Սիրիական և ռուսական ուժերի ավիահարվածներից Իդլիբում կա 25 զոհ. Reuters
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Սիրիայի և Ռուսաստանի կողմից իրականցված ավիահարվածների հետևանքով հակակառավարական ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող Իդլիբ քաղաքում առնվազն 25 մարդ է զոհվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով հակակառավարական ուժերի փրկարար ծառայությունը։
Սիրիայի նախագահ Բաշար ալ Ասադը խոստացել է ջախջախել գրոհայիններին, որոնք գրավել են Հալեպ քաղաքը։
«Ահաբեկիչները միայն ուժի լեզուն են հասկանում, և հենց այդ լեզվով մենք նրանց կջախջախենք», - մեջբերել են Ասադի խոսքը սիրիական պետական լրատվամիջոցները։
Սիրիայի բանակը նաև հայտնել է, որ հետ է գրավել վերջին օրերին հակակառավարական ուժերի կողմից գրավված մի քանի քաղաք։
Իդլիբն ապստամբների վերահսկողության տակ գտնվող ամենամեծ քաղաքն է, որը գտնվում է Թուրքիայի սահմանին, և որտեղ շուրջ չորս միլիոն մարդ ապրում է վրաններում ու ժամանակավոր կացարաններում։ Քաղաքի բնակիչները հայտնել են, որ հարվածներ են հասցվել բնակելի թաղամասին։ Սիրիայի բանակը և նրա դաշնակից Ռուսաստանը հայտարարել են, որ թիրախավորել են հակակառավարական ուժերի թաքստոցները և քաղաքացիական անձանց չեն հարվածել։
Reuters-ը նշում է, որ ապստամբներն իրենցից ներկայացնում են կոալիցիա, որի կազմի մեջ են մտնում Թուրքիայի կողմից աջակցվող աշխարհիկ զինված խմբավորումները և «Հայաթ Թահրիր աշ-Շամ» իսլամիստական ​​խմբավորումը, որն ահաբեկչական կազմակերպություն է ճանաչվել ԱՄՆ-ի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և այլ պետությունների կողմից:
Հակակառավարական ուժերը վերջին օրերին վերահսկողության տակ են առել ամբողջ Իդլիբի նահանգը, գրավել են Հալեպ քաղաքը՝ ստիպելով բանակին դուրս գալ այնտեղից։ Սիրիայի բանակը հայտնել է, որ Հալեպում տեղի ունեցած մարտերում տասնյակ զինվորներ են զոհվել։
Ռուսաստանի մի շարք ռազմական բլոգերներ դեկտեմբերի 1-ին հայտնել են, որ Մոսկվան աշխատանքից ազատել է գեներալ Սերգեյ Կիսելին, որը Սիրիայում գտնվող ռուսական ուժերի հրամանատարն է։
ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Գերմանիան և Բրիտանիան համատեղ հայտարարություն են տարածել՝ կոչ անելով «բոլոր կողմերին թուլացնել լարվածությունը և պաշտպանել քաղաքացիական անձանց և ենթակառուցվածքները՝ կանխելու հետագա տեղահանությունները և հումանիտար մատակարարումների խափանումը»։
Իրանի արտգործնախարար Աբբաս Արաղչին, որը դեկտեմբերի 1-ին այցելել էր Դամասկոս, հայտարարել է, որ իրավիճակը Սիրիայում «բարդ է», սակայն Ասադի կառավարությունը կգերիշխի։

At least 25 killed as Russian, Syrian jets intensify bombing of Syrian rebel territory – Reuters
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. At least 25 people were killed in northwestern Syria in air strikes carried out by the Syrian government and Russia, Reuters reported citing the Syrian opposition-run rescue service known as the White Helmets.
Russian and Syrian jets struck the rebel-held city of Idlib in northern Syria on Sunday, military sources said, as President Bashar al-Assad vowed to crush insurgents who had swept into the city of Aleppo.
The army also said it had recaptured several towns that rebels had overrun in recent days.
Residents said one attack hit a crowded residential area in the centre of Idlib, the largest city in a rebel enclave near the Turkish border where around four million people live in makeshift tents and dwellings.
At least seven people were killed and dozens injured, according to rescuers at the scene. The Syrian army and its ally Russia say they target the hideouts of insurgent groups and deny attacking civilians.
Ten children were among the dead in the air strikes in and around Idlib and other targets in rebel-held territory near Aleppo on Sunday, according the White Helmets.
The total death toll from Syrian and Russian strikes since Nov. 27 had climbed to 56, including 20 children, the group added in a statement on X.
The insurgents are a coalition of Turkey-backed mainstream secular armed groups along with Hayat Tahrir al-Sham, an Islamist group that has been designated a terrorist outfit by the U.S., Russia, Turkey and other states.
The insurgents seized control of all of Idlib province in recent days, the boldest rebel assault for years in a civil war where front lines had largely been frozen since 2020.
Insurgents also swept into the city of Aleppo, east of Idlib, on Friday night, forcing the army to redeploy.
In remarks published on state media, Assad said: "Terrorists only know the language of force and it is the language we will crush them with".
The Syrian army said dozens of its soldiers had been killed in the fighting in Aleppo.
In a joint statement, the United States, France, Germany, and Britain urged "de-escalation by all parties and the protection of civilians and infrastructure to prevent further displacement and disruption of humanitarian access".
Russian war bloggers reported on Sunday that Moscow had dismissed Sergei Kisel, the general in charge of its forces in Syria, after insurgents swept into Aleppo.