Իսրայելը կգնի հինգ «Ռեշեֆ» հրթիռակիր ռազմանավ
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի պաշտպանության նախարարությունը համաձայնագիր է կնքել իսրայելական խոշոր նավաշինական Israel Shipyards ընկերության հետ՝ շուրջ 780 միլիոն դոլար արժողությամբ հինգ «Ռեշեֆ» հրթիռակիր ռազմանավեր գնելու համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ին, այդ մասին հայտնել է Իսրայելի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
«Իսրայելի ՊՆ գլխավոր տնօրեն Էյալ Զամիրը Թել Ավիվում հաստատել է գնման պայմանագիրը, համաձայն որի՝ պաշտպանության նախարարությունը Իսրայելի նավաշինարանից գնելու է հինգ ժամանակակից «Ռեշեֆ» հրթիռակիր նավեր՝ մոտ 780 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Մամուլի ծառայությունը հավելել է, որ Իսրայելի նավաշինական գործարանը վեց տարվա ընթացքում կմատակարարի նոր նավեր և դրանց համար անհրաժեշտ պահեստամասեր։ Գործարքը նախատեսում է նաև պայմանագրի ժամկետի ավարտից հետո հետագա համագործակցության հնարավորություն։

Израиль закупит пять ракетных кораблей "Решеф"
Министерство обороны Израиля заключило договор с крупным израильским судостроительным предприятием Israel Shipyards на покупку пяти ракетных кораблей "Решеф" на сумму около 780 миллионов долларов. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила в четверг пресс-служба израильского ведомства.
"Генеральный директор Министерства обороны Израиля Эяль Замир утвердил сегодня (четверг) в Тель-Авиве договор о закупке, согласно которому министерство обороны приобретёт у Israel Shipyards пять современных ракетных кораблей "Решеф" общей стоимостью около 780 миллионов долларов", - говорится в сообщении.
В пресс-службе добавили, что Israel Shipyards будет поставлять новые корабли и необходимые для них запчасти в течение шести лет. В сделке также предусмотрена возможность дальнейшего сотрудничества по истечении срока договора.
Отмечается, что корветы "Решеф" заменят корабли "Нирит", которые были в эксплуатации ВМС Израиля около сорока лет. Корветы "Решеф" были разработаны в сотрудничестве с ВМС Израиля и включают в себя "передовые системы вооружения израильской оборонной промышленности".