Ծաղկաձորում օրենքի խախտմամբ օտարված հողամասերը վերադարձվել են պետությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կոտայքի մարզի Ծաղկաձոր համայնքում շուրջ 645 միլիոն դրամ արժողությամբ երկու հողամաս վերադարձվել է պետությանը։ Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից։
2024 թվականի դեկտեմբերի 27-ին Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքն է գրանցվել Մ. Մկրտչյան փողոցի 32/1 (26,700 քմ մակերես, 431 միլիոն 915 հազար դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեք) և 36/1 (26,400 քմ մակերես, 213 միլիոն 531 հազար 120 դրամ շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային արժեք) հասցեների հողամասերի նկատմամբ։
Հակակոռուպցիոն դատարանը 2024 թվականի հունվարի 12-ին բավարարել էր Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության հայցը։ Դատախազությունը պահանջել էր անվավեր ճանաչել 2007 թվականին կայացած աճուրդները, որոնց արդյունքում հողամասերը օտարվել էին օրենքի խախտմամբ։

В Цахкадзоре государству возвращены участки земли, отчужденные с нарушением закона
В общине Цахкадзор Котайкской области государству возвращены два участка стоимостью около 645 млн драмов.
Как передает Арменпресс, об этом сообщили в отделе по связям с общественностью Генеральной прокуратуры РА.
27 декабря 2024 года было зарегистрировано право собственности Республики Армения на земельные участки по улице М.Мкртчяна — 32/1 (площадь 26 700 кв/м, кадастровая стоимость приближена к рыночной стоимости 431 млн 915 тысяч драмов) и 36/1 (площадь 26 400 кв/м, кадастровая стоимость приближена к рыночной стоимости 213 млн 531 тысяча 120 драмов РА).
12 января 2024 года Антикоррупционный суд удовлетворил иск Управления защиты государственных интересов Генеральной прокуратуры. Прокуратура потребовала аннулировать аукционы, проведенные в 2007 году, в результате которых участки были отчуждены с нарушением закона.
Суд постановил применить последствия недействительности сделки, и участки были возвращены государству.