ԱՄՆ նախագահը չի կարծում, թե իր երկիրը պետք է ֆինանսավորի ՆԱՏՕ-ն
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ իր կարծիքով՝ Վաշինգտոնը չպետք է ֆինանսավորի ՆԱՏՕ-ն։ Նա լրագրողներին հայտնել է, որ ԱՄՆ-ն պաշտպանում է ՆԱՏՕ-ի անդամներին, բայց հակառակը տեղի չի ունենում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը:
«Ես վստահ չեմ, որ մենք պետք է ինչ-որ բան ծախսենք, բայց մենք, անշուշտ, պետք է օգնենք նրանց։ Մենք պաշտպանում ենք նրանց (խմբ.՝ ՆԱՏՕ-ի գծով գործընկերներին)։ Նրանք մեզ չեն պաշտպանում», - ասել է նա լրագրողներին Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում հրաման ստորագրելուց հետո։
Թրամփը կրկնել է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի մյուս անդամներին իր ներկայացրած պահանջները, որ նրանք իրենց համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) 5%-ն ուղղեն պաշտպանական ծախսերին։ Ըստ Reuters-ի՝ դա հսկայական աճ է ներկայիս 2% թիրախից, որին այժմ չի հասնում ՆԱՏՕ-ի ոչ մի երկիր, այդ թվում՝ Միացյալ Նահանգները:
«Նրանք պետք է իրենց 2%-ը հասցնեն 5%-ի», - ասել է Թրամփը՝ կրկնելով ավելի վաղ Դավոսի Համաշխարհային տնտեսական ֆորումում արած դիտարկումները։
Վաշինգտոնը ֆինանսավորում է 32 անդամներից բաղկացած ռազմական դաշինքի՝ տարեկան շուրջ 3,5 միլիարդ դոլար կազմող ծախսերի 15,8%-ը:
Թրամփը բազմիցս քննադատել է ՆԱՏՕ-ի գծով դաշնակիցներին՝ գտնելով, որ նրանք պաշտպանության համար քիչ միջոցներ են հատկացնում:

Президент США Дональд Трамп заявил, что, по его мнению, Вашингтону не следует финансировать НАТО. Он сказал журналистам, что США защищают членов НАТО, но обратного не происходит. Арменпресс передает об этом, со ссылкой на агентство “Reuters”.
“Я не думаю, что мы должны тратить, я не уверен, что мы должны тратить что-либо. (...) Они (партнеры по НАТО) нас не защищают. Мы их защищаем”, - заявил он журналистам после подписания указа в Овальном кабинете Белого дома.
Трамп повторил свои требования к другим членам Организации Североатлантического договора, чтобы они тратили 5% своего валового внутреннего продукта (ВВП) на оборонные расходы. По данным Reuters, это огромное повышение по сравнению с текущим целевым показателем в 2%, которого сейчас не достигает ни одна страна НАТО, включая США.
Вашингтон финансирует 15,8% годовых расходов военного альянса, состоящего из 32 стран, что составляют около 3,5 млрд долларов.