ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների «070» ծածկագրով անձնագրերը դառնում են անվավեր, երբ նրանք ծանուցում են ստանում ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց հորդորում է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու մասին ծանուցումը ստանալուց անմիջապես հետո դիմել ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու համար։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունն այդ մասին հաղորդագրություն է տարածել։
«Այն պահից, երբ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար դիմած ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձը ստանում է ծանուցում առ այն, որ ՀՀ Նախագահի հրամանագրով նրան շնորհվել է ՀՀ քաղաքացիություն, նրա «070» ծածկագրով անձնագիրը դառնում է անվավեր, ինչի պատճառով կարող են խնդիրներ առաջանալ թոշակ ու նպաստ ստանալու, բանկային գործարքներ կատարելու, այլ երկրի վիզա ստանալու կամ արտերկիր մեկնելու հետ կապված։
Այդ իսկ պատճառով հորդորում ենք ծանուցումը ստանալուց անմիջապես հետո դիմել ՀՀ քաղաքացու անձնագիր ստանալու համար․ Հայաստանի Հանրապետությունում գտնվելու դեպքում անհրաժեշտ է ներկայանալ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն (Դավթաշեն, 4-րդ թաղամաս 17/10 հասցեով), իսկ օտարերկրյա պետությունում՝ Հայաստանի Հանրապետության դեսպանություն կամ հյուպատոսական հիմնարկ:
Հիշեցնում ենք, որ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձինք կարող են ՀՀ քաղաքացիություն ստանալ պարզեցված և արագացված ընթացակարգով։
Այդ նպատակով Երևանում անհրաժեշտ է դիմել ՆԳՆ Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն (Դավթաշեն, 4-րդ թաղամաս 17/10 հասցեով), իսկ մարզերում՝ ՄՔԾ տարածքային ստորաբաժանումներ (անձնագրային բաժիններ): Դիմելու համար նախօրոք հերթագրվելու կարիք չկա․ սպասարկումն իրականացվում է կենդանի հերթի ձևաչափով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերն են․
1) դիմում-հարցաթերթ (լրացվում է տեղում),
2)անձը հաստատող վավեր փաստաթուղթ («070» ծածկագրով անձնագիր), դրա պատճենը և ԺՊ վկայական,
3) 35 x 45 մմ չափի 6 լուսանկար (գունավոր),
4) ծննդյան վկայականը և դրա պատճենը,
5) եթե անձը կրում է ամուսնու ազգանունը՝ ամուսնության վկայականը և դրա պատճենը, ինչպես նաև ամուսնու անձնագրի պատճենը,
6) 28.11.1981 թ․ հետո ծնված անձինք պետք է ներկայացնեն նաև ծնողների անձը հաստատող փաստաթղթերի, ծնողների ամուսնության կամ հայրության ճանաչման վկայականի կամ միայնակ մայր հանդիսանալու վերաբերյալ տեղեկանքի պատճենները:

Паспорта с кодом «070» насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха становятся недействительными при получении ими уведомления о получении гражданства РА
Служба миграции и гражданства МВД Армении призывает насильственно перемещенных из Нагорного Карабаха обращаться за получением паспорта гражданина Республики Армения сразу после получения уведомления о получении гражданства РА.
Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на Службу миграции и гражданства МВД РА.
«С момента, когда вынужденно перемещенный из Нагорного Карабаха, подавший заявление на получение гражданства РА, получает уведомление о том, что указом президента РА ему предоставлено гражданство РА, его паспорт с кодом «070» становится недействительным, из-за чего могут возникнуть проблемы с получением пенсий и пособий, совершением банковских операций, получением визы другой страны или выездом за границу.
Именно поэтому мы призываем вас подавать заявление на получение паспорта гражданина РА сразу после получения уведомления. Если вы находитесь в Республике Армения, вам необходимо обратиться в Службу миграции и гражданства (Давташен, 4-й район по адресу 17/10), а если в зарубежной стране – в посольство или консульское учреждение Республики Армения.
Напоминаем, что лица, вынужденно перемещенные из Нагорного Карабаха, могут получить гражданство РА в упрощенном и ускоренном порядке.
Для этого необходимо обратиться в Службу миграции и гражданства МВД (Давташен, 4-й район по адресу 17/10), а в областях - в территориальные подразделения МВД (паспортные отделы). Обслуживание осуществляется в формате живой очереди», - отмечается в сообщении.
Необходимыми документами для получения гражданства РА являются:
1) заявление-анкета (заполняется на месте),
2) действительный документ, удостоверяющий личность (паспорт с кодом «070»), его копия и свидетельство о временной защите,
3) 6 фотографий размером 35 х 45 мм (цветные),
4) свидетельство о рождении и его копия,
5) если лицо носит фамилию супруга, свидетельство о браке и его копию, а также копию паспорта супруга,
6) лица, родившиеся позже 28.11.1981 г., должны предоставить также копии документов, удостоверяющих личность родителей, свидетельства о браке родителей или о признании отцовства или свидетельства о матери-одиночке.