ՀՀ-ն գործադրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման շարունակական ջանքեր. ՀՀ նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղարին
Courtesy visit from Ambassador Armen Papikyan, new Permanent Representative of Armenia
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը նոյեմբերի 20-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում դեսպան Պապիկյանը վերահաստատել է Հայաստանի   կառավարության հանձնառությունն ընդլայնելու և խորացնելու ԵԽ հետ համագործակցության օրակարգը։ Մշտական ներկայացուցիչը կարևորել է Հայաստան-ԵԽ 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրի իրականացումն ու ԵԽ օժանդակությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ապահովման և մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում։
Ըստ աղբյուրի՝ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի համատեքստում դեսպան Պապիկյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակական ջանքեր է գործադրում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման ուղղությամբ, և ընդգծել այդ հարցում միջազգային գործընկերների աջակցության ու ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։
Նշվում է, որ, շնորհավորելով մշտական ներկայացուցչին նշանակման կապակցությամբ՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նրան՝ ի նպաստ Հայաստանի և Եվրոպայի Խորհրդի միջև առկա ամուր կապերի առավել ամրապնդմանն և զարգացմանը։

Армения прилагает усилия по установлению мира на Южном Кавказе: постпред Армении генсеку Совета Европы
Новоназначенный постоянный представитель Республики Армения в Совете Европы Армен Папикян 20 ноября вручил верительные грамоты генеральному секретарю Совета Европы Алену Берсе.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, в ходе беседы после вручения верительных грамот посол Папикян подтвердил приверженность правительства Армении расширению и углублению повестки сотрудничества с СЕ. Постоянный представитель подчеркнул важность реализации Плана действий Армения-СЕ на 2023-2026 годы и содействие СЕ в демократических реформах, обеспечении верховенства закона и защите прав человека.
В контексте вопросов региональной безопасности посол Папикян отметил, что Армения прилагает постоянные усилия для установления мира и стабильности на Южном Кавказе, а также для укрепления доверия, и подчеркнул необходимость поддержки и активного вовлечения международных партнеров в этом вопросе.
Поздравив постоянного представителя с назначением, генеральный секретарь Ален Берсе пожелал ему эффективной работы в целях дальнейшего укрепления и развития существующих крепких связей между Арменией и Советом Европы.