Գերմանիայում Volkswagen-ի շուրջ 100 000 աշխատող գործադուլի է դուրս եկել
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Volkswagen ավտոարտադրող ընկերության գրեթե 100 000 աշխատակից մասնակցել է ողջ Գերմանիայում նախազգուշական գործադուլներին։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն՝ վկայակոչելով տեղական ԶԼՄ-ները։
«Առաջին նախազգուշական գործադուլները աշխատողների կողմից բացարձակապես վճռական ազդանշան էին Volkswagen-ի վարչության դաժան ծրագրերի դեմ», - ասել է IG Metall արհմիության խոսնակ Տորստեն Գրյոգերը:
Աշխատողները բողոքում են արտադրության մի մասը փակելու և աշխատակիցներին կրճատելու՝ ղեկավարության ծրագրերի դեմ։ Գործադուլները սկսվել են դեկտեմբերի 2-ին, ավարտվել դեկտեմբերի 3-ի առավոտյան հերթափոխի մեկնարկի ժամանակ։
Ընդհանուր առմամբ , գործադուլներին մասնակցել է Volkswagen-ի ինը գործարանի 98 650 աշխատակից Գերմանիայի տարբեր քաղաքներում։
Կոնցեռնի և արհմիության միջև բանակցությունների հաջորդ փուլը նախատեսված է դեկտեմբերի 9-ին։
Հոկտեմբերի վերջին Volkswagen-ի արդյունաբերական խորհրդի ղեկավար Դանիելա Կավալոն ասել էր, որ կոնցեռնը մտադիր է փակել առնվազն երեք գործարան Գերմանիայում և դրանով իսկ կրճատել տասնյակ հազարավոր աշխատատեղեր։ Ընդհանուր առմամբ, VW-ն ունի տասը գործարան, որտեղ աշխատում է մոտ 120 000 մարդ։
Ընկերությունը նախկինում չէր բացառել, որ խնայողության նպատակներով կարող է կրճատումներ անել և արտադրամասեր փակել։ Լրատվամիջոցները գրում էին, որ կրճատումները կարող են սկսվել 2025 թվականի հուլիսի 1-ից։

Около 100 тысяч работников Volkswagen вышли на забастовки по всей Германии
Почти 100 тысяч сотрудников автоконцерна Volkswagen приняли участие в предупредительных забастовках по всей Германии. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщила газета Handelsblatt со ссылкой на крупнейший профсоюз страны IG Metall.
"Первые предупредительные забастовки были абсолютно решительным сигналом со стороны рабочих против жестоких планов правления Volkswagen", — заявил представитель профсоюза Торстен Грёгер.
Работники протестуют против планов руководства закрыть часть производства и сократить сотрудников. Забастовки начались в понедельник, 2 декабря, и закончились с началом следующей утренней смены.
Всего в них участвовало 98 650 сотрудников девяти немецких заводов Volkswagen — 47 тысяч в Вольфсбурге, 12,5 тысячи — в Баунтале (округ Кассель) и по девять тысяч — в Цвиккау и Ганновере.
Следующий раунд переговоров между концерном и профсоюзом назначен на 9 декабря.
В конце октября глава производственного совета Volkswagen Даниэла Кавалло заявила, что концерн намерен закрыть как минимум три завода в Германии и тем самым сократить десятки тысяч рабочих мест. Всего у VW десять заводов, на которых работает около 120 тысяч человек.
В компании и до этого не исключали увольнений и закрытия производств ради экономии. По словам главы концерна Оливера Блюме, новый курс на экономию связан со стремлением конкурентов обосноваться в Европе и падением конкурентоспособности Германии. СМИ писали, что увольнения могут начаться 1 июля 2025 года, а сторонники жестких мер экономии внутри концерна хотят сократить до 30 тысяч сотрудников. В ответ на эти планы профсоюзы начали забастовки.