Ուկրաինան պատերազմի 1000-րդ օրը Ռուսաստանին առաջին անգամ հարվածել է ամերիկյան ATACMS  հրթիռներով
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի զինված ուժերն այս գիշեր ամերիկյան արտադրության վեց ATACMS հրթիռներով հարվածել են ՌԴ Բրյանսկի մարզում գտնվող օբյեկտի։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նոյեմբերի 19-ին հայտնել է ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը։
«Այսօր գիշերը ժամը 3:25-ին հակառակորդը վեց բալիստիկ հրթիռներով հարված է հասցրել Բրյանսկի մարզում գտնվող օբյեկտի։ Ըստ հաստատված տվյալների՝ կիրառվել են ամերիկյան արտադրության ATACMS օպերատիվ-մարտավարական հրթիռներ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ գերատեսչության՝ հինգ հրթիռ խոցվել է, մեկը՝ վնասվել։
Խոցված հրթիռի բեկորներն ընկել են Բրյանսկի մարզի ռազմական օբյեկտներից մեկի տեխնիկական տարածքում՝ առաջացնելով հրդեհ, որն արագ մարվել է։ Ըստ հաղորդագրության՝ զոհեր կամ ավերածություններ չկան։
Ուկրաինան իր հերթին հայտնել է, որ խոցել է ռուսական զենքի պահեստ Ռուսաստանի տարածքում՝ մոտ 110 կմ հեռավորության վրա, և առաջացրել երկրորդային պայթյուններ։ Ուկրաինական կողմն, ըստ Reuters գործակալության, չի նշել, թե ինչ զինատեսակներ է օգտագործել։
Հարվածներն իրականացվել են ռուս-ուկրաինական պատերազմի 1000-րդ օրը։ Նոյեմբերի 19-ի երեկոյան Ուկրաինայում նախատեսված են մոմավառության արարողություններ։
ATACMS-ն ամերիկան «երկիր-երկիր» դասի բալիստիկ հրթիռ է, որն ունի 306 կմ հեռահարություն։ Նոյեմբերի 18-ից լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են տարածվել, որ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն արտոնել է ուկրաինացի զինվորականների կողմից ATACMS հրթիռների կիրառումը Ռուսաստանի տարածքին հարվածներ հասցնելու համար: Կրեմլը հայտարարել է, որ դա կնշանակի Վաշինգտոնի ներգրավվածության նոր մակարդակ Ուկրաինայում ընթացող հակամարտության մեջ։

На 1000-й день войны Украина впервые ударила по России американскими ракетами ATACMS
Вооруженные силы Украины минувшей ночью нанесли удар по объекту в Брянской области шестью ракетами ATACMS, пять ракет сбиты, одна повреждена. Как передает Арменпресс, об этом сообщило министерство обороны РФ.
“Сегодня ночью в 3:25 противником был нанесен удар по объекту на территории Брянской области шестью баллистическими ракетами. По подтвержденным данным, применены оперативно-тактические ракеты ATACMS американского производства”, - говорится в сообщении МО РФ.
Фрагменты сбитой ракеты упали на техническую территорию военного объекта в Брянской области, из-за чего возник пожар, который оперативно ликвидирован. Жертв и разрушений нет, говорится в сообщении.
Украина, со своей стороны, сообщила, что поразила склад российского оружия на территории РФ, примерно в 110 км, и вызвала вторичные взрывы. По данным Reuters, украинская сторона не уточнила, какое вооружение она использовала.
Удары были нанесены в 1000-й день российско-украинской войны. Вечером 19 ноября в Украине запланировано зажжение свечей.
ATACMS - американская тактическая баллистическая ракета класса "земля-земля". Дальность действия ATACMS - 165 км, максимальная дальность - около 305 км. С 18 ноября в СМИ распространяется информация о том, что президент США Джо Байден разрешил использование украинскими военными ракет ATACMS для нанесения ударов по территории России. Кремль заявил, что это будет означать новый уровень участия Вашингтона в продолжающемся конфликте в Украине.