Տնտեսական կապերի առումով Հայաստանի ու Իրանի միջև կա չօգտագործված հսկայական ներուժ. Ալիռեզա Նազիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայ-իրանական քաղաքական հարաբերությունները գտնվում են շատ բարձր մակարդակի վրա, բայց տնտեսական կապերի առումով դեռ կա չօգտագործված հսկայական ներուժ, և այդ ուղղությամբ պետք է կատարվեն զգալի աշխատանքներ։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այդ կարծիքը հայտնեց հայ-իրանական բարեկամության միության նախագահ, Թավրիզի առևտրական պալատի հայկական բաժնի տնօրեն Ալիռեզա Նազիֆը՝ անդրադառնալով հայ-իրանական փոխգործակցության ներկա փուլին։
«Մեր միությունը կապեր ունի աշխարհի 60-70 երկրների հետ, աշխատում ենք հիմնականում ՀԿ-ների միջոցով և փորձում նպաստել մասնավորապես հայ-իրանական կապերի զարգացմանը։ Հայ-իրանական միությունը շատ երկրների նմանատիպ կառույցների համատեքստում առաջին շարքում է։ Քանի որ մենք պետական կազմակերպություն չենք, ավելի ազատ ենք ու կարող ենք անկաշկանդորեն սերտ կապեր հաստատել տարբեր կրթամշակութային և առևտրային կենտրոնների հետ։ Ցավալի է, որ լինելով դրկից երկրներ՝ տնտեսության մեջ դեռ ունենք չիրացված մեծ ներուժ, դեռ ամբողջությամբ չենք բացահայտել միմյանց»,- ասաց Ալիռեզա Նազիֆը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանից եղել են պատվիրակություններ, որոնք, հատելով Իրանի սահմանը, զարմանքով նշել են, թե ինչպիսի հրաշալի ենթակառուցվածքներ կան հարևան երկրում, թեև նախապես ունեին բոլորովին այլ կարծիք իրանական կողմի հնարավորությունների մասին։
«Հաշվի առնելով մեր դարավոր բարեկամությունը՝ հայ-իրանական հարաբերություններն ու հատկապես մասնավոր ընկերությունների կապերը դրանից պետք է ավելի բարձր լինեն։ Իմ կարծիքով՝ մեր երկրների միջև 700 միլիոն դոլարի ապրանքաշրջանառությունը բավականին փոքր է։ Հայաստանի ու Իրանի ղեկավարները սահմանել են 3 միլիարդ դոլարի շեմ, ուստի պետք է նպաստենք այդ նպատակի իրականացմանը։ Հաշվի առնելով իրանական Ատրպատականի ներուժը՝ մենք կարող ենք Հայաստանի հարավում իրականացնել համատեղ ծրագրեր։ Ճիշտ է, տարեցտարի ապրանքաշրջանառության աճը նկատելի է, եթե մի քանի տարի առաջ ցուցանիշը 300 միլիոն դոլար էր, ապա այսօր արդեն 700 միլիոն է, սակայն մենք կարծում ենք, որ այդ ցուցանիշը կարող է շատ ավելի մեծ լինել»,- ասաց Ալիռեզա Նազիֆը։
Նա հավելեց, որ իրանական Ատրպատականում ունեն ազատ տնտեսական գոտի և հիշեցրեց, որ 2016-17 թվականներին նման գոտի ստեղծվեց նաև Մեղրիում, հետևաբար հայ-իրանական ընկերությունները պետք է ակտիվ գործունեություն ծավալեն՝ առևտրային կապերը զարգացնելու համար։
«Ցավոք, շատ պայմանավորվածություններ, որոնք փոխգործակցության համատեքստում ձեռք բերվեցին երկու տնտեսական գոտիների միջև, մնացին թղթի վրա։ Ակնկալում ենք, որ նոր պայմաններում համագործակցությունը թղթից կվերածվի իրական գործի։ Պետք է համատեղ ջանքերով սկսենք իրականացնել մեգա ծրագրեր Հայաստանի հարավում։ Քանի որ Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի 30 կիլոմետր ձգվող հատվածի շինաշխատանքներում ներգրավված են երկու իրանական կազմակերպություններ, հետևաբար Մեղրիի անցակետի բարեկարգման գործում նույնպես պետք է մասնակցություն ունենա իրանական կողմը։ Եթե դիտարկում ենք, որ Հայաստանն Իրանի համար դարպաս է դեպի Եվրոպա, ապա իրականացվող ծրագրերի ծավալն ու առաջընթացը դեռ բավարար չեն։ Իրանական Ատրպատականում կան ճանապարհաշինարարության մեջ հմտացած և բարձրորակ ծառայություններ մատուցող ընկերություններ, որոնք, ցավոք, բավարար կերպով ճանաչված չեն Հայաստանում»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Ալիռեզա Նազիֆի խոսքով՝ տարբեր երկրներից բազմաթիվ կազմակերպություններ այնտեղ արդեն իսկ կատարել են ներդրումներ, մինչդեռ հարևանությամբ գործող հայկական կազմակերպություններ չկան և լավագույնս ներկայացված չեն ազատ տնտեսական գոտում։ Ըստ նրա՝ լրատվամիջոցները պետք է երկուստեք հնարավորինս լավ ներկայացնեն չբացահայտված ներուժը։
Մեր զրուցակցի կարծիքով՝ մեգա ծրագրերի իրականացման համար անհրաժեշտ է, որպեսզի բոլոր ճանապարհները բացվեն, և այդ տեսանկյունից ողջունելի է Հայաստանի կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությունը, սակայն նա համոզմունք հայտնեց, որ հաղորդակցության ուղիները պետք է վերահսկվեն ինքնիշխան պետությունների կողմից, որոնց տարածքով անցնում են՝ համարվելով այդ երկրների տարածքային ամբողջականության բաղադրիչը, հետևաբար որևէ հատված չպետք է լինի պետությունների շահերի բախման ասպարեզ, այլ շահագործվի փոխադարձ հարգանքի սկզբունքով և հավասար պայմաններով։

В плане экономических связей между Арменией и Ираном существует огромный неиспользованный потенциал: Алиреза Назиф
Армяно-иранские политические отношения находятся на очень высоком уровне, но в плане экономических связей еще есть огромный неиспользованный потенциал, и в этом направлении необходимо проделать значительную работу.
Об этом в беседе с Арменпресс заявил председатель Союза армяно-иранской дружбы, директор армянского отдела Торговой палаты Тебриза Алиреза Назиф, коснувшись настоящего этапа армяно-иранского сотрудничества.
“Наш союз имеет отношения с 60-70 странами мира, мы работаем в основном через НПО и стараемся внести свой вклад, в частности, в развитие армяно-иранских отношений. Армяно-иранский союз стоит на первом месте в контексте аналогичных структур многих стран. Поскольку мы не являемся государственной организацией, мы более свободны и можем беспрепятственно устанавливать тесные связи с различными образовательными, культурными и торговыми центрами. К сожалению, будучи спседними странами, у нас все еще есть большой нереализованный потенциал в экономике, мы еще не полностью раскрыли друг друга”, - сказал Алиреза Назиф.
По его словам, были делегации из Армении, которые, пересекая границу Ирана, с удивлением отмечали, какие замечательные инфраструктуры есть в соседней стране, хотя ранее у них было совершенно иное мнение о возможностях иранской стороны.
“Учитывая нашу многовековую дружбу, армяно-иранские отношения и особенно связи частных компаний должны быть выше этого. На мой взгляд, товарооборот в 700 миллионов долларов между нашими странами совершенноо невелик. Лидеры Армении и Ирана установили порог в 3 миллиарда долларов, поэтому мы должны внести свой вклад в реализацию этой цели. Учитывая потенциал Иранского Азербайджана, мы можем реализовать совместные проекты на юге Армении. Действительно, рост оборота заметен из года в год, если несколько лет назад эта цифра составляла 300 миллионов долларов, то сегодня она составляет 700 миллионов долларов, но мы думаем, что эта цифра может быть намного выше”, - сказал Алиреза Назиф.
Он добавил, что у них есть свободная экономическая зона в Иранском Азербайджане, и напомнил, что в 2016-17 годах такая зона была создана и в Мегри, поэтому армяно-иранские компании должны проявлять активность в целях развития торговых связей.
“К сожалению, многие договоренности, которые были достигнуты в контексте сотрудничества двух экономических зон, остались на бумаге. Ожидаем, что в новых условиях сотрудничество перейдет от бумаги к реальной работе. Мы должны совместными усилиями начать реализацию мегапроектов на юге Армении. Поскольку в строительных работах 30-километрового участка дороги Север-Юг задействованы две иранские организации, следовательно, иранская сторона также должна принять участие в благоустройстве КПП Мегри. Если учесть, что Армения является для Ирана воротами в Европу, то масштабы и прогресс реализуемых программ пока недостаточны. В Иранском Азербайджане есть компании, которые имеют опыт дорожного строительства и предоставляют качественные услуги, которые, к сожалению, недостаточно признаны в Армении”, - отметил наш собеседник.
По словам Алиреза Назифа, туда уже инвестировали многие организации из разных стран, а армянских организаций по соседству нет, и они недостаточно представлены в свободной экономической зоне. По его словам, СМИ должны как можно лучше представить нераскрытый потенциал обеих сторон.
По мнению нашего собеседника, для реализации мегапроектов необходимо, чтобы были открыты все дороги, и с этой точки зрения приветствуется инициатива правительства Армении “Перекресток мира”. Однако он выразил уверенность, что каналы связи должны контролироваться суверенными государствами, через территорию которых они проходят, считаясь составной частью территориальной целостности этих стран, поэтому любая их часть не должна быть ареной конфликта интересов государств, а должна эксплуатироваться по принципу взаимного уважения и на равных условиях.