Սպանություն՝ բուժհաստատության բակում. ձերբակալվել է նույն հաստատության նախկին բուժառուն
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հոգեկան առողջության պահպանման ազգային կենտրոնից 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին ժամը 15:55-ին հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ նույն օրը ժամը 14:10-ի սահմաններում, ընդունարանի դիմացի հատվածում, բուժհաստատության 35-ամյա հարկադիր բուժառու Ա.Թ.-ն պարանոցի, կրծքավանդակի, որովայնի հատվածներում ստացել է կտրած վնասվածքներ, որոնք վերջինիս պատճառել է նույն հաստատության նախկին բուժառուն:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից, նշելով, որ փաստի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-155-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ: 35-ամյա տղամարդը ճանաչվել է տուժող:
Նախնական տվյալներով՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 15-ին ժամը 14.20-ի սահմաններում ՀԱՊԱԿ-ի նախկին բուժառու Հ.Ա.-ն բուժհաստատության բակում բուժհաստատության աշխատակցի ուղեկցությամբ տեսակցել է Ա.Թ.-ին, որի ժամանակ Հ.Ա.-ն իր մոտ գնվող դանակով հարվածներ է հասցրել վերջինիս մարմնի տարբեր հատվածներին: Այդ ընթացքում Ա.Թ.-ին ուղեկցող աշխատակիցը, հասնելով օգնության, ձեռքով բռնել է դանակի շեղբը՝ խանգարելով Հ.Ա.-ին ավարտին հասցնել իր հանցավոր մտադրությունը: Այդ պահին օգնության հասած բժիշկներին հաջողվել է վնասազերծել Հ.Ա.-ին, իսկ տուժածին՝ տեղափոխել հիվանդանոց։ Սակայն վերջինս, ստացած կյանքի հետ անհամատեղելի մարմնական վնասվածքների պատճառով, գիտակցության չգալով, ժամեր անց մահացել է:
Դեպքից րոպեներ անց Հ.Ա.-ն, հանցանք կատարած լինելու անմիջականորեն ծագած հիմնավոր կասկածի հիմքով, ձերբակալվել է:
Նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի  շարք քննչական և վարութային գործողություններ, դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում բժշկական կենտրոնի ընդունարանի դիմաց՝ գետնին, հայտնաբերվել են արնանման հետքեր և արնանման հետքերով դանակ, վերցվել են փորձանմուշներ: Տուժողի մարմնական վնասվածքների բնույթը, դրանց ստացման մեխանիզմը պարզելու նպատակով նշանակվել է դիակի դատաբժշկական փորձաքննություն:

Убийство во дворе медицинского учреждения. Арестован бывший пациент того же учреждения
15 ноября 2024 года в 15:55 часов из Национального центра психического здоровья поступило сообщение о том, что в тот же день около 14:10 часов перед приемным отделением 35-летний принудительный пациент медучреждения А.Т. получил порезы шеи, груди и живота, причиненные бывшим пациентом того же учреждения.
Как передает Арменпресс, Следственный комитет РА сообщает, что было возбуждено уголовное дело по статье 44-155 части 1 Уголовного кодекса Республики Армения. 35-летний мужчина признан потерпевшим.
По предварительным данным, 15 ноября 2024 года около 14:20 бывший пациент НЦПЗ Х.А. посетил А.Т. во дворе медучреждения в сопровождении сотрудника медучреждения, нанес ему удары ножом по различным частям тела. Тем временем сопровождавший А.Т. сотрудник НЦПЗ, схватил нож за лезвие, не дав Х.А. осуществить свой преступный умысел. В этот момент прибежавшим на помощь врачам удалось обезвредить Х.А., и они доставили пострадавшего в больницу. Однако последний из-за телесных повреждений, несовместимых с жизнью, так и не пришел в сознание и через несколько часов скончался.
Через несколько минут после инцидента Х.А. был арестован на основании непосредственно возникшего обоснованного подозрения в совершении преступления.
В ходе предварительного следствия был проведен ряд следственных и производственных действий, осмотр места происшествия, в ходе которого на земле перед приемной были обнаружены кровавые следы и нож со следами крови, были взяты тестовые образцы. С целью выяснения характера телесных повреждений потерпевшего, механизма их получения была назначена судебно-медицинская экспертиза тела.