Մեկնարկեց Ազգային ժողովի հերթական նիստը․ քննարկվում է 2025-ի պետական բյուջեի նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ Ազգային ժողովում նոյեմբերի 12-ին մեկնարկեց հերթական նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է 26 հարց։ Ինչպես հայտնում է «Արմենպրես»-ը, նիստում հիմնական քննարկման թեմաներից մեկը լինելու է 2025 թվականի պետական բյուջեի նախագիծը, որի մասին զեկույցով հանդես կգա ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը։ Նիստին ներկա է նաև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Խորհրդարանը նաև քննարկելու է Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին, «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին, Քրեական վարույթներով իրավական օգնության մասին, «Սննդամթերքի անվտանգության պետական վերահսկողության մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագծերը և այլ օրենսդրական նախաձեռնությունները։
Օրակարգում է նաև «Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ» հասարակական հետաքրքրություն ներկայացնող հրատապ թեմայով քննարկում անցկացնելու մասին հարցը։
Նիստի որոշ հարցեր վերաբերում են նաև միջազգային համաձայնագրերի վավերացմանը՝ այդ թվում ՀՀ և Եվրասիական զարգացման բանկի միջև «Քաջարանի թունելի շինարարություն» ծրագրի ֆինանսավորման ներդրումային վարկի տրամադրման համաձայնագրին։
Խորհրդարանը նաև կքննարկի Հայաստանի Հանրապետության հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահի հարցը։

Началась очередная сессия Национального собрания Армении: обсуждается проект госбюджета на 2025 год
Очередная сессия Национального Собрания Армении стартовала 12 ноября. В повестке дня 26 вопросов. Как сообщает Арменпресс, одной из основных тем обсуждения на заседании станет проект госбюджета на 2025 год, по которому с докладом выступит министр финансов РА Ваге Ованнисян. На заседании присутствует премьер-министр Никол Пашинян.
Парламент также обсудит проекты о внесении изменений и дополнений в Налоговый кодекс Республики Армения, о внесении дополнений в закон "О медицинской помощи и обслуживании населения", о юридической помощи в уголовном судопроизводстве, о внесении изменений в Закон «О государственном контроле за безопасностью пищевых продуктов» и другие законодательные инициативы.
Также на повестке дня стоит вопрос проведения дискуссии по представляющей общественный интерес актуальной теме -"Об удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных ".
Некоторые вопросы заседания касаются ратификации международных соглашений, в том числе соглашения между Арменией и Евразийским банком развития о предоставлении инвестиционного кредита для финансирования проекта "Строительство Каджаранского тоннеля".