ԱՀԿ-ի ղեկավարը կոչ է արել ԱՄՆ-ին շարունակել ֆինանսավորել կազմակերպությանը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը մամուլի ասուլիսի ժամանակ կոչ է արել Միացյալ Նահանգներին՝ շարունակել կազմակերպության ֆինանսավորումը, քանի դեռ այլընտրանքային լուծումներ չեն գտնվել։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք խնդրում ենք ԱՄՆ-ին դիտարկել ֆինանսավորումը շարունակելու հարցը առնվազն մինչև լուծումներ գտնվեն», - ասել է ԱՀԿ-ի ղեկավարը:
Գեբրեյեսուսը հավելել է, որ Ուգանդայում, Կոնգոյի Դեմոկրատական ​​Հանրապետությունում, Գազայում և այլուր առողջապահական արտակարգ իրավիճակներին ԱՀԿ-ի արձագանքների մեծ մասը ֆինանսապես աջակցվում է Միացյալ Նահանգների կողմից:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրամանագիր է ստորագրել ԱՀԿ-ից երկրի դուրս գալու մասին։ Նոր վարչակազմը կարծում է, որ ԱՀԿ-ն բավականաչափ արդյունավետ չէ, գտնվում է քաղաքական ազդեցության տակ և չափազանց մեծ ֆինանսավորում է պահանջում Միացյալ Նահանգներից։
Անցյալ շաբաթ ԱՀԿ-ի ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը ասաց, որ ԱՀԿ-ն սառեցրել է կադրերի հավաքագրումը և սահմանափակել է ճանապարհորդությունները՝ իրացվելիության ճգնաժամի պատճառով՝ կազմակերպությունից ԱՄՆ-ի դուրս գալուց հետո:

Глава ВОЗ призвал США продолжить финансировать организацию
Глава Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус призывал во время пресс-конференции США продолжать финансировать организацию до тех пор, пока не будет найдено альтернативные решения.
"Мы просим США рассмотреть возможность продолжения финансирования, по крайней мере, до тех пор, пока не будут найдены решения", - как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, сказал он.
Тедрос добавил, что значительная часть мер ВОЗ по реагированию на чрезвычайные ситуации в области здравоохранения в Уганде, Демократической Республике Конго, Газе и других местах осуществляется при финансовой поддержке Соединенных Штатов.
Ранее президент США Дональд Трамп подписал указ о выходе страны из ВОЗ. Новая администрация считает, что ВОЗ недостаточно эффективна, находится под политическим влиянием и требует от США слишком большого финансирования.
На прошлой неделе глава организации Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что ВОЗ заморозила набор персонала и ограничила поездки из-за кризиса с ликвидностью после выхода США из организации.