Բեռլինում զանգվածային ցույց է տեղի ունեցել ընդդեմ ներգաղթը սահմանափակելու օրինագծի
Հազարավոր մարդիկ Բեռլինում բողոքի ցույց են անցկացրել ընդդիմադիր պահպանողականների առաջարկած ներգաղթը սահմանափակելու պլանների դեմ, որոնց աջակցում է ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցությունը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Reuters լրատվական գործակալությունը։
Պահպանողականների առաջնորդ Ֆրիդրիխ Մերցը, որն, ըստ տարբեր կանխատեսումների, կդառնա Գերմանիայի հաջորդ կանցլերը փետրվարի 23-ին կայանալիք համընդհանուր ընտրություններից հետո, «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության աջակցությամբ հովանավորել է օրենքի նախագիծը՝ «կոտրելով ծայրահեղ աջ կուսակցության հետ համագործակցելու տաբուն», գրում է գործակալությունը:
Բեռլինի ոստիկանության տվյալներով՝ Բրանդենբուրգյան դարպասի մոտ՝ Բունդեսթագի ստորին պալատի մերձակայքում, հավաքվել է շուրջ 160 000 մարդ։
Կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցը հունվարի 31-ին փորձում էր առաջ մղել ներգաղթի մասին օրինագիծը ստորին պալատում, սակայն չկարողացավ ապահովել մեծամասնություն, քանի որ իր կուսակցության որոշ պատգամավորներ հրաժարվեցին աջակել դրան:
Օրենքի նախագիծը կսահմանափակեր ընտանիքների վերամիավորումը որոշ փախստականների համար և կպահանջեր ավելի մեծ թվով մարդկանց մերժել սահմանին: Համաձայն վերջին հարցման՝ հասարակության երկու երրորդն աջակցում է ներգաղթի նկատմամբ ավելի խիստ կանոններին:
Մերցը պնդում էր, որ օրինագիծը համարժեք պատասխան է հանրային վայրերում ներգաղթյալների կողմից մի շարք աղմկահարույց սպանությունների: Սակայն կանցլեր Օլաֆ Շոլցի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը և Կանաչները նշել են, որ օրինագիծը չէր կանգնեցնի հարձակումները և կխախտեր եվրոպական օրենքը:
Փետրվարի 1-ին ևս Գերմանիայի տարբեր քաղաքներում, այդ թվում՝ Համբուրգում, Շտուտգարտում և Լայպցիգում, տասնյակ հազարավոր մարդիկ նմանատիպ ցույցերի էին դուրս եկել ընդդեմ Քրիստոնեական-դեմոկրատական միության և «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության։

В Берлине прошла массовая демонстрация против законопроекта об ограничении иммиграции
Тысячи людей протестовали в Берлине против планов по ограничению иммиграции, предложенных оппозиционными консерваторами, которых поддерживает крайне правая партия «Альтернатива для Германии» (АдГ). Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters.
Лидер консерваторов Фридрих Мерц, которого многие считают следующим канцлером Германии после всеобщих выборов 23 февраля, выступил спонсором законопроекта при поддержке партии «Альтернатива для Германии», «нарушив табу на сотрудничество с крайне правой партией», пишет агентство.
По данным берлинской полиции, у Бранденбургских ворот, возле нижней палаты Бундестага, собралось около 160 тысяч человек.
Кандидат в канцлеры Фридрих Мерц 31 января пытался протолкнуть через нижнюю палату законопроект об иммиграции, но не смог получить большинства после того, как некоторые депутаты от его партии отказались его поддержать.
Согласно недавнему опросу, две трети населения поддерживают более строгие иммиграционные правила.
Мерц утверждал, что законопроект является адекватным ответом на серию громких убийств иммигрантов в общественных местах, но социал-демократы канцлера Олафа Шольца и «Зеленые» заявили, что законопроект не остановит нападения и нарушит европейское законодательство.
1 февраля также в различных городах Германии, в том числе в Гамбурге, Штутгарте и Лейпциге, десятки тысяч людей вышли на аналогичные демонстрации против Христианско-демократического союза и партии «Альтернатива для Германии».