ԱՄՆ-ն փակում է միգրացիոն կենտրոնները Լատինական Ամերիկայի չորս երկրներում. CBS
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը փակում է նրա նախորդի՝ Ջո Բայդենի օրոք Կոլումբիայում, Կոստա Ռիկայում, Էկվադորում և Գվատեմալայում ստեղծված միգրացիոն կենտրոնները, որոնց միջոցով այդ և այլ երկրների քաղաքացիները կարող էին օրինական կերպով մուտք գործել ԱՄՆ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտնում է CBS News-ը՝ վկայակոչելով իր տրամադրության տակ գտնվող փաստաթղթերը։
Հեռուստաալիքի տվյալներով՝ ներգաղթի դիմումների ընդունման և դրանց մշակման ընթացակարգերը կենտրոններում դադարեցվում են։ Այդ որոշումը մասն է կազմում «ավելի ընդաձակ ջանքերի՝ գնահատելու, թե ինչպես Միացյալ Նահանգները պետք է կարգավորի ներգաղթի գործընթացները՝ հաշվի առնելով ԱՄՆ ազգային շահերը»։
Լատինական Ամերիկայի չորս երկրներում միգրացիոն կենտրոնները բացվել են Ջո Բայդենի նախագահության օրոք Միացյալ Նահանգների հարավային սահմանը հատող անօրինական ներգաղթյալների հոսքը կրճատելու նպատակով։ Այդ կենտրոնների միջոցով ԱՄՆ-ում բնակվել ցանկացողները կարող էին ներկայացնել ներգաղթի դիմումներ աշխատուժի ներգրավման, փախստականների ընդունման, ընտանիքների վերամիավորման և այլ օրինական ծրագրերի շրջանակներում:
Ավելի վաղ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությունն ընդլայնել է ամերիկացի իրավապահների լիազորությունները՝ նրանց թույլ տալով արտաքսել անօրինական միգրանտներին, այսպես կոչված, արագացված ընթացակարգով, այսինքն՝ առանց դատարանի որոշման։ Պաշտոնն ստանձնելուց հետո Թրամփը ստորագրել է հրամանագրեր Մեքսիկայի հետ սահմանին արտակարգ դրություն սահմանելու, ինչպես նաև ԱՄՆ հարավային սահմանով անօրինական միգրանտների մուտքն արգելելու մասին։
Իր ընտրարշավի ընթացքում Թրամփը նաև բազմիցս հայտարարել է, որ մտադիր է իրականացնել անօրինական ներգաղթյալների արտաքսման ամենալայնածավալ գործողությունն Ամերիկայի պատմության մեջ։ Միգրացիոն ճգնաժամը դարձել է ԱՄՆ նախընտրական պայքարի առանցքային հարցերից մեկը:
Թրամփը նաև հրամանագիր է ստորագրել, որը սահմանափակում է ԱՄՆ-ում ծննդյան իրավունքով քաղաքացիության տրամադրումը, սակայն դատավորն այդ հրամանն անվանել է «բացահայտ հակասահմանադրական» և արգելափակել այն։

США закрывают миграционные центры в четырех странах Латинской Америки - CBS
Администрация президента США Дональда Трампа закрывает иммиграционные центры, созданные его предшественником Джо Байденом в Колумбии, Коста-Рике, Эквадоре и Гватемале, через которые граждане этих и других стран могли легально въехать в США. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телеканал CBS News со ссылкой на имеющиеся в его распоряжении документы.
По данным телеканала, в центрах прекращены процедуры приема иммиграционных заявлений и их обработки. Это решение является частью «более комплексных усилий по оценке того, как Соединенным Штатам следует регулировать иммиграционные процессы с учетом национальных интересов США».
Миграционные центры в четырех странах Латинской Америки были открыты во время президентства Джо Байдена, чтобы сократить поток нелегальных иммигрантов, пересекающих южную границу США. Через эти центры желающие жить в США могли подать иммиграционные заявления в рамках привлечения рабочей силы, приема беженцев, воссоединения семей и других легальных программ.
Ранее Министерство внутренней безопасности США расширило полномочия американских правоохранителей, разрешив им депортировать нелегалов по так называемой ускоренной процедуре, то есть без постановления суда. После вступления в должность Трамп подписал указы об установлении чрезвычайного положения на границе с Мексикой, а также о запрете въезда нелегальных иммигрантов через южную границу США.
В ходе своей предвыборной кампании Трамп также неоднократно заявлял, что намерен провести крупнейшую в истории Америки операцию по депортации нелегальных иммигрантов. Миграционный кризис стал одним из ключевых вопросов предвыборной кампании в США.
Трамп также подписал указ, ограничивающий предоставление гражданства по праву рождения в Соединенных Штатах, но судья назвал указ «явно неконституционным» и заблокировал его.