ՀՀ-ն գործադրում է Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման շարունակական ջանքեր. ՀՀ նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչը՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղարին
Courtesy visit from Ambassador Armen Papikyan, new Permanent Representative of Armenia
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրոպայի Խորհրդում Հայաստանի Հանրապետության նորանշանակ մշտական ներկայացուցիչ Արմեն Պապիկյանը նոյեմբերի 20-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հավատարմագրերի հանձնման արարողությանը հաջորդած առանձնազրույցի ընթացքում դեսպան Պապիկյանը վերահաստատել է Հայաստանի   կառավարության հանձնառությունն ընդլայնելու և խորացնելու ԵԽ հետ համագործակցության օրակարգը։ Մշտական ներկայացուցիչը կարևորել է Հայաստան-ԵԽ 2023-2026թթ. գործողությունների ծրագրի իրականացումն ու ԵԽ օժանդակությունը ժողովրդավարական բարեփոխումների, օրենքի գերակայության ապահովման և մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում։
Ըստ աղբյուրի՝ տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցերի համատեքստում դեսպան Պապիկյանը նշել է, որ Հայաստանը շարունակական ջանքեր է գործադրում Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության հաստատման, ինչպես նաև վստահության ամրապնդման ուղղությամբ, և ընդգծել այդ հարցում միջազգային գործընկերների աջակցության ու ակտիվ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը։
Նշվում է, որ, շնորհավորելով մշտական ներկայացուցչին նշանակման կապակցությամբ՝ ԵԽ գլխավոր քարտուղար Ալեն Բերսեն արդյունավետ աշխատանք է մաղթել նրան՝ ի նպաստ Հայաստանի և Եվրոպայի Խորհրդի միջև առկա ամուր կապերի առավել ամրապնդմանն և զարգացմանը։

New Permanent Representative of Armenia presents credentials to CoE Secretary General, reiterates commitment to peace in South Caucasus
YEREVAN, NOVEMBER 20, ARMENPRESS. The newly appointed Permanent Representative of Armenia to the Council of Europe, Ambassador Armen Papikyan, on November 20 presented his credentials to the Secretary General of the Council of Europe, Alain Berset.
During a meeting after the ceremony, Ambassador Papikyan reiterated the Armenian government's commitment to expand and deepen the cooperation agenda with the Council of Europe, the foreign ministry said in a readout.
Papikyan attached importance to the implementation of the Armenia-Council of Europe 2023-2026 Action Plan and the Council of Europe’s support for the democratic reforms, ensuring the rule of law and the protection of human rights.
In the context of matters pertaining to regional security, Ambassador Papikyan said that Armenia is making continuous efforts in the direction of establishing peace and stability, as well as strengthening trust in the South Caucasus, and underscored the need for international partners’ support and active involvement in this matter.
Secretary General of the Council of Europe Alain Berset congratulated Ambassador Papikyan on his appointment, wishing him productive work for the benefit of further strengthening and developing the strong ties between Armenia and the Council of Europe.