Պուտինը պատրաստ է շփումների՝ «խաղաղության հետագիծ» դուրս գալու համար. Պեսկով
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ընդգծել է, որ պատրաստ է ցանկացած շփման՝ «խաղաղության հետագիծ» դուրս գալու և Ուկրաինայում հակամարտության ապաէսկալացման համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ղեկավարի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Ինչ վերաբերում է երկխոսությանը պատրաստ լինելուն, ապա նույնիսկ երեկվա հայտարարության մեջ նախագահը շեշտել է իր պատրաստակամությունը ցանկացած շփումների համար՝ և՛ ապաէսկալացման նպատակով, և՛ հետագա էսկալացումից խուսափելու նպատակով, և՛ խաղաղության հետագիծ դուրս գալու նպատակով: Ուստի նախագահի այդ պատրաստակամությունը շփումների համար…. եղել է, կա և մնում է արդիական մինչ օրս: Այդ մասին ասել է պետության ղեկավարն ինքը», - Պեսկովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նոյեմբերի 21-ի տեսաուղերձում հայտարարել էր, որ ի պատասխան ամերիկյան և բրիտանական հեռահար սպառազինությունների կիրառման, Ռուսաստանի զինված ուժերը միջին հեռահարության նորագույն «Օրեշնիկ» հիպերձայնային հրթիռներով հարվածել են Դնեպրում Ուկրաինայի ռազմարդյունաբերական համալիրի օբյեկտին։

Путин готов к контактам, чтобы выйти на “мирную траекторию”: Песков
Президент России Владимир Путин подчеркнул, что готов на любые контакты ради выхода на “мирную траекторию” и деэскалации конфликта на Украине. Как передает Арменпресс, об этом заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков.
“Что касается открытости к диалогу, то даже во вчерашнем заявлении президент акцентировал его готовность к любым контактам и с целью деэскалации, и с целью избежания дальнейшей эскалации, и с целью выхода на мирную траекторию. Поэтому эта открытость президента к контактам, она была, есть и остается актуальной, по сей день, об этом сказал сам глава государства”, - ТАСС цитирует Пескова.
Президент России Владимир Путин 21 ноября в видеообращении сообщил, что в ответ на применение американского и британского оружия большой дальности российские вооруженные силы поразили один из объектов украинского ВПК новейшим гиперзвуковым оружием средней дальности ракетой “Орешник”.