Հնդկաստանը մեծ հեռահարության նոր թևավոր հրթիռի հաջող փորձարկում է իրականացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հնդկաստանի Պաշտպանական հետազոտությունների և մշակումների  կազմակերպությունը հաջողությամբ իրականացրել է Long Range Land Attack Cruise Missile (LRLACM ) սեփական մշակման մեծ հեռահարության թևավոր հրթիռի առաջին թռիչքային փորձարկումը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Հնդկաստանի պաշտպանության նախարարությունը։
Արձակումը կատարվել է նոյեմբերի 12-ին Օդիշայի նահանգի ափերի մոտ գտնվող Չանդիպուրի հրթիռների փորձարկման գոտու շարժական արձակման կայանքից:
«Հրթիռը ցուցադրել է իր առաջավոր հնարավորությունները: Փորձարկումների ժամանակ LRLACM-ի բոլոր համակարգերը գործել են կանոնավոր ռեժիմով և համապատասխանել են արձակման նպատակներին», - ասված է պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ:
Նաև նշվում է, որ տարբեր արագություններով և բարձրություններում բարդ մանևրեր կատարած հրթիռի թռիչքին հետևել են ռադարների և օպտիկաէլեկտրոնային հետևող համակարգերի միջոցով։
LRLACM-ը նախատեսված է շարժական ցամաքային արձակման կայանքներից և ռազմածովային ուժերի նավերի ունիվերսալ ուղղահայաց արձակման մոդուլներից արձակման համար:

Индия провела успешное испытание новой крылатой ракеты большой дальности
Организация оборонных исследований и разработок Индии успешно провела первое летное испытание  крылатой ракеты большой дальности Long Range Land Attack Cruise Missile (LRLACM ). Арменпресс, сообщает об этом, со ссылкой на Министерство обороны Индии.
Запуск состоялся 12 ноября с мобильной пусковой установки на полигоне Чандипур у побережья штата Одиша.
“Ракета продемонстрировала свои передовые возможности. Во время испытаний все системы LRLACM работали в штатном режиме и соответствовали целям запуска”, - говорится в сообщении Минобороны.
Также отмечается, что полет ракеты, выполнившей сложные маневры на разных скоростях и высотах, контролировался радарами и оптико-электронными системами слежения.
LRLACM предназначена для запуска с мобильных наземных пусковых установок и с вертикальных универсальных пусковых модулей кораблей ВМС.