Սաակաշվիլիի կալանքը երկարաձգվել է սահմանի հատման գործով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Թբիլիսիի քաղաքային դատարանը սահմանն ապօրինի հատելու գործով, որպես խափանման միջոց, պահպանել է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի նկատմամբ կալանքը, չնայած այն հանգամանքին, որ նա արդեն պատիժ է կրում այլ գործերով։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «TACC»-ը։
Հաղորդվում է, որ դատական նիստի ժամանակ Սաակաշվիլիի փաստաբան Բեկա Բասիլայան միջնորդություն է ներկայացրել՝ կալանքը չեղարկելու համար այն բանից հետո, երբ ավարտվել է սահմանի ապօրինի հատման գործով դատարանում ապացույցների ուսումնասիրման փուլը։ Փաստաբանի խոսքով՝ այնպիսի խափանման միջոցի համար, ինչպիսին կալանքն է, հիմքեր չկան, քանի որ դատարանը շուտով պետք է հրապարակի գործով վճիռը, իսկ նախկին նախագահն արդեն կալանքի տակ է։
Դատավոր Միխեիլ Ջինջոլիան պարզաբանել է, որ Սահակաշվիլիի փախուստի կամ նոր հանցագործության վտանգը պահպանվում է, ուստի կալանքը չեղարկելու միջնորդությունը մերժվել է։

Tbilisi court rules to leave Saakashvili in custody
YEREVAN, DECEMBER 24, ARMENPRESS.  The Tbilisi City Court ruled on Tuesday to leave former Georgian President Mikheil Saakashvili in pretrial custody during an investigation into a criminal case on an illegal border crossing in 2021, Interfax reports.
According to the source, the court dismissed objections from Saakashvili's defense lawyers arguing that, apart from this criminal investigation, Saakashvili is serving a six-year prison term in line with previous convictions.
Several criminal cases were opened against Saakashvili in Georgia. He called his detention unlawful and the charges brought against him falsified.