Բեռլինում զանգվածային ցույց է տեղի ունեցել ընդդեմ ներգաղթը սահմանափակելու օրինագծի
Հազարավոր մարդիկ Բեռլինում բողոքի ցույց են անցկացրել ընդդիմադիր պահպանողականների առաջարկած ներգաղթը սահմանափակելու պլանների դեմ, որոնց աջակցում է ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Պահպանողականների առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը, որն, ըստ տարբեր կանխատեսումների, կդառնա Գերմանիայի հաջորդ կանցլերը փետրվարի 23-ին կայանալիք համընդհանուր ընտրություններից հետո, «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության աջակցությամբ հովանավորել է օրենքի նախագիծը՝ «կոտրելով ծայրահեղ աջ կուսակցության հետ համագործակցելու տաբուն», գրում է գործակալությունը:
Բեռլինի ոստիկանության տվյալներով՝ Բրանդենբուրգյան դարպասի մոտ՝ Բունդեսթագի ստորին պալատի մերձակայքում, հավաքվել է շուրջ 160 000 մարդ։
Կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցը հունվարի 31-ին փորձում էր առաջ մղել ներգաղթի մասին օրինագիծը ստորին պալատում, սակայն չկարողացավ ապահովել մեծամասնություն, քանի որ իր կուսակցության որոշ պատգամավորներ հրաժարվեցին աջակել դրան:
Օրենքի նախագիծը կսահմանափակեր ընտանիքների վերամիավորումը որոշ փախստականների համար և կպահանջեր ավելի մեծ թվով մարդկանց մերժել սահմանին: Համաձայն վերջին հարցման՝ հասարակության երկու երրորդն աջակցում է ներգաղթի նկատմամբ ավելի խիստ կանոններին:
Մերցը պնդում էր, որ օրինագիծը համարժեք պատասխան է հանրային վայրերում ներգաղթյալների կողմից մի շարք աղմկահարույց սպանությունների: Սակայն կանցլեր Օլաֆ Շոլցի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը և Կանաչները նշել են, որ օրինագիծը չէր կանգնեցնի հարձակումները և կխախտեր եվրոպական օրենքը:
Փետրվարի 1-ին ևս Գերմանիայի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ Համբուրգում, Շտուտգարտում և Լայպցիգում, տասնյակ հազարավոր մարդիկ նմանատիպ ցույցերի էին դուրս եկել ընդդեմ Քրիստոնեական-դեմոկրատական միության և «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության։

Tens of thousands protest in Berlin against proposed German immigration crackdown
Thousands of people protested in Berlin on Sunday against plans to limit immigration proposed by opposition conservatives and supported by the far-right Alternative for Germany (AfD), Reuters reports.
Friedrich Merz, the conservatives' leader who is tipped to become Germany's next chancellor after a national election set for Feb. 23, sponsored a draft bill with AfD support, breaking a taboo against cooperating with the far-right party.
Around 160,000 gathered at Berlin's Brandenburg Gate, next to the Bundestag lower house, according to the Berlin police. The protesters held banners reading "We are the firewall, no cooperation with the AfD" and "Merz, go home, shame on you!".
Merz, the CDU/CSU's candidate for chancellor, on Friday tried to push the immigration bill in the lower house but failed to secure a majority as some of the deputies from his own party refused to support it.
Their failure to endorse his draft dealt a blow to the authority of Merz, who had pushed for the law despite warnings from party colleagues that he risked being tarnished with the charge of voting alongside the far-right.
Mainstream German parties had previously joined forces to prevent the AfD, which is under surveillance by Germany's security services, from achieving legislative power, something they call a firewall against the far-right.
The draft law would have restricted family reunifications for some refugees and called for more people to be refused at the border. Two-thirds of the public support stronger immigration rules, according to a recent poll.