Լիբանանի արտգործնախարարը Դամասկոսի հետ բարիդրացիական հարաբերությունների հույս է հայտնել
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լիբանանի արտաքին գործերի նախարարության ղեկավար Աբդալա Բու Հաբիբն իր սիրիացի գործընկեր Ասադ Հասան աշ Շիբանիի հետ կայացած հեռախոսազրույցում հայտնել է, որ ձգտում է Բեյրութի և Դամասկոսի միջև բարիդրացիական հարաբերություններ կառուցել, որոնք կծառայեն երկու երկրների ժողովուրդների շահերին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է LBCI հեռուստառադիոալիքը։
Երկու նախարարներն էլ ընդունել են հաջորդ տարվա սկզբին հանդիպում անցկացնելու և երկու երկրներին վերաբերող խնդիրները քննարկելու անհրաժեշտությունը:
Դեկտեմբերի 8-ին սիրիական զինված ընդդիմությունը հայտարարել է Դամասկոսը գրավելու և իշխանության անցումային մարմիններ ձևավորելու մասին։
Դեկտեմբերի 21-ին Սիրիայի ժամանակավոր կառավարությունը աշ Շիբանիին նշանակել է արտաքին գործերի նախարար։

Глава МИД Ливана выразил надежду на добрососедские отношения с Дамаском
Глава МИД Ливана Абдалла Бу Хабиб в телефонном разговоре с со своим сирийским коллегой Асаадом Хасаном аш-Шибани выразил стремление построить добрососедские отношения Бейрута и Дамаска, которые будут служить интересам народов обеих стран. Как передает Арменпресс, об этом сообщает телерадиоканал LBCI.
Оба министра признали необходимость провести встречу в начале следующего года и обсудить проблемы, затрагивающие обе страны.
Вооруженная сирийская оппозиция 8 декабря объявила о захвате Дамаска и начала формирование переходных органов власти.