Սիրիական և ռուսական ուժերի ավիահարվածներից Իդլիբում կա 25 զոհ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի և Ռուսաստանի կողմից իրականցված ավիահարվածների հետևանքով հակակառավարական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Իդլիբ քաղաքում առնվազն 25 մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով հակակառավարական ուժերի փրկարար ծառայությունը։
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը խոստացել է ջախջախել գրոհայիններին, որոնք գրավել են Հալեպ քաղաքը։
«Ահաբեկիչները միայն ուժի լեզուն են հասկանում, և հենց այդ լեզվով մենք նրանց կջախջախենք», - մեջբերել են Ասադի խոսքը սիրիական պետական լրատվամիջոցները։
Սիրիայի բանակը նաև հայտնել է, որ հետ է գրավել վերջին օրերին հակակառավարական ուժերի կողմից գրավված մի քանի քաղաք։
Իդլիբն ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող ամենամեծ քաղաքն է, որը գտնվում է Թուրքիայի սահմանին, և որտեղ շուրջ չորս միլիոն մարդ ապրում է վրաններում ու ժամանակավոր կացարաններում։ Քաղաքի բնակիչները հայտնել են, որ հարվածներ են հասցվել բնակելի թաղամասին։ Սիրիայի բանակը և նրա դաշնակից Ռուսաստանը հայտարարել են, որ թիրախավորել են հակակառավարական ուժերի թաքստոցները և քաղաքացիական անձանց չեն հարվածել։
Reuters-ը նշում է, որ ապստամբներն իրենցից ներկայացնում են կոալիցիա, որի կազմի մեջ են մտնում Թուրքիայի կողմից աջակցվող աշխարհիկ զինված խմբավորումները և «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» իսլամիստական ​​խմբավորումը, որն ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչվել ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և այլ պետությունների կողմից:
Հակակառավարական ուժերը վերջին օրերին վերահսկողության տակ են առել ամբողջ Իդլիբի նահանգը, գրավել են Հալեպ քաղաքը՝ ստիպելով բանակին դուրս գալ այնտեղից։ Սիրիայի բանակը հայտնել է, որ Հալեպում տեղի ունեցած մարտերում տասնյակ զինվորներ են զոհվել։
Ռուսաստանի մի շարք ռազմական բլոգերներ դեկտեմբերի 1-ին հայտնել են, որ Մոսկվան աշխատանքից ազատել է գեներալ Սերգեյ Կիսելին, որը Սիրիայում գտնվող ռուսական ուժերի հրամանատարն է։
ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Բրիտանիան համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով «բոլոր կողմերին թուլացնել լարվածությունը և պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և ենթակառուցվածքները՝ կանխելու հետագա տեղահանությունները և հումանիտար մատակարարումների խափանումը»։
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, որը դեկտեմբերի 1-ին այցելել էր Դամասկոս, հայտարարել է, որ իրավիճակը Սիրիայում «բարդ է», սակայն Ասադի կառավարությունը կգերիշխի։

В результате авиаударов сирийских и российских сил в Идлибе погибли 25 человек: Reuters
В результате авиаударов, нанесенных Сирией и Россией по городу Идлиб, контролируемому антиправительственными силами, погибли, по меньшей мере, 25 человек. Как передает Арменпресс, об этом сообщает агентство Reuters со ссылкой на спасательную службу антиправительственных сил.
Президент Сирии Башар Асад обещал разгромить боевиков, захвативших город Алеппо.
“Терроризм не понимает ни одного языка, кроме языка силы, и это тот язык, с помощью которого мы его сломаем и уничтожим, кто бы ни были его сторонники и спонсоры”, - процитировали слова Асада сирийские государственные СМИ.
Сирийская армия также заявила, что за последние дни отбила несколько городов, захваченных антиправительственными силами.
Идлиб - крупнейший удерживаемый повстанцами город на границе с Турцией, где около четырех миллионов человек живут в палатках и временных убежищах. Жители города сообщили, что пострадал жилой район. Сирийская армия и ее союзник Россия заявили, что они нанесли удары по укрытиям антиправительственных сил и не наносили ударов по гражданскому населению.
Reuters отмечает, что повстанцы представляют собой коалицию, в которую входят поддерживаемые Турцией  вооруженные группировки и исламистская группировка “Хайят Тахрир аш-Шам”, которую США, Россия, Турция и другие государства признали террористической организацией.
За последние дни антиправительственные силы взяли под контроль всю провинцию Идлиб, оккупировали город Алеппо, вынудив армию отойти оттуда. Сирийская армия сообщила, что в боях в Алеппо погибли десятки военных.
Ряд российских военных блоггеров сообщили 1 декабря, что Москва уволила командующего российскими войсками в Сирии генерала Сергея Киселя.
США, Франция, Германия и Великобритания опубликовали совместное заявление, призывающее все стороны деэскалировать и защитить гражданское население и инфраструктуру, чтобы предотвратить дальнейшее перемещение и срыв поставок гуманитарной помощи.
Министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи, посетивший 1 декабря Дамаск, заявил, что ситуация в Сирии сложная, но правительство Асада одержит победу.