Starlink-ը Հայաստանում գործունեություն ծավալելու իրավունք է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը բավարարել է «ՍՏԱՐԼԻՆԿ ԷՅԷՄ» ընկերության հայտերը․ ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը լիահույս է, որ մոտակա ամիսներին կավարտվի նաև թեստավորման փուլը, և ծառայությունն ամբողջությամբ կշահագործվի։
«Դեկտեմբերի 4-ի և դեկտեմբերի 13-ի՝ ՀԾԿՀ-ում կայացած նիստերի որոշումներով՝ բավարարվել են ՀՀ տարածքում «ՍՏԱՐԼԻՆԿ ԷՅԷՄ» ՍՊ ընկերության հայտերը՝
1. Հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի շահագործման լիցենզիայի թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
2. Արբանյակային կապի գլոբալ համակարգերով շահագործվող հանրային էլեկտրոնային հաղորդակցության ցանցի կազմակերպման համար երկրորդական հիմունքներով ռադիոհաճախականությունների տիրույթների օգտագործման թույլտվություն տրամադրելու վերաբերյալ:
Այսպիսով` լիցենզավորումը և թույլտվությունները տրամադրված են, և այժմ թևակոխում ենք թեստավորման փուլ, որը, լիահույս եմ՝ մոտակա ամիսներին կավարտվի, և ծառայությունն ամբողջությամբ կշահագործվի»,- գրել է Հայրապետյանը։

YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. The Armenian Public Services Regulatory Commission has approved the applications by STARLINK AM.
Minister of High-Tech Industry Mkhitar Hayrapetyan announced the decision on Facebook.
He expressed hope that the testing phase will be completed soon and the service will be fully operational.
The decisions of the Public Services Regulatory Commission of 4 December and 13 December approved the applications of STARLINK AM LLC in the territory of the Republic of Armenia regarding the provision of an exploitation license of public electronic communication network, provision of permit on using radiofrequencies on secondary basis for organizing public electronic communication network via global satellite communication systems.
“The licensing and permits have been provided, and now we enter the testing phase, which, I hope, will be completed in the coming months, and the service will be fully operational,” Hayrapetyan said in a post on Facebook.