Արարատ Միրզոյանն Օսլոյում ներկայացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակի շուրջ ՀՀ ընկալումները
Նորվեգիայի մայրաքաղաք Օսլոյում Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին հանդիպում է ունեցել Միջազգային հարաբերությունների նորվեգական ինստիտուտի ղեկավար և փորձագիտական կազմի հետ։
Նշվում է, որ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրավիճակի շուրջ ՀՀ ընկալումները, կայունության և խաղաղության հաստատման հնարավորությունները, ինչպես նաև այդ ճանապարհին առկա մարտահրավերները։
«ՀՀ արտաքին քաղաքականության դիվերսիֆիկացիայի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել նոր՝ ամուր գործընկերությունների ձևավորման ուղղությամբ աշխատանքներին, այդ ուղղությամբ առկա ձեռքբերումներին։ Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակներից է ՀՀ շուրջը կայուն անվտանգային մթնոլորտի ապահովումը՝ հիմնված պետականության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության նկատմամբ անվերապահ հարգանքի վրա»,-նշված է ԱԳ նախարարության հաղորդագրության մեջ։
ԱԳՆ-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը պատասխանել է ներկաներին հետաքրքրող այլ հարցերի։

Арарат Мирзоян представил в Осло восприятие Арменией ситуации в области безопасности, сложившейся в регионе Южного Кавказа
7 февраля в столице Норвегии Осло министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с руководителем и экспертным составом Норвежского института международных отношений.
Как передает Арменпресс, об этом говорится в заявлении МИД РА.
Отмечается, что министр Мирзоян представил видение Арменией ситуации в сфере безопасности в регионе Южного Кавказа, возможностей установления стабильности и мира, а также вызовов на этом пути.
«В контексте диверсификации внешней политики Республики Армения была отмечена работа по формированию новых, прочных партнерских отношений и достижения в этом направлении. Министр Мирзоян подчеркнул, что одной из основных целей внешней политики РА является обеспечение стабильной атмосферы безопасности вокруг Республики Армения, основанной на безусловном уважении государственности, суверенитета и территориальной целостности», — говорится в заявлении МИД.