ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարարը մասնավոր ներդրողների հետ այցելել է Իրանի Չաբահար նավահանգիստ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում գտնվող ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Չաբահար նավահանգիստ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունից, նավահանգստի և ծովագնացության կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Ղասեմ Ասգյարին, ինչպես նաև Սիստան և Բելուջիստանի փոխնահանգապետ Ջավադ Սեփահին նախարարի տեղակալին են ներկայացրել նավահանգստի կարողություններն ու համապատասխան ենթակառուցվածքները:
Նախարարի տեղակալ Նարեկ Հովակիմյանը փաստել է, որ Հայաստանի կառավարությունը վարում է տնտեսության, այդ թվում՝ նաև միջազգային հաղորդակցային ուղիների դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն։
Ըստ աղբյուրի՝ «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի համատեքստում նախարարի տեղակալը կարևորել է Չաբահար նավահանգստի դերն ու նշանակությունը:
Հայկական պատվիրակությունը շրջայց է կատարել նավահանգստում, ծանոթացել առկա հնարավորություններին և առևտրային հեռանկարներին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ-ից ԻԻՀ ժամանած մասնավոր ներդրողներ, որոնք իրենց հարցերն են ուղղել իրանական կողմին, ծանոթացել գործող պայմաններին, անդրադարձել հնարավոր համագործակցության հեռանկարներին։

Замминистра экономики Армении вместе с частными инвесторами посетил иранский порт Чабахар
Находящаяся с рабочим визитом в Исламской Республике Иран делегация во главе с заместителем министра экономики Армении Нареком Овакимяном посетила порт Чабахар.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе министерства, генеральный директор Портовой и морской организации Гасем Асгяри и вице-губернатор Систана и Белуджистана Джавад Сепахи представили заместителю министра мощности и соответствующую инфраструктуру порта.
Замминистра Нарек Овакимян отметил, что правительство Армении проводит политику диверсификации экономики, в том числе международных коммуникаций.
В контексте проекта “Перекресток мира” замминистра подчеркнул роль и значение порта Чабахар.
Армянская делегация совершила экскурсию по порту, ознакомилась с имеющимися возможностями и коммерческими перспективами.
На встрече также присутствовали прибывшие в Иран из Армении частные инвесторы, которые адресовали иранской стороне свои вопросы, ознакомились с текущими условиями и обсудили перспективы возможного сотрудничества.