Ընդդիմադիր թեկնածու Օրսին հաղթում է Ուրուգվայի նախագահական ընտրություններում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Լայն ճակատ» ընդդիմադիր ձախ կենտրոնամետ կոալիցիայի թեկնածու Յամանդու Օրսին հաղթում է Ուրուգվայի նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին են վկայում ձայների հաշվարկի արդյունքները, որոնք հրապարակել է Ընտրական դատարանը ընտրատեղամասերի 81,26%-ի տվյալների մշակումից հետո։
Օրսիի օգտին քվեարկել է 942 470 ընտրող։ Նրա մրցակիցը՝ իշխող աջ կենտրոնամետ Ազգային կուսակցության թեկնածու Ալվարո Դելգադոն, ստացել է 898 767 ընտրողների աջակցությունը:
Դելգադոն արդեն ընդունել է ընտրություններում իր պարտությունը և շնորհավորել մրցակցին։ Օրսիին հաղթանակի առթիվ շնորհավորել է նաև Ուրուգվայի գործող նախագահ Լուիս Լակայե Պոուն։
Օրսին, որը 2015-2024 թվականներին զբաղեցրել է Կանելոնեսի դեպարտամենտի ղեկավարի պաշտոնը, իր առաջնահերթություններից մեկն է համարում պայքարը հանցավորության դեմ, որի մակարդակն Ուրուգվայում վերջին տարիներին աճել է, և երկրի տարածքով թմրանյութերի տարանցման դեմ: Քաղաքական գործիչը նաև խոստանում է ստեղծել նոր աշխատատեղեր և բարձրացնել ցածր եկամուտ ունեցող աշխատողների աշխատավարձերը։
Արտաքին քաղաքականության բնագավառում որպես առաջնահերթություն նա առանձնացնում է ինտեգրացիոն գործընթացների արագացման անհրաժեշտությունը տարածաշրջանային կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Հարավային Ամերիկայի ընդհանուր շուկայի («Մերկոսուր») շրջանակներում։

Оппозиционный кандидат Орси побеждает на президентских выборах в Уругвае
Кандидат от оппозиционной левоцентристской коалиции “Широкий фронт” Яманду Орси побеждает во втором туре президентских выборов в Уругвае. Как сообщает Арменпресс, со ссылкой на ТАСС, об этом свидетельствуют результаты подсчета голосов, опубликованные Избирательным судом после обработки данных 81,26% избирательных участков.
За Орси проголосовали 942 470 избирателей. Его соперник, кандидат от правящей правоцентристской Национальной партии Альваро Дельгадо, получил поддержку 898 767 избирателей.
Дельгадо уже признал свое поражение на выборах и поздравил соперника. Действующий президент Уругвая Луис Лакайе Поу также поздравил Орси с победой.
Орси, который занимал пост главы департамента Каннелонес с 2015 по 2024 год, считает одним из своих приоритетов борьбу с преступностью, уровень которой в Уругвае в последние годы резко возрос, и борьбу с транзитом наркотиков по стране. Политик также обещает создать новые рабочие места и повысить заработную плату работникам с низкими доходами.
В качестве приоритета во внешней политике он выделяет необходимость ускорения интеграционных процессов в рамках региональных организаций, в том числе на общем рынке Южной Америки (МЕРКОСУР).