ԱՀԿ-ն բուժտարհանում կանցկացնի Գազայի հատվածում
12 000-ից մինչև 14 000 մարդ Գազայի հատվածից բժշկական տարհանման կարիք ունի։ Հունվարի 19-ին Իսրայելի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ շարժման միջև հրադադարի ուժի մեջ մտնելուց ի վեր առաջին անգամ փետրվարի 1-ին նման գործընթաց կիրականացվի։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Ժնևում կայացած ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է պաղեստինյան տարածքներում Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) ներկայացուցիչ Ռիկ Պեպերկոռնը:
«Բժշկական տարհանումը պետք է շտապ վերսկսվի. ներկայում բժշկական տարհանման կարիք ունի 12 000-ից մինչև 14 000 մարդ: Առնվազն 2500 երեխա շտապ բժշկական տարհանման կարիք ունի։ Վերջին հաղորդագրությունների համաձայն՝ հրադադարից հետո առաջին բժշկական տարհանումն սպասվում է վաղը (խմբ.՝ փետրվարի 1-ին)՝ Ռաֆահի հսկիչ անցակետով», - նրա խոսքերն է մեջբերում «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը։

ВОЗ проведет в секторе Газа медицинскую эвакуацию
От 12 000 до 14 000 человек нуждаются в медицинской эвакуации из сектора Газа. Такой процесс будет проведен 1 февраля, впервые с момента вступления в силу соглашения о прекращении огня между Израилем и палестинским движением ХАМАС 19 января.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил представитель Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) на палестинских территориях Рик Пеперкорн в ходе брифинга в Женеве.
“Медицинская эвакуация должна быть срочно возобновлена - в настоящее время в медицинской эвакуации нуждаются от 12 тысячи до 14 тысячи человек. По меньшей мере, 2500 детей нуждаются в срочной медицинской эвакуации. Согласно последним сообщениям, первая медицинская эвакуация после прекращения огня ожидается завтра через (КПП: ред.) Рафах”, - агентство "РИА Новости" цитирует Рика Пеперкорна.