Ագրեսիվ մարքեթինգ՝ Հայաստանի ճանաչելիությունը բարձրացնելու համար. Զբոսաշրջության կոմիտեի անելիքները
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեն նոր տարին կմեկնարկի ոլորտում նոր ձեռքբերումների և թիրախների հասնելու ռազմավարության իրագործմամբ:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում զբոսաշրջության կոմիտեի նորանշանակ նախագահ Լուսինե Գևորգյանը նշեց՝ արդեն հասցրել է ծանոթանալ և աշխատանքներ սկսել բոլոր ուղղություններով:
«Արդեն հանդիպել եմ  բժշկական ոլորտի ներկայացուցիչների հետ, քննարկել ենք բուժական և առողջարանային զբոսաշրջության հիմնախնդիրները: Հանդիպում ենք ունեցել նաև զբոսատնային ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ  և քննարկել ենք, թե ի՞նչ  ենք  առաջարկելու մեր հայրենակիցներին ձմռանը,  մասնավորապես Նոր տարվա տոնական օրերին, որպեսզի նրանք Հայաստանում հանգստանան»,- ասաց կոմիտեի ղեկավարը:
Լուսինե Գևորգյանի խոսքով՝ այժմ բուռն կերպով ընթանում են օրենսդրական քննարկումները: Սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ է մտել Զբոսաշրջության մասին օրենքը,  և դրա հետ կապված 28 ենթաօրենսդրական ակտ պետք է ընդունվի, որպեսզի հնարավոր լինի օրենքն ամբողջությամբ կիրառել և աշխատանքներն ամբողջությամբ սկսել: Ըստ նրա՝ այս պահին 28-ից ընդունվել է 3-ը:
Անդրադառնալով ոլորտի խնդիրներին՝ կոմիտեի ղեկավարը նշեց, որ ոլորտի տարբեր ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում արդեն հասցրել է հավաքագրել բարձրացված խնդիրները:
«Հյուրատնային ծառայություններ մատուցող ընկերությունները հիմնականում դժգոհում էին բիզնես վարկերի անհասանելիությունից, այսինքն՝ բանկերը իրենց որպես վարկառու դժվարությամբ են դիտարկում, ինչի համար գրություն եմ ուղարկել ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանին, խնդրել եմ այս հարցը պարզաբանել բանկային ոլորտի ներկայացուցիչների և ՊԵԿ գործընկերների հետ: Խնդիրներ շատ ունենք.  համար առաջինը՝ Հայաստանի ճանաչելիության բարձրացումն է ամբողջ աշխարհում: Ես նպատակ ունեմ հաջորդ տարի այս ուղղությամբ մեր բյուջեից ավելի շատ գումար ներդնել և  ագրեսիվ մարքեթինգ իրականացնել մեզ հետաքրքրող շուկաներում»,- նշեց Լուսինե Գևորգյանը:
Տուրիզմի կոմիտեն արդեն մշակել է 2025-2029  թվականների ռազմավարությունը․ ակնկալվում է, որ դա կդառնա հենց այն փաստաթուղթը, որտեղ պետք է լինեն նպատակ և գործողությունների պլան: Կոմիտեի կարևորագույն ծրագրերից է նաև կլաստերների զարգացումը, որն իրականացվում է Համաշխարհային բանկի հետ:
«Խոսքը գնում է Հայաստանը կլաստերների բաժանելու միջոցով թիրախային աշխատանք իրականացնելու մասին: Օրինակ՝ այս պահին ընտրված են յոթ կլաստերներ տարբեր մարզերում, որոնց ուղղությամբ հենց հիմա միջազգային դոնորների աջակցությամբ և տեղական խորհրդատվական ընկերությունների հետ ստեղծում ենք մաստեր պլան, այսինքն՝ աշխատանքային քարտեզ:
Օրինակ՝ ուսումնասիրվում է Դիլիջանի տուրիստական ներուժը, հաշվարկներ են կատարվում, թե հյուրանոցները ինչ քանակի հյուրեր կարող են ընդունել, ի՞նչ ֆորումներ կարող են այնտեղ անցկացվել կամ ինչ ենթակառուցվածքներ են անհրաժեշտ, որպեսզի Դիլիջանը դառնա բիզնես ֆորումների կենտրոն»,- ասաց նա:
Լուսինե Գևորգյանի խոսքով՝ նույն ուսումնասիրությունները  իրականցվում են նաև  մյուս բոլոր կլաստերներում: Ըստ նրա՝ գնահատելով տվյալ քաղաքի կամ շրջանի ներուժը՝ իրականացվում են աշխատանքներ տվյալ համայնքում ենթակառուցվածքների կառուցման համար:

Tourism Committee to conduct aggressive marketing to promote Armenia across the world
YEREVAN, DECEMBER 17, ARMENPRESS. The Tourism Committee of Armenia is set to start 2025 with a strategy of recording new achievements, the committee’s newly appointed president Lusine Gevorgyan has said.
Gevorgyan told Armenpress that the committee is working in all directions.
“I’ve already met with representatives of the medical sector, we discussed issues in the medical tourism and spa tourism sectors. We also met with representatives of guest homes and we discussed their winter season offers, particularly New Year holiday offers, so that our countrymen choose to spend their holidays here in Armenia,” Gevorgyan said.
Legislative discussions are underway.
The law on tourism took effect September 1, and 28 related legislative acts must be adopted. 3 of the 28 have already been adopted.
Gevorgyan said she has met with representatives of tourism sector and collected their issues of concern.
“Companies offering guest house services mostly complained about the inaccessibility of business loans,” she said, adding that she has asked Minister of Economy Gevorg Papoyan to clarify the matter with banks and the tax authority.
“We have many objectives, first is the promotion of Armenia as a tourism destination all around the world. Next year I plan to contribute more money from our budget for this and conduct aggressive marketing in markets of our interest,” Lusine Gevorgyan said.
The Tourism Committee has already developed the 2025-2029 strategy. The development of tourism clusters, implemented with the World Bank, is another priority program.
“It’s about dividing the country into clusters and conducting targeted work. For example, at this moment we have seven selected clusters in various provinces, and we are now developing a master plan in this regard with support from international donors and local consultative companies,” Gevorgyan said.
“For example, we are studying the tourism potential of Dilijan, we are calculating the number of guests the hotels can accommodate, what kind of forums Dilijan can host, and what infrastructures are needed for Dilijan to become a business forum center,” she added.