Զավեշտալի և մանիպուլացնող. ՆԳՆ խոսնակի անդրադարձը լրատվամիջոցի հրապարակմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը անդրադարձել է լրատվական կայքերից մեկի՝ «Հայաստանի ՆԳՆ-ն անցել է հայ-ամերիկյան համատեղ կառավարման» վերտառությամբ հոդվածին՝ անվանելով այն զավեշտալի և մանիպուլացնող:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանն ասաց.
«Նախօրեին լրատվական կայքերից մեկը «Հայաստանի ՆԳՆ-ն անցել է հայ-ամերիկյան համատեղ կառավարման» վերտառությամբ հոդված է հրապարակել, որում նշվում է նաև, որ «Մեր աղբյուրը տեղեկացնում է, որ հավաքներին տեսակապով հետևել են ինչ-որ մարդիկ՝ համաժամանակյա թարգմանությամբ, այսինքն՝ օտարերկրացիներ։ Հետևել են բացահայտ` դահլիճում մեծ էկրաններ են եղել։
Նախ զավեշտալի է, որ հեղինակը հոդվածում մի քանի անգամ օգտագործում է «Մեր աղբյուրը տեղեկացնում է» նախադասությունը և ներկայացնում դեկտեմբերի 7-ին ՆԳՆ պաշտոնական կայքում հրապարակված տեղեկություններ, իհարկե, մանիպուլացնելով։
Դեկտեմբերի 12-ին նույն լրատվական կայքում, նույն հոդվածագիրը ևս մի հոդված է գրում, թե իբր «ՆԳՆ-ն հաստատել է իր գրածը։ Այսինքն, ըստ հոդվածագրի, ՆԳՆ-ն դեկտեմբերի 7-ին պաշտոնապես հաստատել է լրատվական կայքի՝ դեկտեմբերի 11-ի հոդվածը։ Ինչ վերաբերում է, այսպես ասած, մեղադրանքներին, ապա ՆԳՆ-ն միշտ և այս անգամ էլ թափանցիկ կերպով ներկայացրել է ՆԳՆ կրթահամալիրի ձևավորման գործընթացը, որում ներգրավված են միջազգային գործընկերներ։ Կրկնեմ, նշածս մանրամասն ներկայացված է ՆԳՆ պաշտոնական լրահոսում։ Իսկ միջազգային մեր գործընկերների հետ, որոնց թվում են նաև ԱՄՆ դեսպանատան ԹՀԻՊ գրասենյակի գործընկերներն ու փորձագետները, համագործակցությունը չափազանց արդյունավետ է և մենք շարունակելու ենք մեր համագործակցությունը՝ կրկին պարբերաբար ներկայացնելով գրանցած արդյունքները»։

Курьезно и манипулятивно: комментарий МВД относительно одной статьи в СМИ
В МВД Армении прокомментировали статью одного из новостных сайтов под заголовком «МВД Армении перешло на совместное армяно-американское управление», назвав ее курьезной и манипулятивной.
В беседе с Арменпресс пресс-секретарь МВД Армении Нарек Саргсян отметил:
«Накануне на одном из новостных сайтов появилась статья под заголовком «МВД Армении перешло в совместное армяно-американское управление», в которой отмечает, что якобы «наш источник сообщает, что за собраниями по видеосвязи внимательно следили какие-то люди, а также был синхронный перевод, то есть это были иностранцы. За ними следили открыто: в зале были большие экраны».
Прежде всего курьез в том, что автор несколько раз использует в статье предложение «наш источник сообщает», однако приводит информацию, которая 7 декабря была опубликована на официальном сайте МВД, естественно, манипулируя ею.
12 декабря тот же журналист пишет еще одну статью на том же новостном сайте, утверждая, что «МВД подтвердило написанное им». То есть, согласно статье, 7 декабря МВД официально подтвердило то, что было написано в статье новостного сайта от 11 декабря.
Что касается так называемых обвинений, то МВД как всегда, так и на этот раз действовало прозрачно, и представило процесс формирования образовательного комплекса МВД, в котором участвуют международные партнеры.
Повторяю, то, о чем я говорю, подробно изложено в официальном релизе МВД. А сотрудничество с нашими международными партнерами, в том числе с коллегами и экспертами офиса Бюро по международным вопросам борьбы с наркотиками и охраны правопорядка (BINLEA) в посольстве США, является чрезвычайно эффективным, и мы продолжим наше сотрудничество, вновь регулярно представляя зафиксированные результаты».