Թբիլիսիի վերգետնյա հասարակական տրանսպորտի վրա կիբեռհարձակում է իրականացվել
Հաքերային հարձակում է իրականացվել Թբիլիսիի հասարակական տրանսպորտի վճարային համակարգի վրա, որը կառավարվում է «Վրաստանի բանկի» կողմից. որոշում է կայացվել անջատել համակարգը: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին լրագրողներին հայտնել է Թբիլիսիի քաղաքապետ Կախա Կալաձեն։
«Հետաքննությունը միանշանակ կպարզի, թե որտեղից է տեղի ունեցել կիբեռհարձակումը: Ներկայում ավտոբուսներով և միկրոավտոբուսներով երթևեկության համար վճարումը դադարեցված է: Աշխատանքներ են տարվում վճարային համակարգի վերականգնման ուղղությամբ», - ասել է նա։
Ավտոբուսների և միկրոավտոբուսների ուղևորները քարտերով վճարումներ կատարելիս սարքերից լսել են Վրաստանի և Եվրամիության օրհներգերը, վրացի նախկին քաղաքական գործիչների ելույթները, ինչպես նաև «Կեցցե Վրաստանը: Կեցցե Ուկրաինան» բացականչություններ։

На систему оплаты в наземном общественном транспорте Тбилиси была совершена хакерская атака
На систему оплаты проезда в общественном транспорте Тбилиси, которой управляет "Банк Грузии", была совершена хакерская атака. В результате, было принято решение об отключении системы. Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство “Интерфакс”, об этом журналистам сообщил мэр Тбилиси Каха Каладзе.
“Следствие обязательно установит, откуда произошла кибератака. В настоящее время оплата за проезд в автобусах и микроавтобусах приостановлена. Идет работа над восстановлением системы оплаты”, - сказал мэр.
Пассажиры автобусов и маршруток при оплате картами слышали с устройств гимны Грузии и Евросоюза, речи бывших грузинских политиков, а также лозунги “Да здравствует Грузия! Да здравствует Украина!”.