Ավազակային հարձակում, սպանություն և սպանության փորձ կատարած ոստիկանության գնդապետը ցմահ ազատազրկվեց. Գլխավոր դատախազություն
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի վճռով բավարարել է դատախազի՝ պատժի նշանակման մասին միջնորդությունը և Ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության տեսանկարահանման միջոցով հայտնաբերված խախտումների արձանագրման կենտրոնի պետի պաշտոնը զբաղեցրած Դանիել Դանիելյանի նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, hիշեցնելով, որ 2018 թվականի մայիսի 3-ին ոստիկանության գնդապետ Դանիել Դանիելյանը «Էյչ-Էս-Բի-Սի բանկ Հայաստան» ՓԲ ընկերության «Կոմիտաս» մասնաճյուղից 500 հազար ԱՄՆ դոլար հափշտակելու նպատակով կատարել էր ավազակային հարձակում, որի հետևանքով սպանել էր բանկի անվտանգության աշխատակից, «Արմոբիլ» ՓԲԸ-ի պահնորդին, տարածքում ծառայություն իրականացնող՝ Ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության պետական պահպանության ծառայության գնդի 2-րդ գումարտակի 2-րդ վաշտի 1-ին դասակի հրամանատարի օգնական, ոստիկանության ավագ ենթասպային: Անվտանգության մեկ այլ աշխատակից ստացել էր հրազենային վիրավորում:
Դատախազը 2024 թվականի մարտի 5-ին իր ճառով միջնորդել էր Դանիել Դանիելյանին մեղավոր ճանաչել առանձնապես խոշոր չափերով գույք հափշտակելու նպատակով կատարած ավազակության, այլ հանցանքը թաքցնելու և դրա կատարումը հեշտացնելու նպատակով ծառայողական գործունեության կատարման մեջ գտնվող երկու անձանց նկատմամբ շահադիտական դրդումներով սպանության, սպանության փորձ կատարելու և ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու համար և մեղադրյալի նկատմամբ վերջնական պատիժ նշանակել ցմահ ազատազրկումը:
Դատարանի՝ 2024 թվականի դեկտեմբերի 13-ի դատավճռով, Դանիել Դանիելյանը մեղավոր է ճանաչվել և նրա նկատմամբ վերջնական պատիժ է նշանակվել ցմահ ազատազրկումը:

Полковник полиции, совершивший разбойное нападение, убийство и покушение на убийство, приговорен к пожизненному заключению. Генпрокуратура
Суд общей юрисдикции города Еревана решением от 13 декабря 2024 года удовлетворил ходатайство прокурора о назначении наказания и назначил окончательный приговор начальнику центра Дорожной Полиции РА по регистрации нарушений ПДД, выявленных с помощью видеорегистрирующих устройств, полковнику полиции Даниелу Даниеляну — пожизненное заключения.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает Генеральная прокуратура, напомнив, что 3 мая 2018 года полковник полиции Даниел Даниелян совершил разбойное нападение, с целью похитить 500 тысяч долларов США из филиала «Комитас» ЗАО «HSBC Банк Армения», в результате чего он убил сотрудника охраны банка, служившего в районе унтер-офицера полиции ЗАО "Армобиль", помощника командира 1-го взвода 2-го взвода 2-го батальона полка СГО ГУВД Еревана. Другой сотрудник Службы безопасности получил огнестрельное ранение.
Прокурор в своей речи от 5 марта 2024 года ходатайствовал о признании Даниэля Даниеляна виновным в разбойном нападении с целью хищения имущества в особо крупных размерах, убийстве из корыстных побуждений, покушении на убийство и незаконном приобретении, хранении, перевозке или ношении оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств с целью сокрытия другого преступления и содействия его совершению в отношении двух лиц, занимающихся служебной деятельностью, и назначении обвиняемому окончательного наказания в виде пожизненного заключения.
Приговором суда от 13 декабря 2024 года Даниел Даниелян был признан виновным, и ему было назначено окончательное наказание в виде пожизненного заключения.