ԵՄ վիզաների ազատականացման գործընթացը ՀՀ-ի առջև կբացի ավելի հեռուն գնացող հեռանկարներ․ քաղաքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եվրամիության վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսությունն ինքնին շատ կարևոր գործընթաց է, որը մեկնարկել է Երևանի և Բրյուսելի միջև․ ներկայում կողմերը մի շրջափուլում են, որ պետք է մշակվի կոնկրետ գործողությունների ծրագիր, որպեսզի գործընթացը քայլ առ քայլ իրականացվի, և Հայաստանը վերածվի մի երկրի, որն ամբողջությամբ պատրաստ է առանց վիզաների ընթացակարգի հաղորդակցվել ԵՄ-ի հետ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ անդրադառնալով Հայաստանի քաղաքացիների համար ԵՄ վիզաների ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկին։
«Դա ենթադրում է ծավալուն բարեփոխումների աշխատանք, որը ոչ միայն վիզաների ազատականացման վրա կունենա ազդեցություն, այլև շատ ավելի հեռուն գնացող հեռանկարներ կբացի ու դրականորեն կանդրադառնա թե՛ Հայաստան պետության, թե՛ նրա քաղաքացիների վրա, ովքեր ԵՄ անդամ ցանկացած երկրի հետ կունենան ազատ հաղորդակցության հնարավորություն»,- ասաց Մեհրաբյանը։
Անդրադառնալով հնարավոր ռիսկերին, մասնավորապես անօրինական միգրացիային և բարեփոխումների գործընթացի ձախողման հնարավորությանը, քաղաքագետն ընդգծեց, որ անհանգստանալու պատճառ չկա։
«Անօրինական միգրացիա թույլ չտալու համար Հայաստանն արդեն իսկ ստորագրել է օրենքների փաթեթ, այդ թվում՝ ռեադմիսիայի փաստաթուղթը և դրանով իսկ ստանձնել է պատասխանատվություն ԵՄ երկրներ այցելող իր քաղաքացիների համար։ Եթե մարդիկ այնտեղ գտնվելու կամ մնալու կարգը խախտեն և այցի նպատակներից ու ժամկետներից դուրս գործունեություն ծավալեն, ապա Հայաստանը պետք է հետ ընդունի իր քաղաքացիներին։ Ռեադմիսիայի օրենքը լավ մշակված և իրագործման համար նախատեսված մեխանիզմների շնորհիվ ապահովում է ինստիտուցիոնալ ծանրակշիռ հիմք այդ հարցը լուծելու համար»,- ասաց մեր զրուցակիցը։
Իսկ ինչ վերաբերում է բարեփոխումների հնարավոր ձախողմանը, Մեհրաբյանը շեշտեց, որ Հայաստանն ունի բոլոր կարողություններն այդ գործընթացը չձախողելու համար, և առհասարակ ձախողում հնարավոր է միայն մի դեպքում, եթե Հայաստանի իշխանությունները զբաղվեն ինքնախաբեությամբ։
«Այսօր Հայաստանի քաղաքացիները նաև օրինական հիմք չունեն քաղաքական ապաստան խնդրել ԵՄ-ից։ Իհարկե, կարող են լինել մարդիկ, ովքեր կուզենան նման հայցով դիմել Եվրամիությանը կամ նրա սահմաններից դուրս մեկ այլ երկրի, սակայն նրանք չեն կարող ապացուցել իրենց հայցագրերի հիմքերը, որովհետև Հայաստանում որևէ մեկին քաղաքական հետապնդում չի սպառնում, Հայաստանում մարդկանց իրավունքների պաշտպանության առումով դիսկրիմինացիա չկա ինչպես դե-ֆակտո, այնպես էլ դե-յուրե»,- ասաց քաղաքագետը։
Մեհրաբյանը կարևորեց նաև ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու հարցով ստորագրահավաքի կազմակերպումը եվրոպամետ ուժերի կողմից։ Եթե կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նոյեմբերի 14-ին հաստատի անհրաժեշտ 50 հազար ստորագրությունների փոխարեն ներկայացված 60 հազար ստորագրությունները, ապա ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու վերաբերյալ նախագիծն, օրենքով սահմանված կարգով, կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը։ Նախաձեռնության հեղինակներն ավելի վաղ նշել էին, որ եթե ԱԺ-ն քննարկի և մերժի նախագիծը, իրենք գնալու են հարցը հանրաքվեի դնելու ճանապարհով, որի համար անհրաժեշտ կլինի հավաքել 300 հազար ստորագրություն։
«Եվրամիության ներկայացուցիչների երևանյան այցը նույնպես կարևոր էր (խմբ․ Եվրամիության պատվիրակությունը նոյեմբերի 5-6 ժամանել էր Երևան՝ հայկական կողմի հետ մշակելու վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների ծրագիրը)։ Այն կարող է արագացնել վիզաների ազատականացման գործընթացը։ Ես լիովին իրատեսական եմ համարում, որ բոլոր հարցերը կլուծվեն մեկուկես-երկու տարվա ժամկետում։ Այդ այցը քաղաքական երկխոսություն սկսելու որոշումից հետո հաջորդ տրամաբանական քայլն է, և հիմա պետք է գործողությունների ծրագիր և ժամանակացույց կազմվի ու սկսվի իրականացումը»,- նշեց Մեհրաբյանը։
Եվրամիության պատվիրակությունը նոյեմբերի 5-6 ժամանել էր Երևան՝ հայկական կողմի հետ մշակելու վիզաների ազատականացման շուրջ բանակցությունների ծրագիրը: ՀՀ արտաքին գործերի փոխնախարար Պարույր Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ՝ ավարտին է հասցվում նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության նոր օրակարգի նախագիծը, հետևաբար այդ բոլոր քայլերն իրենց ազդեցությունը կունենան 2025 թվականին նախատեսվող աշխատանքների առումով։

Процесс либерализации визового режима ЕС откроет для Армении более далекие перспективы - политолог
Диалог по визовой либерализации с Евросоюзом сам по себе является очень важным процессом, начавшимся между Ереваном и Брюсселем. В настоящее время стороны находятся на этапе, когда должен быть разработан конкретный план действий, чтобы процесс реализовался поэтапно, и Армения превратилась в страну, полностью готовую к общению с ЕС без визового режима.
Такое мнение в беседе с Арменпресс высказал политолог Рубен Меграбян, имея в виду начало диалога по либерализации виз с ЕС для граждан Армении.
«Это подразумевает обширную реформаторскую работу, которая не только повлияет на либерализацию виз, но и откроет гораздо более далеко идущие перспективы и окажет положительное влияние как на государство Армения, так и на ее граждан, которые будут иметь возможность свободной коммуникации с любым государством-членом ЕС", - сказал Меграбян.
Говоря о возможных рисках, в частности, о нелегальной миграции и возможности провала процесса реформ, политолог подчеркнул, что причин для беспокойства нет.
«В целях предотвращения нелегальной миграции Армения уже подписала пакет законов, в том числе документ о реадмиссии, и тем самым взяла на себя ответственность за своих граждан, посещающих страны ЕС. Если люди нарушат порядок пребывания там и осуществят деятельность, выходящую за рамки целей и сроков визита, то Армения обязана принять своих граждан обратно. Благодаря хорошо продуманным и реализованным механизмам закон о реадмиссии обеспечивает прочную институциональную основу для решения этого вопроса", - сказал наш собеседник.
Что касается возможного провала реформ, Меграбян подчеркнул, что у Армении есть все возможности не допустить провала процесса, и вообще провал возможен только в том случае, если власти Армении займутся самообманом.
«Сегодня граждане Армении также не имеют юридических оснований просить политического убежища у ЕС. Конечно, могут быть люди, которые хотели бы предъявить подобные претензии Евросоюзу или другой стране за его пределами, но они не могут доказать обоснованность своих претензий, поскольку политическое преследование кому-либо в Армении не угрожает, никакой дискриминации в плане защиты прав человека в Армении нет ни де-факто, ни де-юре", - заявил политолог.
Меграбян также отметил организацию сбора подписей проевропейскими силами по вопросу начала процесса вступления Армении в ЕС. Если Центризбирком одобрит представленные 14 ноября 60 тысяч подписей вместо необходимых 50 тысяч подписей, то проект начала процесса вступления Армении в ЕС в установленном законом порядке будет представлен на обсуждение Национального Собрания.
Авторы инициативы ранее отмечали, что если Национальное собрание обсудит и отклонит проект, они пойдут по пути вынесения вопроса на референдум, для которого необходимо будет собрать 300 тысяч подписей.
«Важным также был визит представителей Евросоюза в Ереван (делегация Евросоюза прибыла в Ереван 5-6 ноября для разработки плана переговоров по либерализации визового режима с армянской стороной – ред.). Это может ускорить процесс либерализации визового режима. Я считаю вполне реальным, что все вопросы будут решены в течение полутора-двух лет. Этот визит является следующим логическим шагом после решения о начале политического диалога, и теперь необходимо составить план действий и график и начать реализацию», - сказал Меграбян.
Делегация Евросоюза прибыла в Ереван 5-6 ноября для разработки с армянской стороной плана либерализации визового режима. По словам заместителя министра иностранных дел РА Паруйра Ованнисяна, сейчас идет работа над завершением проект новой повестки партнерства Армения-ЕС. Следовательно все эти шаги окажут свое влияние на предусмотренные в 2025 году работы.