Իսրայելը Լիբանանի հարավի բնակիչներին կոչ է անում խուսափել իրենց տներ վերադառնալուց
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսրայելցի զինվորականները Լիբանանի հարավային շրջանների բնակիչներին նախազգուշացրել են խուսափել իրենց տներ վերադառնալուց մինչև Իսրայելի պաշտպանության բանակի (ԻՊԲ) հրամանատարության հատուկ ցուցումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին X-ում գրել է Իսրայելի բանակի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ավիչայ Էդրին հրադադարի ուժի մեջ մտնելու առնչությամբ։
«Ձեզ արգելվում է գնալ այն գյուղերը, որտեղից ավելի վաղ տարհանվել եք ԻՊԲ-ի հրամանով, կամ դեպի տվյալ տարածքում տեղակայված ԻՊԲ-ի ուժերը: Հանուն ձեր և ձեր ընտանիքների անդամների անվտանգության խուսափեք տվյալ շրջաններ տեղափոխվելուց: Մենք ձեզ կհայտնենք, երբ անվտանգ լինի տուն վերադառնալ», - նշված է հայտարարության մեջ:
ԻՊԲ-ի խոսնակը հայտնել է, որ հրադադարի համաձայնագրին համապատասխան՝ Իսրայելի պաշտպանության բանակի զորամասերն առայժմ մնում են իրենց դիրքերում Հարավային Լիբանանի տարածքում։
Հոկտեմբերի 1-ին Լիբանանի հարավային շրջաններում ցամաքային գործողությունների մեկնարկից ի վեր իսրայելցի զինվորականների պահանջով հարյուրավոր գյուղերի բնակիչներ անցել են սահմանից 50 կմ հեռավորության վրա հոսող Ավալի գետի մյուս կողմը։ Լիբանանի իշխանությունների տվյալներով՝ տեղահանված անձանց ընդհանուր թիվը կազմել է 1,2 միլիոն:
Նոյեմբերի 26-ին Իսրայելի ռազմաքաղաքական կաբինետը պաշտոնապես հավանություն է տվել Լիբանանում հրադադարի ծրագրին։ Այնուհետև ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Իսրայելի և լիբանանյան «Հեզբոլլահ» կազմակերպության միջև համաձայնությունները նախատեսում են Լիբանանի ուժերի վերահսկողության վերականգնում իր տարածքի նկատմամբ 60 օրվա ընթացքում, ինչից հետո իսրայելական բանակն աստիճանաբար դուրս կբերվի Լիբանանի տարածքից, իսկ երկու կողմերի քաղաքացիական անձինք շուտով կկարողանան անվտանգ կերպով վերադառնալ իրենց բնակավայրերը և սկսել վերականգնել դրանք:

Израиль призывает жителей юга Ливана воздержаться от возвращения в свои дома
Израильские военные предупредили жителей населенных пунктов на юге Ливана о необходимости воздержаться от возвращения в свои дома до особого указания со стороны командования Армии обороны Израиля (ЦАХАЛ). Как сообщает Арменпресс, об этом в соцсети Х написал официальный представитель израильской армии Авихай Эдри в связи с вступлением в силу режима прекращения огня.
«Вам запрещено направляться в те поселки, откуда вы эвакуировались ранее по требованию израильской армии или в направлении дислоцированных на этой территории сил ЦАХАЛа. Ради вашей безопасности и безопасности членов ваших семей воздержитесь от переезда. Мы сообщим вам безопасную дату возвращения», - отмечается в заявлении.
Представитель ЦАХАЛа сообщил, что в соответствии с соглашением о прекращении огня воинские части Армии обороны Израиля пока остаются на своих позициях на территории Южного Ливана.
С началом 1 октября наземной операции в южных районах Ливана по требованию израильских военных жители сотен деревень перебрались на другой берег реки Авали, протекающей в 50 км от границы. По данным ливанских властей, общее число перемещенных лиц составило 1,2 миллиона человек.
26 ноября военно-политический кабинет Израиля официально утвердил план прекращения огня в Ливане. Президент США Джо Байден тогда заявил, что соглашения между Израилем и ливанской организацией «Хезболла» предусматривают восстановление контроля ливанских сил над своей территорией в течение 60 дней, после чего израильская армия будет постепенно выведена с территории Ливана, а гражданские лица с обеих сторон вскоре смогут безопасно вернуться в свои дома и начать их восстановление.