Վիեննայի Շպիտելբերգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառում ցուցադրվում է շուրջ 70 հայ վարպետի ձեռագործ աշխատանք
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը Վիեննայում առանձին տաղավարով շարունակում է մասնակցել Շպիտելբերգի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից հայտնում են, որ մինչև դեկտեմբերի 23-ը հայկական տաղավարում կշարունակվի ցուցադրվել շուրջ 70 վարպետի ձեռագործ աշխատանք՝ փայտարվեստի, ասեղնագործության, թաղիքագործության, խեցեգործության, տիկնիկագործության, մետաղագործության նմուշներ, ամանորյա խաղալիքներ, հուշանվերներ:
Շպիտելբերգի այս տարվա տոնավաճառն ունի բնապահպանական շեշտադրում, և հայկական տաղավարը ևս հավատարիմ է մնացել դրան` ներկայացնելով վերամշակված թղթից ափսեներ, որոնք արտադրվում են Խնձորեսկում։ Հայկական տաղավարն առանձնահատուկ է իր բազմազան նմուշներով և մեծ հետաքրքրություն է առաջացրել այցելուների շրջանում։
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ծրագիրն իրականացնում է Երևանի քաղաքապետարանի հետ՝ ՀՀ ԱԳՆ աջակցությամբ, Մշակույթի զարգացման հիմնադրամի, «Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան» ՊՈԱԿ-ի և Fastex ընկերության հետ համագործակցությամբ:
Շպիտելբերգի տոնավաճառը Վիեննայի ամենահայտնի Սուրբ Ծննդյան տոնավաճառներից է, որն ամեն տարի գրավում է հազարավոր այցելուների ուշադրությունը։ Այն իրականացվում է 1970-ական թվականներից սկսած՝ Վիեննայի Շպիտելբերգ պատմական թաղամասի Շպիտելբերգգասե, Գուտենբերգգասե և Շրանկգասե հետիոտնային փողոցներում:

На рождественской ярмарке в Шпиттельберге в Вене представлены ручные работы около 70 армянских мастеров
На рождественской ярмарке в Шпиттельберге в Вене представлены  ручные работы около 70 армянских мастеров
Армения в Рождественской ярмарке Шпиттельберга в Вене участвует своим отдельным павильоном.
Как передает Арменпресс, Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что до 23 декабря в армянском павильоне продолжат демонстрироваться ручные работы 70 мастеров: изделия из дерева, керамики, вышивки, гобелены, новогодние игрушки, сувениры, также искусство изготовления кукол, работа по металлу.
Ярмарка в Шпиттельберге в этом году имеет экологическую направленность, и павильон Армении также придерживается этой темы, представляя посуду из переработанной бумаги, которая производится в Хндзореске. Армянский павильон отличается разнообразием предметов и вызвал большой интерес у посетителей.
Министерство ОНКС Республики Армения реализует проект совместно с мэрией Еревана, при поддержке Министерства иностранных дел Республики Армения, в сотрудничестве с Фондом развития культуры, Музеем народного творчества им. Ованнеса Шарамбеянаи компанией Fastex.
Шпиттельбергская ярмарка - одна из самых известных рождественских ярмарок Вены, ежегодно привлекающая тысячи посетителей. Она проводится с 1970-х годов на пешеходных улицах исторического района Вены Шпиттельберг.
В 2023 году Армения своим отдельным павильоном приняла участие и в Рождественской ярмарке Страсбурга.