Եվրահանձնաժողովում հայտնել են Թրամփի կողմից մաքսատուրքերի սահմանմանը կոշտ արձագանքելու մասին
Եվրամիության արձագանքը կոշտ կլինի, եթե ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը մաքսատուրքեր սահմանի ԵՄ անդամ երկրներից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի անդամներից մեկին։
«ԵՄ-ն կոշտ կարձագանքի ցանկացած առևտրային գործընկերոջը, որն անարդարացիորեն կամ կամայականորեն մաքսատուրքեր կսահմանի ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ», - գործակալությանը հայտնել է Եվրահանձնաժողովի ներկայացուցիչը, որի անունը չի նշվում:
Նրա խոսքով՝ այս փուլում 27 անդամ երկրներից բաղկացած դաշինքը չգիտի ԵՄ-ից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ որևէ լրացուցիչ մաքսատուրքի մասին։
Bloomberg-ի զրուցակիցը նշել է, որ մաքսատուրքերի սահմանումը «վնասակար է բոլոր կողմերի համար», և ափսոսանք է հայտնել Կանադայի, Մեքսիկայի և Չինաստանի նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու Թրամփի որոշման առնչությամբ։
Միևնույն ժամանակ Մեքսիկայի նախագահ Կլաուդիա Շեյնբաումը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը ԱՄՆ-ից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ պատասխան մաքսատուրքերի մանրամասները կհայտնի փետրվարի 3-ին:
Շեյնբաումն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ պլանը կներառի տարիֆային և ոչ տարիֆային միջոցներ, ներառյալ 25% մաքսատուրք Մեքսիկա ներմուծվող բոլոր ապրանքների համար:
Կանադան իր հերթին հայտարարել է փետրվարի 4-ից ԱՄՆ-ից ներկրվող 155 միլիարդ դոլարի ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքերը բարձրացնելու մասին։
Թրամփը փետրվարի 1-ին ստորագրել է կատարողական հրամանագիր Կանադայից, Չինաստանից և Մեքսիկայից ներկրվող ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։ Փաստաթղթում նշվում է, որ 25% մաքսատուրքեր են սահմանվում Մեքսիկայից և Կանադայից ներմուծման համար (10%՝ կանադական էներգառեսուրսների նկատմամբ)։ 10%-ի չափով լրացուցիչ մաքսատուրքեր են սահմանվում ՉԺՀ-ից ապրանքների նկատմամբ։ Թրամփի խոսքով՝ դա արվել է «անօրինական ներգաղթյալների և մահացու թմրանյութերի լուրջ սպառնալիքի պատճառով», որոնք սպանում են ԱՄՆ քաղաքացիներին:

Еврокомиссия заявила о жесткой реакции на указы Трампа о введении таможенных пошлин
Евросоюз жестко отреагирует, если президент США Дональд Трамп введет пошлины на товары, импортируемые из государств-членов ЕС. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на члена Европейской комиссии.
“ЕС жестко отреагирует на любого торгового партнера, который несправедливо или произвольно вводит пошлины на товары из ЕС. На карту поставлено многое”, - заявил агентству представитель Еврокомисси, попросивший не называть его имени.
По его словам, 27 членам ЕС пока не известно о каких-либо дополнительных таможенных пошлинах на товары, импортируемые из ЕС.
Собеседник Bloomberg отметил, что введение пошлин будет “вредным для всех сторон”, и выразил сожаление в связи с решением Трампа ввести пошлины против Канады, Мексики и Китая.
Президент Мексики Клаудия Шейнбаум  3 февраля объявила, что ее правительство прибегнет к ответным пошлинам на импорт из США.
Ранее Шейнбаум заявляла, что это будут тарифные и нетарифные меры, в том числе 25-процентная пошлина на все товары, импортируемые из Мексики.
Канада, в свою очередь, объявила, что с 4 февраля повысит пошлины на товары на сумму 155 миллиардов долларов, импортируемые из США.
1 февраля Трамп подписал указ о введении пошлин на товары, импортируемые из Канады, Китая и Мексики. В нем указано, что на импорт из Мексики и Канады налагаются пошлины в размере 25% (на канадские энергоресурсы - 10%). На товары из КНР налагаются дополнительные таможенные пошлины в размере 10%. По словам Трампа, это было сделано “из-за серьезной угрозы со стороны нелегальных иммигрантов и смертельных наркотиков, убивающих наших граждан”.