Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ նավթի գների նվազեցումը կարող է նպաստել ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը չի հաջողվի հեշտությամբ ավարտել, քանի դեռ աշխարհում նավթի գները բարձր են մնում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Թրամփն ասել է Հյուսիսային Կարոլինա կատարած այցի ընթացքում` պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Թրամփը շեշտել է, որ նավթի բարձր գները նպաստում են պատերազմի շարունակմանը։
«Մենք ցանկանում ենք, որ ՕՊԵԿ-ն իջեցնի նավթի գները։ Դա կարող է ինքնաբերաբար դադարեցնել ողբերգությունը, որը տեղի է ունենում Ուկրաինայում։ Նավթի գների նվազեցումը կթուլացնի պատերազմի ֆինանսական հիմքերը և կբացի խաղաղության հասնելու ուղին»,- ասել է նա։
Թրամփը խոսել է պատերազմի մարդկային կորուստների մասին՝ նշելով, որ զոհերի թիվն աճում է ինչպես ռուսական, այնպես էլ ուկրաինական կողմում։
«Զոհվել են մեծ թվով զինվորներ և խաղաղ բնակիչներ։ Սա արյունալի ողբերգություն է երկու կողմերի համար։ Շաբաթական հազարավոր մարդիկ են կորցնում իրենց կյանքը։ Սա խենթ պատերազմ է, որը երբեք չպետք է տեղի ունենար»,- ընդգծել է նա։
Նա ՕՊԵԿ-ին կոչ է արել արագ քայլեր ձեռնարկել նավթի գները նվազեցնելու ուղղությամբ, ինչը, նրա կարծիքով, կօգնի դադարեցնել հակամարտությունը։

Дональд Трамп заявил, что снижение цен на нефть может помочь положить конец войне между Россией и Украиной
Президент США Дональд Трамп заявил, что остановить российско-украинскую войну будет не так просто, пока мировые цены на нефть остаются высокими. Как сообщает Арменпресс, Трамп сказал об этом во время визита в Северную Каролину, отвечая на вопрос журналистов.
Трамп подчеркнул, что высокие цены на нефть способствуют продолжению войны.
«Мы бы хотели, чтобы ОПЕК снизила цены на нефть, и это автоматически остановило бы трагедию, происходящую в Украине. Снижение цен на нефть ослабит финансовые основы войны и откроет путь к достижению мира», — сказал он.
Трамп рассказал о человеческих жертвах войны, отметив, что число жертв растет как с российской, так и с украинской стороны.
«Погибло большое количество солдат и мирных жителей. Это кровавая трагедия для обеих сторон. Каждую неделю погибают тысячи людей. Это безумная война, которая никогда не должна была произойти», — подчеркнул он.
Он призвал ОПЕК принять срочные меры по снижению цен на нефть, что, по его мнению, поможет положить конец конфликту.