Թրյուդոն հրաժարական է տվել Կանադայի վարչապետի պաշտոնից
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադայի վարչապետ Ջասթին Թրյուդոն հայտարարել է պաշտոնից հեռանալու մասին՝ այսպիսով վերջ դնելով իր 9-ամյա կառավարմանը։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Թրյուդոն հայտարարել է, որ երկիրը կղեկավարի մինչև իր Լիբերալ կուսակցությունը նոր ղեկավար կընտրի։
«Այս երկիրն արժանի է իսկական ընտրություն կատարելու հաջորդ ընտրությունների ժամանակ, իսկ ինձ համար պարզ է դարձել, որ եթե ես պետք է ստիպված լինեմ ներքին մարտեր մղել, ապա չեմ կարող այդ ընտրություններում լինել լավագույն թեկնածուն», - ասել է Ջասթին Թրյուդոն հունվարի 6-ին տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսում։
Նա նշել է, որ կհեռանա ինչպես Կանադայի վարչապետի, այնպես էլ Լիբերալ կուսակցության ղեկավարի պաշտոնից։
Լիբերալ կուսակցության նախագահ Սաչիտ Մեհրան հայտարարել է, որ կուսակցության տնօրենների խորհուրդը հաջորդ շաբաթ հանդիպում կանցկացնի նոր ղեկավարի ընտրության գործընթացը սկսելու համար։
Կուսակցությունը Թրյուդոյին կոչ էր անում հեռանալ պաշտոնից այն բանից հետո, երբ դեկտեմբերին փոխվարչապետ Քրիստիա Ֆրիլենդը հանկարծակի հրաժարական տվեց՝ մեղադրելով Թրյուդոյին ԱՄՆ նորընտիր նախագահ Դոնալդ Թրամփի հայտարարությունների առնչությամբ բավարար քայլեր չձեռնարկելու մեջ։ Թրամփը խոստացել է հունվարի 20-ին իր երդմնակալությունից հետո 25% մաքսատուրքեր սահմանել Կանադայից ներմուծվող ապրանքների նկատմամբ, ինչն, ըստ տնտեսագետների, լուրջ վնաս կհասցնի Կանադայի տնտեսությանը։

Премьер-министр Канады Джастин Трюдо подал в отставку
Премьер-министр Канады Джастин Трюдо объявил о своей отставке, завершив этим свое девятилетнее правление. Как передает Арменпресс, об этом сообщает BBC.
Трюдо заявил, что будет руководить страной до тех пор, пока его Либеральная партия не выберет нового лидера.
“Эта страна заслуживает реального выбора на следующем плебесците. Я ощущал, что не был тем выбором, который мог бы привести партию к победе”, - заявил Джастин Трюдо 6 января в своем обращении.
Он добавил, что покинет и должность премьер-министра Канады, и главы Либеральной партии.
Председатель Либеральной партии Сачит Мехра объявил, что совет директоров партии проведет заседание на следующей неделе, чтобы начать процесс выборов нового лидера.
Партия призвала Трюдо уйти в отставку после того, как в декабре внезапно подала в отставку министр финансов Христиана Фриланд, которая разошлась с Трюдо во мнении, как лучше поступить с угрозой избранного президента США Дональда Трампа ввести жесткие тарифы на канадские товары. Трамп пообещал после своей инаугурации 20 января ввести 25%-ные тарифы на импортируемые из Канады товары, что, по мнению экономистов, нанесет серьезный ущерб канадской экономике.