Վրաստանի ԱԳՆ է կանչվել Մեծ Բրիտանիայի դեսպանը՝ Լոնդոնի կողմից պատժամիջոցների սահմանման պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Թբիլիսիում Մեծ Բրիտանիայի դեսպան Գարեթ Ուորդին այն բանից հետո, երբ Միացյալ Թագավորությունը պատժամիջոցներ է սահմանել հանրապետության Ներքին գործերի նախարար Վախթանգ Գոմելաուրիի և այլ բարձրաստիճան պաշտոնյաների նկատմամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Վրաստանի հանրային հեռարձակող ընկերությունը։
Բրիտանացի դիվանագետի հետ հանդիպել է Վրաստանի արտգործնախարար Մակա Բոճորիշվիլին՝ մտահոգություն հայտնելով Միացյալ Թագավորության կողմից վրաց պաշտոնյաների նկատմամբ պատժամիջոցների կիրառման առնչությամբ։ Մակա Բոճորիշվիլին պարզաբանել է, որ նման գործողությունները վնասում են երկու երկրների միջև առկա բարեկամությանը։
Բացի այդ, Վրաստանի ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ հատկապես կարևոր է Վրաստանում ընթացող իրադարձությունների օբյեկտիվ և անաչառ գնահատականը։
Մեծ Բրիտանիան դեկտեմբերի 19-ին պատժամիջոցներ է սահմանել Վախթանգ Գոմելաուրիի, նրա տեղակալ Ալեքսանդր Դարախվելիձեի, Վրաստանի ՆԳՆ Թբիլիսիի ոստիկանական գերատեսչության պետ Սուլխան Թամազաշվիլիի, Վրաստանի ՆԳՆ հատուկ հանձնարարությունների գերատեսչության տնօրեն Զվիադ Խարազիշվիլիի և նրա տեղակալ Միլերի Լագազաուրի դեմ:
Ձեռնարկված միջոցների հիմնավորման մեջ նշված է, որ Վրաստանի ուժային գերատեսչությունների ղեկավարությունը «պատասխանատվություն է կրում այն գործողությունների համար, որոնք հավասարազոր են մարդու իրավունքների խախտման»։ Ըստ Բրիտանիայի՝ Վրաստանում տեղի ունեցած բողոքի ակցիաների ընթացքում երկրի ՆԳՆ-ն արտոնել է «ոստիկանության կողմից բռնության անհամաչափ կիրառում ցուցարարների դեմ», իսկ վրացի ոստիկանները հարձակվել են ընդդիմության առաջնորդների և լրագրողների վրա:

Министерство иностранных дел Грузии вызвало посла Великобритании после введения санкций
МИД Грузии вызвал посла Великобритании Гарета Уорда после того, как Великобритания ввела санкции против министра внутренних дел республики Вахтанга Гомелаури и других должностных лиц. Как передает Арменпресс, об этом сообщила Общественная телерадиокомпания Грузии.
Министр иностранных дел Грузии Мака Бочоришвили встретилась с британским дипломатом, выразив обеспокоенность по поводу применения Соединенным Королевством санкций против грузинских чиновников. Мака Бочоришвили уточнила, что подобные действия вредят дружбе между двумя странами.
Кроме того, министр иностранных дел Грузии подчеркнула, что очень важна объективная и беспристрастная оценка событий, происходящих в Грузии.
19 декабря Великобритания ввела санкции против Вахтанга Гомелаури, его заместителя Александра Дарахвелидзе, начальника департамента полиции Тбилиси МВД Грузии Сулхана Тамазашвили, директора департамента специальных задач МВД Грузии Звиада Харазишвили и его заместителя Лагазаури.
В обосновании принятых мер указывалось, что руководство силовых структур Грузии “несет ответственность за действия, равносильные нарушению прав человека”. По данным Британии, во время протестов в Грузии МВД страны санкционировало “непропорциональное применение полицией насилия против протестующих”, а грузинские полицейские нападали на лидеров оппозиции и журналистов.