Անպատժելիությունը հանգեցրել է նրան, որ այսօր իրականացվում են նոր ցեղասպանություններ. Մելանի Օ՛Բրայեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Երկու օր Երևանում կքննարկվեն հարցեր և խնդիրներ, որոնք կօգնեն հաշվի առնել ցեղասպանական ռիսկերը և ավելի ուժեղացնել հետագա զանգվածային ոճրագործությունները կանխելու մեխանիզմները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 5-րդ գլոբալ ֆորումի ընթացքում այդ կարծիքը հայտնեց Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահ Մելանի Օ՛Բրայենը։
«Իմ գիրքը, որը կոչվում է «Խտրականությունից մինչև մահ», վերաբերում է ՄԱԿ-ի կողմից հաստատված Մարդու իրավունքների պաշտպանությանը և ցեղասպանությունների կանխարգելմանը։ Այն ներկայացնում է ցեղասպանությունը որպես մարդկության դեմ գործված հանցագործություն, որը պետք է ճանաչվի, դատապարտվի և կանխվի միջազգային մեխանիզմներով։ Պետք է հետևողականորեն վերահսկվի Մարդու իրավունքների պաշտպանության գործընթացն ամբողջ աշխարհում։ Շատ կարևոր է նաև դատավորների աշխատանքը, ովքեր վճիռներ են կայացնում կատարված ոճրագործությունների և մեղավորների ձերբակալման վերաբերյալ։ Միջազգային արդարադատություն իրականացնող դատարանները պետք է հետևեն գործընթաներին, որովհետև խոսքն առանձին վերցրած մեկ ցեղասպանության մասին չէ, որը տեղի է ունենում մեկ վայրում, այլ նաև զանգվածային ոճրագործությունների մասին է, որոնք տեղի են ունենում տևական ժամանակ»,-ասաց Օ՛Բրայենը։
Նրա կարծիքով՝ շատերը կենտրոնանում են զանգվածային սպանությունների վրա, սակայն «ցեղասպանություն» եզրույթը, որի սահմանումը տրված է համապատասխան կոնվենցիայում, ներառում է ոչ միայն սպանությունները, այլև այն հանցագործությունները, որոնք առնչվում են մարդկանց նսեմացմանն ու զրկանքներին, որոնք կարող են հանգեցնել զանգվածային սպանությունների։
«Դատական ատյանները, հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանը կարող են կայացնել որոշումներ, որոնք կկանխեն հետագա զանգվածային ոճրագործություսններն ու ցեղասպանությունների շարունակականությունն ու ընդլայնումը։ Առկա են օրինակներ, երբ մարդկության դեմ ուղղված մերօրյա հանցագործությունները կարող էին ժամանակին կանխվել, ինչը, սակայն չի արվել։ Նման գործընթացների ականատեսն ենք Սուդանում, Միանմայում, Պաղեստինում։ Եթե մեղավորները ձերբակալվեին ու ենթարկվեին պատասխանատվության, գուցե մյուսներն իրենց ոճիրներն իրականացնելուց առաջ լավ կխորհեին այդ մասին։ Անպատժելիությունը հանգեցրել է նրան, որ այսօր իրականացվում են նոր ցեղասպանություններ»,- ասաց Օ՛Բրայենը։
Նրա դիտարկմամբ՝ բոլոր միջազգային դատական ատյանները պետք է ջանքեր գործադրեն և իրենց գործիքակազմը կիրառելով՝ պատասխանատվության ենթարկեն ցեղասպանական գործողություններ իրականացրած անձանց։ Նա հիշեցրեց, որ որոշ երկրների ղեկավարների նկատմամբ արդեն կայացվել են ձերբակալման վճիռներ, սակայն այդ գործընթացում միջազգային արդարադատությունը բախվում է որոշակի խնդիրների։
«Եթե Արդարադատության միջազգային դատարանը կոչված է կանխարգելելու զանգվածային ոճրագործությունները, ապա հանցագործները պետք է պարտադիր ներառվեն դրանց համար պատասխանատվության ենթարկվող անձանց ցուցակում։ Վերը նշեցի կոնկրետ երեք օրինակներ, երբ ներկայումս տեղի են ունենում իրական ցեղասպանական գործողություններ։ Պատժի հետևողական կիրառումը կարող է լինել արդյունավետ կանխարգելիչ գործիք, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է քաղաքական կամք»,-նշեց Ցեղասպանագետների միջազգային ասոցիացիայի նախագահը։
Օ՛Բրայենի կարծիքով՝ այն երկրները, որոնք ստորագրել են Հռոմի ստատուտը, պետք է անվերապահորեն կատարեն դրա բոլոր դրույթները և իրենց տարածքներում ձերբակալեն ու միջազգային արդարադատությանը հանձնեն պատերազմական հանցագործներին և ցեղասպանական գործողություններ իրականացրած ոճրագործներին, և դրանով իսկ կատարեն Միջազգային քրեական դատարանի շրջանակում իրենց ստանձնած պարտավորությունները։ Որպես օրինակ Օ՛Բրայենը վկայակոչեց Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուի և այդ երկրի պաշտպանության նախկին նախարարի, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի նկատմամբ կայացված վճիռները, սակայն ափսոսանքով նշեց, որ որոշ երկրներ հայտարարել են նրանց չձերբակալելու մասին, եթե նրանք այցելեն այդ երկրներ, ինչը վկայում է ստանձնած պարտավորությունները չկատարելու մասին։
«Այն երկրները, որոնք ստորագրել են համաձայնագրեր ու կոնվենցիաներ, դրանով իսկ համաձայնվել են միջազգային արդարադատության մաս կազմել ու հետևել միջազգային կանոնակարգերին։ Ճնշման ընդհանուր գործիքակազմի բացակայությունը հանգեցնում է նոր ոճրագործությունների։ Ցավոք որոշ երկրներ չեն հետևել Ցեղասպանության մասին կոնվենցիայի դրույթներին, և նրանք միջազգային հանրության կողմից չեն արժանացել որևէ պարտադրանքի։ Բոլոր երկրները, որոնք մաս են կազմում միջազգային դատական համակարգի, պետք է ճնշում գործադրեն այն պետությունների վրա, որտեղ իրականացվում են զանգվածային ոճրագործություններ՝ ստիպելով, որ այդ պետությունները հետևեն իրենց կողմից ստանձնած պարտավորություններին։ Ցեղասպանությունների պարագայում հավասարապես մեղավոր են և՛ իրականացնողները, և՛ դրանց վրա աչք փակողները։ Համոզված եմ, որ բոլորս միասին կարող ենք ստեղծել դատական համակարգ և ուժեղ մեխանիզմներ, որոնք կկանխեն ցեղասպանությունները»,-եզրափակեց Օ՛Բրայենը։

YEREVAN, DECEMBER 12, ARMENPRESS. During the 5th Global Forum Against the Crime of Genocide, experts will discuss issues and problems that will help to take into account the genocidal risks and further strengthen mechanisms for prevention of mass atrocities, Melanie O'Brien, President of the International Association of Genocide Scholars (IAGS), said during the opening of the 5th Global Forum Against the Crime of Genocide in Yerevan.
She said that her book - From Discrimination to Death: Genocide Process Through a Human Rights Lens presents genocide as pattern of human rights violations, a pattern that must be recognized, condemned and prevented through international mechanisms.
The pattern should be used by prosecutors and judges of international courts to argue that genocide has taken place, or is taking place. She said that the role of courts needs to be reconsidered when it comes to genocide. Genocide is a process, not an event.
"The process of protecting human rights around the world must be consistently monitored. The work of judges who make decisions on committed crimes and the arrest of perpetrators is also very important. Courts administering international justice must monitor the processes, because we are not talking about one isolated genocide that takes place in one place, but also about mass crimes that take place over a long period of time,” she said.
In her opinion, many focus on mass killings, but the term "genocide", the definition of which is given in the relevant convention, includes not only killings, but also other crimes which can lead to mass killings.
“Judicial bodies, especially the International Court of Justice, can make decisions that will prevent future mass crimes and the continuation and expansion of genocides. There are examples when modern crimes against humanity could have been prevented in time, but were not. We are witnessing such processes in Sudan, Myanmar, Palestine. If the perpetrators were arrested and brought to justice, perhaps others would think twice before committing their crimes. Impunity has led to the fact that new genocides are being committed today,” Melanie O'Brien said.
She called on all international courts to utilize their tools and hold perpetrators to account. The scholar reminded that international courts have already issued arrest warrants for some world leaders, but international justice is facing problems in executing these warrants.
Consistent accountability can be an effective preventive tool, and this requires political will, she said.
Signatories of the Rome Statute must unconditionally implement all its provisions and arrest war criminals on their territory and hand them over to international justice, O'Brien said.
As an example, the scholar mentioned the ICC arrest warrants for Israeli PM Benjamin Netanyahu and ex-defense minister Yoav Gallant, as well as Russian president Vladimir Putin. However, O’Brien said, some countries have refused to arrest and extradite them to the ICC jurisdiction in case of their travel to their country.
O'Brien said all countries that are part of the international judicial system must pressure countries where mass atrocities are committed, forcing these countries to adhere to their assumed obligations. In case of genocide, she said, both the perpetrators and those who turned a blind eye are equally guilty.