Ուկրաինան հայտնել է իր էներգետիկ օբյեկտների վրա զանգվածային հարձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսական զորքերը զանգվածային հարձակում են իրականացնում Ուկրաինայի էներգետիկ օբյեկտների վրա։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարար Հերման Հալուշչենկոն։
«Էներգիան կրկին հայտնվել է թշնամու զանգվածային հարձակման տակ։ Ամբողջ Ուկրաինայում հարձակումներ են տեղի ունենում էներգետիկ օբյեկտների վրա», - գրել է նա Facebook-ում՝ հավելելով, որ «Ուկրէներգո»-ն վթարային անջատումներ է սկսել։
Իր հերթին BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդում է, որ Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում օդային տագնապ է հայտարարվել ռուսական ռմբակոծիչների աշխատանքի պատճառով։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունն իր հերթին հաղորդում է, որ գիշերը երկրի տարբեր մարզերում, այդ թվում՝ Կրասնոդարում, Բրյանսկում, Ռոստովում, ինչպես նաև Ղրիմում ՀՕՊ համակարգերը խոցել են ուկրաինական 25 անօդաչու թռչող սարք։
Ըստ Կրասնոդարի իշխանությունների՝ ուկրաինական ԱԹՍ-ների հարվածներից տուժել է 1 կին, բեկորները վնասել են նրա տունը։

Украина сообщила о массированных ударах по ее энергетическим объектам
Российские войска наносят массированные удары по энергетическим объектам Украины. Как передает Арменпресс, об этом сообщил министр энергетики Украины Герман Галущенко.
“Снова энергетика под массированным ударом врага. Атаки на энергообъекты происходят по всей Украине. Оператор системы передачи НЭК “Укрэнерго” срочно ввел экстренные отключения электроэнергии”, - написал он в Facebook.
Русская служба BBC сообщила, что из-за атак российских бомбардировщиков по всей территории Украины объявлена ​​воздушная тревога.
В свою очередь Минобороны России сообщило, что ночью в различных регионах страны, в том числе в Краснодаре, Брянске, Ростове, а также в Крыму системы ПВО сбили 25 украинских беспилотников.
По данным властей Краснодара, от ударов украинских зенитных ракет пострадала одна женщина, ее дом был поврежден.