Մենք հավատարիմ ենք մնում Նանսենի սկզբունքներին. ՀՀ ԱԳ նախարարն այցելել է Ֆրիտյոֆ Նանսենի ինստիտուտ
Նորվեգիա պաշտոնական այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին այցելել է Ֆրիտյոֆ Նանսենի ինստիտուտ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, Արարատ Միրզոյանը գրառում է կատարել Ինստիտուտի պատվավոր հյուրերի մատյանում. «Նանսենի ժառանգությունը և նրա՝ հազարավոր հայերի գոյատևումն ապահովելուն ուղղված մարդասիրական ջանքերը մնում են մարդասիրության անզուգական դրսևորում, որը Հայաստանը երբեք չի մոռանա։
Շարունակելով ամրապնդել հայ-նորվեգական կապերը՝ մենք հավատարիմ ենք մնում մարդկային արժանապատվության, համերաշխության և բարոյական պատասխանատվության այն սկզբունքներին, որոնք Նանսենն այդքան եռանդուն կերպով պաշտպանում և մարմնավորում էր»։
Ըստ աղբյուրի՝ ինստիտուտում կայացած կարճ քննարկմանը երկուստեք ընդգծվել է Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ հայ փախստականներին աջակցության հարցում Նանսենի կողմից գործադրված մարդասիրական ջանքերի կարևորությունը, թե՛ Հայաստանում, թե՛ Նորվեգիայում նրա գործունության նկատմամբ առկա մեծ հարգանքը։
Անդրադարձ է կատարվել նաև ինստիտուտի հետ համագործակցության ընդլայնման հեռանկարներին։ Կարևորվել է երկկողմ գիտական կապերի խորացումը և փորձի փոխանակման նոր հնարավորությունների առավելագույնս իրացումը, այդ թվում՝  ՄԱԿ Կենսաբազմազանության կողմերի համաժողովի՝ Հայաստանում անցկացման շրջանակներում։
Նշվում է, որ նախարար Միրզոյանը շրջայց է կատարել ինստիտուտում և ծաղկեպսակ է զետեղել մեծանուն նորվեգացի հումանիստի և գիտնականի գերեզմանին:

On February 7, within the framework of his official visit to Norway, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan visited the Fridtjof Nansen Institute.
According to the foreign ministry, Minister Mirzoyan made a note in the guest book of the Fridtjof Nansen Institute: “It is a great honor to visit the Fridtjof Nansen Institute. Nansen’s legacy and his humanitarian efforts ensuring the survival of thousands of Armenians remain an unparalleled act of humanity that Armenia will never forget.
As we continue to strengthen Armenian-Norwegian ties, we remain committed to upholding the principles of human dignity, solidarity and moral responsibility that Nansen so passionately championed and embodied”.
According to a press release issued by the foreign ministry, during a brief discussion held at the Institute, both sides emphasized the significance of Nansen’s humanitarian efforts in supporting Armenian refugees who had survived the Armenian Genocide, as well as the profound respect for his work in both Armenia and Norway.
The prospects for expanding cooperation with the Institute were also touched upon. The importance of deepening bilateral scientific ties and maximizing new opportunities for exchange of experience was highlighted, including within the framework of Armenia’s hosting of the UN Biodiversity Conference.
Minister Mirzoyan toured the Institute and laid a wreath at the grave of the distinguished Norwegian humanist and scientist.