Մնայուն արժեքներից մինչև ազգային հեղինակավոր բրենդի կայացում․ Երեմյան ընկերությունների խումբն ամփոփում է 2024-ը
Երեմյան ընկերությունների խմբի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանն ամփոփում է 2024 թվականը՝ ներկայացնելով ձեռքբերումները գյուղատնտեսությունից մինչև հյուրընկալություն, կրթությունից մինչև առողջ սնվելու սովորությունների ձևավորում հասարակության շրջանում, միջազգային համագործակցություններից մինչև երկրում տնտեսության զարգացման հեռանկարներ:
Հաջողելու մեր գրավականը շուրջ 20-ամյա գործունեությամբ ամրագրված կայուն արժեքներն են
2024 թվականը մենք ամփոփում ենք բազմոլորտ հաջողություններ արձանագրելով։ Այս տարի ևս վերահաստատեցինք մեր ամուր կամքը աշխատանքով, ստեղծարարությամբ ու նոր ծրագրերով զարգացնելու Հայաստանը, նոր թափով շարունակելու մեր ճանապարհը։ Ճանապարհ, որը ոչ միայն մեր զարգացման ուղին է, այլև ուղիղ փոխկապակցված է հայրենիքի առաջընթացին, միջազգային և տարածաշրջանային ճանաչմանը, զբոսաշրջության զարգացմանը, առողջ սերնդի ձևավորմանը, ազգային բրենդի կայացմանը։ 2024-ին այս ոլորտներում գործունեությունը շարունակել ենք մեզ հատուկ պատասխանատվությամբ, համառությամբ և պրոֆեսիոնալիզմով։
Այս պատասխանատու աշխատանքում հաջողում ենք մեր որդեգրած կայուն արժեքներով՝ մարդ, որակ, նորարարություն: Արժեքներ, որ շուրջ 20 տարի եղել և մնում են Երեմյան ընկերությունների խմբի անկյունաքարերը և ձեռքբերումների գրավականը։
Մարդը մեզ համար բարձրագույն արժեք է, որակը մեր աշխատանքի նշաձողն է, իսկ նորարարությունը մեր կողմից ներդրված ոլորտային, մասնագիտական, հասարակական փոփոխություններն են։ Այս հայեցակարգերի ամբողջությունը և դրանց իրականացումը մեզ հնարավորություն են տվել ընդլայնել մեր ազդեցությունը հյուրընկալությունից մինչև գյուղատնտեսություն ու տարածաշրջանային դիրքավորում, կրթությունից մինչև միջազգային համագործակցություններ և գրանցել մեծ ձեռքբերումներ:
Այդ ձեռքբերումները մենք միշտ ուրախ ենք կիսել ձեզ հետ։
Կայուն զարգացում և պարենային անվտանգություն․ գյուղատնտեսության առաջընթացի մեր հայեցակարգը
Սկսելով գյուղատնտեսությունից, մասնավորապես տոհմային անասնապահությունից, պետք է արձանագրեմ, որ այս ոլորտում մենք ընդլայնվում ենք՝ նպատակ ունենալով տեխնոլոգիական նորարարությունների միջոցով խթանել ոլորտի արդիականացումն ու առաջընթացը, դարձնել այն արդյունավետ և մրցունակ, մեր ներդրումն ունենալ մարդկային, ինստիտուցիոնալ կարողությունների և գյուղական համայնքների կայուն զարգացման գործընթացում, նպաստել պարենային անվտանգությանը։
Գյուղատնտեսական նախագծերի հիմքում ունենալով «Սերմից՝ սեղան» հայեցակարգը` մեր ընկերությունը նոր էջ բացեց Հայաստանում կաթնամթերքի արտադրության ոլորտում՝ սահմանելով որակական ամենաբարձր նշաձողը։
Այս ամենը սկսվեց 2023 թ․-ի հոկտեմբերից, երբ Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում բացվեց տարածաշրջանում եզակի խելացի ու ճշգրիտ տոհմային անասնապահական մեր ֆերման, և ամրագրվեց 2024 թ. մայիսին կաթի վերամշակման գերհզոր, նորագույն տեխնոլոգիաներով հագեցած և ISO միջազգային ստանդարտներին համապատասխանող գործարանի բացումով։ Այսօր մենք այն եզակի արտադրողներից ենք, որ մեր սպառողներին ենք ներկայացնում միայն Ա կարգի կաթից պատրաստված և ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխանող ավելի քան 50 տեսակ արտադրանք՝ ամբողջովին բնական, առողջարար և անարատ։ Կարող ենք նաև արձանագրել, որ Երեմյան կաթնամթերքը քայլում է ազգային բրենդ դառնալու ճանապարհով՝ աշխարհին ներկայացնելով հայկական արտադրանքի աննախադեպ որակը և վայելելով հանրության աներեր վստահությունը։
Գյուղատնտեսության զարգացման մեր ռազմավարության կարևոր բաղադրիչներից մեկն ամենամյա պարբերականությամբ անցկացվող Yeremyan FARM FEST-ն է։ 2024 թ․-ի աշնանը երրորդ անգամ Լոռու մարզի Տաշիր համայնքում անկցկացված FARM FEST-ով մենք վերահաստատեցինք գյուղատնտեսության ոլորտում բարեփոխումների մեր հանձնառությունն ու տարածաշրջանային դիրքավորման նպատակադրվածությունը։ Այո՛, գյուղատնտեսության ոլորտը հնարավոր է դարձնել գերժամանակակից ու կայուն նոր տեխնոլոգիաների, մասնագիտական համապատասխան հմտությունների և ոլորտը զարգացնելու անմնացորդ պատրաստակամության պարագայում։ Այս առաքելության մեջ մենք շնորհակալ ենք մեր գործընկերներին Հայաստանի կառավարությունից և միջազգային կառույցներից։
Ուրախությամբ պետք է արձանագրենք նաև այն տնտեսական և սոցիալական փոփոխությունները, որոնք մեր մեծաքանակ ներդրումների արդյունքում այսօր կարող ենք տեսնել Լոռու մարզում։ Սա մեզ համար ոչ միայն արտադրություն է, այլև մարզն ակտիվացնելու, աշխատատեղեր հիմնելու, մարդկանց ներգրավելու, ֆերմերներին նոր գիտելիքներով զինելու առաքելություն։
Մենք կրթում ենք առողջ սերունդ, առողջ սովորություններ, առողջ հասարակություն
Մեր 20-ամյա ճանապարհը նախևառաջ սոցիալական նորմերի փոփոխության ճանապարհ է։ Մեկնարկելով կաթնամթերքի լայնամասշտաբ արտադրություն՝ մենք ստանձնեցինք նաև առողջ կենսակերպի ուղղությամբ կրթական արշավները․ ոչ միայն ներկայացնել առողջ արտադրանք, այլև դաստիարակել առողջ սովորություններով սպառողների բանակ։ Այդպես ստեղծվեց «Կաթ դպրոցներին» ծրագիրը, որը մեծագույն սիրով շարունակեցինք նաև 2024-ին։ Դպրոցներում հասնելով վարքագծային փոփոխությունների, կաթի սպառման կտրուկ աճի և երկարաժամկետ առողջապահական օգուտների՝ այս տարի ծրագրի ընդլայնման մտադրությունների մասին համաձայնագիր ստորագրեցինք ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի և Եվրասիական զարգացման բանկի հետ։ Ուրախ ենք, որ Ստեփանավանի, Տաշիրի, Մեծավանի և Երևանի 9 դպրոցների 5-9-րդ դասարանների շուրջ 1350 աշակերտներ իրենց առավոտը սկսում են Երեմյան կաթնամթերքի մեկ բաժակ կաթով։ Շնորհակալություն մեր գործընկերներին այս ամուր համագործակցության համար։
Վստահ ենք, որ կաթի օգտագործումը պետք է դառնա հայ հասարակության բոլոր շերտերի առօրյայի մշտական մասնիկը։ Հենց այս՝ կաթի մասսակայանացման նպատակին էր ուղղված Կաթի համաշխարհային օրվա ընթացքում Երեմյան կաթնամթերքի սահմանած Գինեսի նոր ռեկորդը, որի ընթացքում 1 ժամում 7469 մարդ մեկական բաժակ կաթ խմեց։
Հաճախ են մեզ ասում, որ մեզ հետ առողջ ապրելակերպը դառնում է անխուսափելի ընտրություն։
Մասնագիտական կրթություն և խոհարարական դիվանագիտություն․ մենք աշխարհի հետ զրուցում ենք գիտելիքի և հյուրընկալության լեզվով
2024թ․-ի մեր հաջորդ կարևոր իրադարձությունը Խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության Երեմյան ակադեմիայի 5-ամյակի նշումն էր, որը Երեմյան ընկերությունների խմբի կրթական ամենամեծ և ոլորտի համար հեղափոխական նախաձեռնությունն է։ 65 ծրագիր, շուրջ 2000 շրջանավարտ, 40 միջազգային գործընկեր․ Մեծ Բրիտանիայի City of Oxford քոլեջի հետ համագործակցոթյամբ ակադեմիան ոլորտ է բերել միջազգային փորձն ու ստանդարտները, լրացրել խոհարարության և հյուրընկալության ոլորտում կրթական ահռելի բացը, նպաստել խոհարարական դիվանագիտության զարգացմանը։ Կրթական այս առաքելությունը մեզ համար առաջնահերթություն է, մշտական արժեքներ ստեղծելու մեր շղթայի մի մասը, որը մնալու է մեր հոգածության ներքո։
Ակադեմիայում կրթվելով՝ տարեկան հարյուրավոր մասնագետներ սկսում են իրենց աշխատանքը հյուրընկալության ոլորտում՝ հետաքրքրացնելով և գեղեցկացնելով ռեստորանները և իրենց ներդրումն ունենում ոլորտի զարգացման գործում։ Խոհարարությունը դառնում է երազանքի աշխատանք, և հյուրընկալության ոլորտում մի շարք մասնագիտությունների հեղինակության և վարկանիշի բարձրացման գործում մեր 20-ամյա ներդրումը համարում ենք մեր հաջողությունը։ Պետք է արձանագրենք նաև, որ Երմյան ակադեմիան, լինելով ոլորտի միակ գերազանցության կենտրոնը Հայաստանում, ամուր քայլերով դառնում է հայկական խոհարարական ավանդույթների դեսպանն ամբողջ աշխարհում։
Աշխարհի գաստրոքարտեզին՝ Հայաստանի այցեքարտ․ շնորհակալ ենք, որ շարունակում եք ընտրել մեզ
Իհարկե, տարին ամփոփելով՝ չեմ կարող չխոսել նաև ընկերությունների խմբի 17 ռեստորանների մասին, որոնք սիրված ու պահանջված են մնում ինչպես տեղացիների, այնպես էլ քաղաքի օտարերկրյա այցելուների համար, ովքեր մեր ռեստորանները ճանաչում են «դեմքով»: Այո, մեր յուրաքանչյուր ռեստորանային կոնցեպտ ունի իր դեմքը, և մենք գիտենք, որ մեր հյուրերն այդ դեմքերը հիշում են ժպիտով ու ջերմությամբ։ Նույն ջերմությամբ, ինչպես հիշում են Երևանը, նրա հյուրընկալությունը, կոլորիտը, համն ու հոտը։
Հայկականից մինչև եվրոպական, իտալականից մինչև հեղինակային բարձր խոհանոց․ Երեմյան ընկերությունների խմբի ռեստորաններում մեր վիրտուոզ խոհարարների ձեռքով հայկական մթերքն ու արտադրանքը ստեղծում են գլուխգործոցներ, տպավորիչ համ ու անգերազանցելի որակ։
Լինելով Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտի ակունքներում ու մեծ ներդրումն ունենալով Հայաստանը գաստրոտուրիզմի ուղղություն դարձնելու գործում՝ մեր նպատակն էր աշխարհի քարտեզի վրա ևս մեկ կարևոր ուղղություն ավելացնելը, որը կարող էր առաջարկել հայկական բարձր խոհանոց, հնագույն մշակույթ և բացառիկ ծառայություններ: Այս նպատակն ի վերջո դարձավ իրականություն. տնտեսության այս բնագավառը տարիների ընթացքում գրանցեց թռիչքաձև կտրուկ աճ՝ Հայաստանը դարձնելով գաստրոտուրիզմի թեժ կետ։
Շնորհակալ ենք շուրջ 1 մլն 260 հազար այն հյուրերին, որոնք ընտրել են մեր ռեստորաններն այս տարվա ընթացքում։ Շորհակալ ենք կես միլիոնը գերազանցող այն զբոսաշրջիկներին, որոնք անցնող տարվա ընթացքում աշխարհի գաստրոքարտեզում ընտրել են հենց մեզ։
Ամբողջ տարվա ընթացքում մենք առաջատար դիրքերում ենք եղել նաև միջազգային ճամփորդական ամենահայտնի կայքերի վարկանիշներում, որը ևս խոսում է տարիների վստահության, նորարարությունների և որդեգրած անփոփոխ որակի մասին։
Երեմյանական թիմը, որ ստեղծում է գերազանցություն ամեն քայլում
Ձեռքբերումներից կարող ենք երկար խոսել, սակայն մեր ամենամեծ ձեռբերումը, ինչպես բազմիցս եմ նշել, թիմն է։ Մարդիկ, որոնք ինձ պես անշեղորեն հավատացել են, որ աշխատանքը սկսվում է երազանքից։ Շնորհակալ եմ իմ ամուր թիմին՝ այն 2500 անձանց, որոնք նվիրումով ու պրոֆեսիոնալիզմով են աշխատում ու ստեղծում այն, ինչ այսօր ունենք։ Այս թիմը կրում է բացարձակ որակի մեր նշաձողը, որակ, որ մեզ դարձնում է եզակի և վստահելի։ Մեր յուրաքանչյուր օրը սկսվում է երազանքից, և այդ երազանքը նվիրված է հայրենիքին ու մեր հայրենակիցներին։
Այսպիսով, 2025թ․-ի մեր տեսլականն ու աշխատանքները բխելու են մեր արժեքներից, Հայաստանի հանդեպ սիրուց և հյուրընկալության, մասնագիտական կրթության և գյուղատնտեսության ոլորտի զարգացման ուղղությամբ մեր շուրջ քսանամյա հանձնառությունից։

From lasting values to building a prestigious national brand: Yeremyan Group of Companies sums up 2024
YEREVAN, DECEMBER 30, ARMENPRESS. David Yeremyan, the founder and CEO of  Yeremyan Projects, has summarized 2024, presenting achievements ranging from agriculture to hospitality, from education to the formation of healthy eating habits within society, from international cooperation to prospects for economic development in the country.
Our guarantee for success lies in the stable values enshrined in nearly 20 years of activity.
We summarize 2024 by recording successes in many areas. This year, we reaffirmed our strong will to develop Armenia through work, creativity, and new programs, continuing our path with renewed vigor. A path that is not only the path of our development but also directly linked to the progress of the homeland, international and regional recognition, tourism development, the formation of a healthy generation, and the establishment of a national brand. In 2024, we continued our activities in these areas with responsibility, perseverance, and professionalism.
We succeed in this responsible work with the stable values we have adopted: people, quality, and innovation. These values have been and remain the cornerstones of the Yeremyan Group of Companies and the guarantee of our achievements for about 20 years.
People are the highest value for us, quality is the benchmark of our work, and innovation is the sectoral, professional, and social change we have introduced. The combination of these concepts and their implementation has allowed us to expand our influence from hospitality to agriculture, regional positioning, education, international cooperation, and to achieve great milestones.
We are always happy to share these achievements with you.
Sustainable Development and Food Security: Our Concept for Agricultural Progress
Starting with agriculture, particularly pedigree livestock breeding, I must state that we are expanding in this sector. Our goal is to promote the modernization and progress of the sector through technological innovations, making it efficient and competitive, contributing to the sustainable development of human and institutional capacities, empowering rural communities, and enhancing food security.
Guided by the “From Seed to Table” concept as the basis for agricultural projects, our company has opened a new chapter in the dairy production sector in Armenia, setting the highest quality benchmark.
It all started in October 2023, when we opened our unique, smart, and precise pedigree cattle farm in the Tashir community of Lori province. This was further confirmed in May 2024 with the launch of a state-of-the-art milk processing plant, equipped with the latest technologies and compliant with ISO international standards. Today, we are one of the few manufacturers offering more than 50 types of products made exclusively from grade A milk, meeting the highest standards, completely natural, healthy, and pure. We can also proudly note that Yeremyan dairy products are on the path to becoming a national brand, showcasing the unparalleled quality of Armenian products to the world and earning the unwavering trust of the public.
One of the key components of our agricultural development strategy is the Yeremyan FARM FEST, held annually. With the FARM FEST, held for the third time in the fall of 2024 in the Tashir community of Lori region, we reaffirmed our commitment to reforms in the agricultural sector and the purposefulness of regional positioning. Indeed, the agricultural sector can be modernized and made sustainable through new technologies, relevant professional skills, and a steadfast willingness to develop the sector. In this mission, we are grateful to our partners from the Armenian government and international organizations.
We are also pleased to note the economic and social changes we can now observe in the Lori region as a result of our significant investments. For us, this is not only about production but also a mission to activate the region, create jobs, attract people, and equip farmers with new knowledge.
We Educate a Healthy Generation, Healthy Habits, and a Healthy Society
Our 20-year journey is, first and foremost, a path of changing social norms. Having launched large-scale dairy production, we also undertook educational campaigns promoting a healthy lifestyle—not only to introduce healthy products but also to educate a generation of consumers with healthy habits. As part of this effort, we created the “Milk to Schools” program, which we continued with great pleasure in 2024.
Having achieved behavioral changes in schools, a sharp increase in milk consumption, and long-term health benefits, this year we signed agreements with the UN World Food Program and the Eurasian Development Bank to expand the program. We are proud that about 1,350 students in grades 5-9 from 9 schools in Stepanavan, Tashir, Metsavan, and Yerevan now start their mornings with a glass of milk from Yeremyan Dairy.
We thank our partners for this strong cooperation.
We are confident that milk consumption should become a permanent part of daily life for all segments of Armenian society. The new Guinness World Record set by Yeremyan Dairy Products on World Milk Day aimed to promote mass milk consumption, during which 7,469 people drank a glass of milk in just 1 hour.
We are often told that, with us, a healthy lifestyle becomes an inevitable choice.
Professional Education and Culinary Diplomacy: We Speak to the World in the Language of Knowledge and Hospitality
Our next major event in 2024 was the celebration of the 5th anniversary of the Yeremyan Academy of Culinary Arts and Hospitality, the largest educational and revolutionary initiative of the Yeremyan Group of Companies for the industry. With 65 programs, nearly 2,000 graduates, and 40 international partners, the academy has brought international experience and standards to the industry. In partnership with the City of Oxford College in the UK, it has filled a huge educational gap in the fields of cooking and hospitality, and contributed to the development of culinary diplomacy.
This educational mission is a priority for us, as part of our ongoing effort to create lasting values that will remain under our care.
Having graduated from the Academy, hundreds of specialists annually begin their work in the hospitality industry, making restaurants interesting and beautiful and contributing to the development of the industry. Cooking is becoming a dream job, and we consider our 20-year contribution to raising the reputation and rating of a number of specialties in the hospitality industry as our success. We should also note that the Yermyan Academy, is firmly taking steps to become the ambassador of Armenian culinary traditions around the world.
To the world’s gastronomic map, Armenia’s business card: thank you for continuing to choose us
Of course, summing up the year, I cannot help but mention the 17 restaurants of the group of companies, which remain beloved and in demand by both locals and foreign visitors to the city, who know our restaurants “by face.” Yes, each of our restaurant concepts has its own face, and we know that our guests remember these faces with a smile and warmth. With the same warmth as they remember Yerevan, its hospitality, color, taste and smell.
Having graduated from the Academy, hundreds of specialists begin their careers in the hospitality industry each year, making restaurants more interesting and beautiful and contributing to the development of the industry. Cooking is becoming a dream job, and we consider our 20-year contribution to raising the reputation and status of several specialties in the hospitality industry as a success. We should also note that the Yeremyan Academy is firmly taking steps to become an ambassador of Armenian culinary traditions around the world.
From Armenian to European, from Italian to Signature Haute Cuisine
Being at the forefront of the Armenian hospitality industry and having made a significant contribution to positioning Armenia as a gastrotourism destination, our goal was to add another important landmark to the global map that could offer Armenian haute cuisine, ancient culture, and exclusive services. This goal has now become a reality: this sector of the economy has experienced rapid growth over the years, transforming Armenia into a hotspot for gastrotourism.
We are grateful to the nearly 1.26 million guests who have chosen our restaurants this year. We also thank the more than half a million tourists who have selected us on the world’s gastronomic map over the past year.
Throughout the year, we have consistently ranked among the leaders on the most renowned international travel websites, which speaks to the trust, innovations, and unwavering quality we have upheld over the years.
The Yeremyan team, creating excellence at every step.
We can talk at length about our achievements, but our greatest success, as I have often mentioned, is our team. These are the people who, like me, firmly believe that work begins with a dream. I am deeply grateful to my strong team—2,500 dedicated professionals who have helped create what we have today. This team upholds our benchmark of absolute quality, a quality that makes us unique and reliable.
Every day begins with a dream, and that dream is dedicated to our homeland and our compatriots. Our vision and work for 2025 will be rooted in our values, love for Armenia, and our nearly twenty-year commitment to the development of hospitality, vocational education, and agriculture.