ՀՀ ԱԺ նախագահն Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահի ուշադրությունն է հրավիրել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին
Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հանդիպել է Իտալիայի Պատգամավորների պալատի նախագահ Լորենցո Ֆոնտանայի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Ալեն Սիմոնյանը նշել է, որ անցած տարվա ապրիլին իսպանական Պալմայում իր եւ Լորենցո Ֆոնտանայի կողմից ստորագրված համագործակցության վերաբերյալ արձանագրությունն աստիճանաբար մտնում է իրականացման փուլ, որի գործնական դրսեւորումներից է նաեւ իր կողմից գլխավորած պատվիրակության ներկայիս այցը Հռոմ:
Ողջունելով ՀՀ ԱԺ նախագահին Իտալիայում՝ Լորենցո Ֆոնտանան ընդգծել է, որ այս այցը լավ հնարավորություն է քննարկելու ինչպես երկու երկրների եւ խորհրդարանների միջեւ գործընկերային հարաբերությունները, այնպես էլ Հայաստանի՝ եվրոպական ինտեգրմանը վերաբերող հարցեր:
Վերջինս Ալեն Սիմոնյանին ներկայացրել է երեկ Իտալիայի Սենատի կողմից ընդունված բանաձեւը, որը, մասնավորապես, պարտավորեցնում է Իտալիայի կառավարությանը խթանել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղ գործընթացին ուղղված դիվանագիտական գործողությունները` նպաստելով տարածաշրջանում հարատեւ ու կայուն խաղաղության հաստատմանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Ալեն Սիմոնյանը Լորենցո Ֆոնտանայի ուշադրությունն է հրավիրել նաեւ Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին:

Спикер Национального собрания Армении обратил внимание спикера Палаты депутатов Италии на проблему армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане
Председатель Национального собрания Республики Армения Ален Симонян встретился с председателем Палаты депутатов Италии Лоренцо Фонтана.
Выразив благодарность за теплый прием, Ален Симонян отметил, что протокол о сотрудничестве, подписанный им и Лоренцо Фонтаной в испанской Пальме в апреле прошлого года, постепенно вступает в стадию реализации, одним из практических проявлений которой является нынешний визит возглавляемой им делегации в Рим.
Приветствуя спикера НС РА в Италии, Лоренцо Фонтана подчеркнул, что этот визит является хорошей возможностью обсудить партнерские отношения между двумя странами и парламентами, а также вопросы, связанные с европейской интеграцией Армении.
Он представил Алену Симоняну принятую вчера итальянским Сенатом резолюцию, которая, в частности, обязывает итальянское правительство содействовать дипломатическим действиям, направленным на мирный процесс между Арменией и Азербайджаном, способствуя установлению прочного и стабильного мира в регионе.
Как сообщает Арменпресс, в пресс-релизе НС РА говорится, что Ален Симонян привлек внимание Лоренцо Фонтаны к вопросу армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане.