Միրզոյանը ԵՔՀ շրջանակներում ԱԳ նախարարների հետ հանդիպմանն անդրադարձել է  տարածաշրջանային հարցերի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուդապեշտ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 7-ին մասնակցել է Հունգարիայի արտաքին գործերի և առևտրի նախարար Պետեր Սիյարտոյի կողմից կազմակերպված աշխատանքային նախաճաշին: Հանդիպումը կայացել է Հունգարիայի մայրաքաղաքում անցկացվող Եվրոպական քաղաքական համայնքի հինգերորդ գագաթաժողովի շրջանակներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարն անդրադարձ է կատարել տարածաշրջանային հարցերի: Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումները, այդ թվում՝ երկու երկրների միջև սահմանազատման գործընթացի առնչությամբ, ինչպես նաև ջանքերը խաղաղության պայմանագրի կնքման ուղղությամբ:
Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման հարցերի, այդ թվում՝ ՀՀ կառավարության կողմից մշակված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին՝ որպես տարածաշրջանային կայունության ապահովման կարևոր գործոն։

YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. On November 7, within the framework of his working visit to Budapest, Foreign Minister of the Republic of Armenia Ararat Mirzoyan participated in a working breakfast organized by the Minister of Foreign Affairs and Trade of Hungary Péter Szijjártó. The meeting was held on the margins of the fifth summit of the European Political Community, the foreign ministry has said.
During the meeting, the Foreign Minister of Armenia touched upon regional issues. Minister Mirzoyan presented the latest developments in the process of normalization of relations between Armenia and Azerbaijan, including in border delimitation process between the two countries and efforts towards conclusion of the peace treaty.
Minister Mirzoyan also touched upon issues of unblocking the regional economic and transport infrastructure, including the project "Crossroads of Peace", developed by the Government of the Republic of Armenia, as an important factor in ensuring regional stability.