Պուտինի և Թրամփի հանդիպման համար նախապայմաններ պետք չեն. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և ԱՄՆ-ի ընտրված նախագահ Դոնալդ Թրամփը հանդիպելու պատրաստակամություն են հայտնում, սակայն այս ուղղությամբ կոնկրետություններ դեռ չկան: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «Ինտերֆաքս» գործակալությունից, այդ մասին հայարարել է ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։ Նա նաև նշել է, որ երկու քաղաքական առաջնորդների հանդիպման համար նախապայմաններ պետք չեն։
«Նախագահ Պուտինը քանիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային առաջնորդների, այդ թվում՝ Դոնալդ Թրամփի հետ շփումներին: Նախագահն ինքը քանիցս ասել է այդ մասին, մենք քանիցս ասել ենք այդ մասին: Դրա համար պայմաններ չեն պահանջվում: Պահանջվում է երկխոսություն վարելու երկկողմ ցանկություն և քաղաքական կամք՝ երկխոսության միջոցով լուծելու առկա խնդիրները»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
«Մենք տեսնում ենք, որ պարոն Թրամփը նույնպես հայտարարում է երկխոսության միջոցով խնդիրները լուծելու իր պատրաստակամության մասին: Մենք ողջունում ենք դա»,- ընդգծել է նա։
Պեսկովի խոսքով՝  հանդիպման կազմակերպման հետ կապված «ոչ մի կոնկրետություն չկա»։ «Մենք ելնում ենք հանդիպման հարցում փոխադարձ պատրաստակամությունից: Ամենայն հավանականությամբ, երբ պարոն Թրամփը կմտնի Օվալաձև աշխատասենյակ, ինչ-որ տեղաշարժեր կլինեն»,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Պուտինի և Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ եռակողմ հանդիպման պատրաստակամության մասին Թրամփի հայտարարությունը մեկնաբանելու լրագրողների խնդրանքին Պեսկովը պատասխանել է, որ այս հարցում էլ կոնկրետություններ չկան։

Для встречи Путина и Трампа никакие условия не требуются: Дмитрий Песков
Президент Российскох Федерации Владимир Путин и избранный президент США Дональд Трамп выразили готовность встретиться, однако никакой конкретики по поводу встречи пока нет. Как передает Арменпресс, со ссылкой на агентство “Интерфакс”, об этом сообщил пресс-секретарь российского лидера Дмитрий Песков. Он отметил, что для встречи двух политических лидеров не требуется никаких предварительных условий.
“Президент Путин неоднократно заявлял о своей открытости к контактам с международными лидерами, в том числе с президентом США и, в том числе с Дональдом Трампом. Президент сам об этом неоднократно говорил, мы неоднократно об этом говорили. Никакие условия для этого не требуются. Требуется обоюдное желание и политическая воля вести диалог, решать существующие проблемы посредством диалога”, - заявил Песков журналистам.
“Мы видим, что господин Трамп также декларирует свою готовность решать проблемы через диалог. Мы приветствуем это”, - подчеркнул он.
Песков добавил, что никакой конкретики по организации встречи нет. “Исходим из обоюдной готовности к встрече. По всей видимости, после того как господин Трамп войдет в Овальный кабинет, будут какие-то движения”, - сказал представитель Кремля.
На вопрос журналистов относительно заявления Трампа о готовности к трехсторонней встрече с Путиным и председателем КНР Си Цзиньпином Песков ответил, что и по этому вопросу никакой конкретики пока нет.