Իռլանդիայի նոր վարչապետը հայտնել է կառավարության կազմը
Իռլանդիայի վարչապետ Միխոլ Մարտինը հրապարակել է նոր կոալիցիոն կառավարության կազմը։ Այդ մասին հայտարարությունը «Ֆիաննա Ֆոյլ» (ՖՖ) կենտրոնամետ  ​​կուսակցության առաջնորդն արել է Ներկայացուցիչների պալատի նիստում, որի անդամներն ավելի վաղ քվեարկել էին նրան նախարարների կաբինետի ղեկավարի պաշտոնում հաստատելու օգտին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը։
Կառավարությունում բոլոր առանցքային պաշտոններն զբաղեցրել են ՖՖ-ի և նրա հիմնական կոալիցիոն գործընկերոջ՝ նախկին վարչապետ Սայմոն Հարիսի՝ նույնպես կենտրոնամետ «Ֆինե գել» (ՖԳ) կուսակցության ներկայացուցիչները։ Հարիսը զբաղեցրել է կառավարության ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը՝ գլխավորելով նաև արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունները։
Կոալիցիոն կաբինետի կազմավորման շուրջ պայմանավորվածության համաձայն՝ 2027 թվականի կեսերին Մարտինն ու Հարիսը կփոխվեն պաշտոններով:
Ներկայացուցիչների պալատը հաստատել է նոր կառավարության կազմը, որից հետո խորհրդարանը արձակուրդի է գնացել մինչև փետրվարի 5-ը։

Новый премьер-министр Ирландии объявил состав правительства
Премьер-министр Ирландии Михол Мартин объявил состав нового коалиционного правительства. Глава центристской партии “Фианна Файл” (ФФ) сделал это заявление на заседании Палаты представителей, члены которой ранее проголосовали за его утверждение на посту главы кабинета министров. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на сообщение ТАСС.
Все ключевые посты в правительстве займут члены ФФ и ее главного партнера по коалиции, также центристской партии “Фине гэл” (ФГ) уже бывшего премьер-министра Саймона Харриса. Харрис занимал должность заместителя премьер-министра, а также возглавлял министерства иностранных дел и обороны.
В соответствии с соглашением о формировании коалиционного кабинета министров Мартин и Харрис поменяются должностями в середине 2027 года.
Палата представителей утвердила состав нового правительства, после чего Парламент ушел на каникулы до 5 февраля.