Գազայում հրադադարի երկրորդ փուլի շուրջ բանակցությունները սկսվել են
Պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման ներկայացուցիչ Աբդել Լատիֆ ալ-Կանուան հայտարարել է Գազայի հատվածում հրադադարի համաձայնագրի երկրորդ փուլի շուրջ բանակցությունների մեկնարկի մասին, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
Գործարքի առաջին փուլի շրջանակում, որը նախատեսում է 33 իսրայելցի պատանդների և մոտ հազար պաղեստինցի բանտարկյալների ազատ արձակում, արդեն երկու փոխանակում է տեղի ունեցել։ Զինադադարի առաջին օրվանից Գազայի հատված մարդասիրական օգնության մատակարարումն ավելացել է՝ օրական մինչև 600 բեռնատար, այդ թվում՝ 50-ը՝ վառելիքով։ Բացի այդ, Իսրայելը թույլ է տվել անկլավի բնակիչներին վերադառնալ հարավից հյուսիս։
16-րդ օրը կողմերը պարտավորվեցին սկսել բանակցությունները գործարքի երկրորդ փուլի շուրջ, որը ենթադրաբար կներառի մնացած պատանդների ազատումը, մշտական ​​զինադադարը և Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորքերի ամբողջական դուրսբերումը:
Խաղաղ գործընթացի երաշխավորները քննարկում են նաև երրորդ փուլը, որը ներառում է մահացածների աճյունների փոխանակում, Գազայի հատվածի վերականգնում և շրջափակման դադարեցում։

Начались переговоры по второму этапу прекращения огня в Газе
Представитель палестинского движения ХАМАС Абдель Латиф аль-Кануа сообщил о начале переговоров по второму этапу соглашения о прекращении огня в секторе Газа.
"Контакты и переговоры по второму этапу начались", — сказал он.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, в рамках первого этапа сделки, который предусматривает освобождение 33 израильских заложников и порядка тысячи палестинских заключенных, уже состоялись два обмена. С первого дня перемирия выросли поставки гуманитарной помощи в сектор Газа — до 600 грузовиков в сутки, включая 50 с топливом. Кроме того, Израиль позволил жителям анклава вернуться с юга на север.
На 16-й день стороны обязались начать переговоры о втором этапе сделки, который, предположительно, будет предусматривать освобождение оставшихся заложников, постоянное прекращение огня и полный вывод военных ЦАХАЛ.
Гаранты мирного процесса обсуждают и третий этап, включающий обмен останками тел погибших, восстановление сектора Газа и окончание его блокады.
С 19 января Израиль и ХАМАС при посредничестве Катара, Египта и США договорились о прекращении огня на 42 дня и объявили о стремлении к окончательному завершению боев, которые за 15 месяцев унесли жизни 46 тысяч палестинцев и около полутора тысяч израильтян. Конфликт распространился на Ливан и Йемен, а также спровоцировал обмен ракетными ударами между Тель-Авивом и Тегераном.