանան գետի Արևմտյան ափից։ Աղբյուրները հայտնել են, որ հարձակման մեջ ներգրավված է Արևմտյան ափին գործող ահաբեկչական բջիջ։
Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն, ըստ նրա գրասենյակի, Իսրայելի պաշտպանության բանակին հրահանգել է «Արևմտյան ափին զանգվածային գործողություն սկսել ահաբեկչական կենտրոնների դեմ»։ Ոստիկանությանն ու հատուկ ծառայություններին հանձնարարվել է իսրայելական քաղաքներում ավելացնել կանխարգելիչ գործողությունները՝ հետագա հարձակումները կանխելու համար։
Միջադեպի վայրերում իրավապահները կատարում են որոնողական աշխատանքներ։ Իսրայելի տրանսպորտի նախարար Միրի Ռեգևը հրահանգել է դադարեցնել բոլոր ավտոբուսների, գնացքների երթևեկությունը։

В Израиле произошли взрывы в трех автобусах: предполагается, что это были теракты
На парковке в городе Бат-Ям, к югу от Тель-Авива ночью произошли взрывы в трех пустых автобусах. Полиция считает возможным,  что это были террористические акты. Как передает Арменпресс, об этом сообщила газета The Times of Israel.
В результате инцидента пострадавших нет. Полиция обезвредила еще два неразорвавшихся устройства в автобусах, которые были обнаружены в соседнем городе Холон.
Взрывные устройства были оснащены таймерами. По данным новостного канала Channel 12, устройства должны были взорваться утром 21 февраля, когда в автобусах уже были бы пассажиры, но взорвались раньше.
Полиция заявила, что на взрывном устройстве была записка, и что акты, вероятно, было организовано с Западного берега. Источники сообщили, что к ним причастна террористическая ячейка, действующая на Западном берегу.
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху приказал Армии обороны Израиля начать масштабную операцию против террористических центров на Западном берегу. Полиции и разведывательным службам поручено усилить превентивные меры в израильских городах для предотвращения дальнейших терактов.
Сотрудники правоохранительных органов проводят оперативно-разыскные мероприятия на месте происшествия. Министр транспорта Израиля Мири Регев распорядилась приостановить все автобусные и железнодорожные перевозки.