Վիետնամի իշխող կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղարը ողջունել է ՀՀ ԱԺ նախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վիետնամի կոմունիստական կուսակցության գլխավոր քարտուղար Թո Լամն ընդունել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանին, ով պաշտոնական այցով գտնվում է Վիետնամում։ Այդ մասին տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով Viet Nam News-ը:
Կուսակցության ղեկավարը վստահություն է հայտնել, որ այցը նոր թափ կհաղորդի առաջիկայում երկկողմ ավանդական բարեկամության և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը։ Նշելով, որ բարեկամությունը դիմակայել է ժամանակի և պատմական փոփոխությունների փորձությանը, Լամն իր երախտագիտությունն է հայտնել Վիետնամի ազգային զարգացման ջանքերին Հայաստանի աջակցության համար։
Կուսակցական առաջնորդը հաստատել է, որ անկախության, ինքնապահովման, խաղաղության, բարեկամության, համագործակցության, զարգացման, բազմակողմանիության և հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման իր արտաքին քաղաքականությունն իրականացնելիս Վիետնամը միշտ կարևորում է ավանդական գործընկերների, այդ թվում՝ Հայաստանի հետ կապերի ամրապնդումը։
Գովաբանելով Սիմոնյանի՝ ԱԺ նախագահ Թրեն Թան Մանի հետ ունեցած բանակցությունների արդյունավետ արդյունքները՝ Լամը միջոցառումը որակել է որպես խորհրդարանական հարաբերությունների առաջխաղացման ուղենիշ։ Նա ասել է, որ տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցության համար հսկայական տեղ կա և առաջարկել է առանցքային միջոցներ՝ ամրապնդելու բարեկամությունը արդյունավետ և գործնական արդյունքների հասնելու համար՝ նպաստելով տարածաշրջանային և գլոբալ խաղաղությանը, կայունությանը և զարգացմանը:
Ալեն Սիմոնյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը գնահատում է Վիետնամի հետ երկարամյա բարեկամությունը՝ հավելելով, որ իր այցը առանցքային պահ է տարբեր ոլորտներում երկկողմ համագործակցությունը խթանելու համար, և համաձայնել Վիետնամի Կոմկուսի ղեկավարի առաջարկություններին՝ խթանելու կրթության, վերապատրաստման և մարդկանց միջև փոխանակման ոլորտում համատեղ աշխատանքները:

Speaker Simonyan meets with General Secretary of the Communist Party of Vietnam
YEREVAN, NOVEMBER 19, ARMENPRESS. Vietnam’s Communist Party General Secretary To Lam on Tuesday received President of the National Assembly of Armenia Alen Simonyan, who is paying an official visit to Vietnam.
The party chief expressed his confidence that the visit would provide new momentum to enhance the bilateral traditional friendship and multifaceted cooperation in the coming period, Viet Nam News reported.
Noting that the friendship has stood the test of time and historical changes, Lam expressed his appreciation for Armenia’s support for Vietnam’s national development efforts.
In implementing its foreign policy of independence, self-reliance, peace, friendship, cooperation, development, multilateralism, and diversification of relations, Vietnam always places importance on strengthening ties with traditional partners, including Armenia, affirmed the party leader.
Praising the fruitful outcomes of Simonyan’s talks with Chairman of the National Assembly of Vietnam Tran Thanh Man, Lam described the event as a milestone in advancing the parliamentary relations. He said room remains tremendous for bilateral cooperation in various fields and suggested key measures to strengthen the friendship toward effectiveness and practical outcomes, contributing to regional and global peace, stability, and development.
Simonyan underscored Armenia’s appreciation of its long-standing friendship with Vietnam.
He said this is a pivotal moment to boost bilateral cooperation in diverse areas and expressed agreement with Lam’s suggestions of such measures, including fostering joint work in education, training, and people-to-people exchanges.