ՌԴ-ում անցկացված Դելփյան խաղերից ՀՀ պատվիրակությունը վերադարձել է մեդալներով
ԵՐԵՎԱՆ, 2  ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի Դաշնության Կոմի Հանրապետության Սիկտիվկար քաղաքում  անցկացվել են 3-րդ երիտասարդական բաց Արկտիկական և ԱՊՀ մասնակից պետությունների 18-րդ երիտասարդական Դելփյան խաղերը՝ 10 անվանակարգերում:
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Հայկական ազգային Դելփյան կոմիտեի (ՀԱԴԿ) մասնագիտական ընտրությամբ խաղերին մասնակցել է նաև ՀՀ պատվիրակությունը՝ 6 մասնակցով՝ դաշնամուր, ջութակ, ժողովրդական նվագարաններ և կերպարվեստ անվանակարգերում: ՀՀ պատվիրակության կազմում ընդգրկված են նաև Հայկական ազգային Դելփյան կոմիտեի (ՀԱԴԿ) նախագահ Ալեքսան Զաքյանն ու 2 նվագակցող:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության տարածած  հաղորդագրությունից, Հայաստանի ներկայացուցիչները 3-րդ երիտասարդական բաց Արկտիկական Դելփյան խաղերում նվաճել են 2 ոսկե և 2 արծաթե մեդալներ, 2 դիպլոմ.
Դաշնամուր անվանակարգ (10-13 տարեկան)․ Էդուարդ Սիմոնյան, դաս.՝ Լ. Մկրտչյան - արծաթե մեդալ
Դաշնամուր անվանակարգ (14-17 տարեկան)․ Էլեն Խաչիկյան, դաս.՝ Մ. Մարգարյան - ոսկե մեդալ
Ջութակ անվանակարգ (14-17 տարեկան)․ Էդուարդ Դայան, դաս.՝ Է. Թադևոսյան – ոսկե մեդալ
Ժողովրդական նվագարաններ (18-25 տարեկան)․ Լիլիթ Պետրոսյան, դաս.՝ Ծ. Հովհաննիսյան - արծաթե մեդալ
Ժողովրդական նվագարաններ (14-17 տարեկան)․ Նարեկ Խանզադյան, դաս.՝ Գ. Դաբաղյան - Դիպլոմ
Կերպարվեստ (14-17 տարեկան)․ Գոհար Գրիգորյան – Դիպլոմ
ԱՊՀ մասնակից պետությունների 18-րդ երիտասարդական Դելփյան խաղերում Հայաստանն ունեցել է երեք 1-ին և  մեկ 2-րդ մրցանակակիրներ:
Դաշնամուր անվանակարգ (10-13 տարեկան)․ Էդուարդ Սիմոնյան, դաս.՝ Լ. Մկրտչյան - առաջին մրցանակ
Դաշնամուր անվանակարգ (14-17 տարեկան)․ Էլեն Խաչիկյան, դաս.՝ Մ. Մարգարյան - առաջին մրցանակ
Ջութակ անվանակարգ (14-17 տարեկան)․ Էդուարդ Դայան, դաս.՝ Է. Թադևոսյան –առաջին մրցանակ
Ժողովրդական նվագարաններ (18-25 տարեկան)․ Լիլիթ Պետրոսյան, դաս.՝ Ծ. Հովհաննիսյան - երկրորդ մրցանակ
ԱՊՀ մասնակից պետությունների 18-րդ երիտասարդական Դելփյան խաղերի թիմային հաշվարկով ՀՀ պատվիրակությունը զբաղեցրել է երկրորդ հորիզոնականը:
Խաղերին մասնակցել են շուրջ 600 տաղանդավոր պատանիներ և երիտասարդներ 13 պետություններից՝  ԱՊՀ անդամ պետություններից, ինչպես նաև ԲՐԻԿՍ-ի և ՇՀԿ-ի ներկայացուցիչներ: Հանդես են եկել Հայաստանի, Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Ուզբեկստանի, Ադրբեջանի, Չինաստանի, Հնդկաստանի, Եգիպտոսի, Իրանի և Բենինի պատվիրակությունները։
3-րդ երիտասարդական բաց Արկտիկական Դելփյան խաղերի ընթացքում կազմակերպվել է նաև միջազգային կոնֆերանս, որի շրջանակում ՀԱԴԿ նախագահ Ալեքսան Զաքյանը հանդես է եկել զեկույցով, իսկ ՇՀԿ շրջանակում կազմակերպված «Մշակույթը, որպես հարթակ բազմակողմանի համագործակցության և զարգացման համար» կլոր սեղանին ներկայացրել է «Միացյալ ազգերը հանուն խաղաղության նվագախումբ և երգչախումբ» ծրագիրը:

Делегация Армении вернулась с состоявшихся в России Дельфийских игр с медалями
В городе Сыктывкар Республики Коми Российской Федерации прошли III молодежные открытые Арктические и XVIII молодежные Дельфийские игры государств-участников СНГ по 10 номинациям.
При поддержке Министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) РА и профессиональном отборе Армянского национального Дельфийского комитета (АНДК) делегация РА приняла участие в играх в составе 6 участников по номинациям - фортепиано, скрипка, народные инструменты и изобразительное искусство. В состав делегации РА вошли также президент АНДК Алексан Закян и 2 концертмейстера.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз МОНКС, на III молодёжных открытых Арктических Дельфийских играх представители Армении завоевали 2 золотые и 2 серебряные медали, 2 диплома.
Номинация "фортепиано" (10-13 лет) - Эдуард Симонян, класс Л. Мкртчян – серебряная медаль
Номинация "фортепиано" (14-17 лет) - Элен Хачикян, класс М. Маргарян – золотая медаль
Номинация "скрипка" (14-17 лет): Эдуард Даян, класс Е. Тадевосян – золотая медаль
Народные инструменты (18-25 лет) - Лилит Петросян, класс Ц. Оганесян – серебряная медаль
Народные инструменты (14-17 лет) - Нарек Ханзадян, класс Г. Дабагян - Диплом
Изобразительное искусство (14-17 лет) - Гоар Григорян - Диплом
На XVIII Дельфийских юношеских играх государств-участников СНГ Армения завоевала три 1-ых мест и одно 2-е место.
Номинация "фортепиано" (10-13 лет) - Эдуард Симонян, класс Л. Мкртчян – первая премия
Номинация "фортепиано" (14-17 лет) - Элен Хачикян, класс М. Маргарян – первая премия
Номинация "скрипка" (14-17 лет) - Эдуард Даян, класс Е. Тадевосян – первая премия
Народные инструменты (18-25 лет) - Лилит Петросян, класс Ц. Оганесян – вторая премия
В командном зачете XVIII Дельфийских юношеских игр стран-участниц СНГ делегация Армении заняла второе место.
В играх приняли участие около 600 талантливых молодых людей из 13 стран СНГ, а также делегации БРИКС и ШОС из Армении, России, Белоруссии, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Азербайджана, Китая, Индии, делегации Египта, Ирана и Бенина.
В ходе III молодёжных открытых Арктических Дельфийских игр также была организована международная конференция, в рамках которой с докладом выступил председатель Армянской демократической партии Украины Алексан Закян, а в ходе круглого стола "Культура как платформа многостороннего сотрудничества и развития", организованного в рамках ШОС, он представил программу "Объединенные Нации ради мира оркестр и хор ".