Տիգրան Մկրտչյանն ու Հունաստանի ԱԳ փոխնախարարը քննարկել են սփյուռքի կառույցների համագործակցության ձևաչափերը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հունաստանում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Տիգրան Մկրտչյանը հանդիպել է Հունաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ, հանրային դիվանագիտության և հունական սփյուռքի հարցերով պատասխանատու Յորղոս Կոցիրասին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունից հայտնում են, որ զրուցակիցները քննարկել են սփյուռքի կառույցների համագործակցության հնարավորությունները և ձևաչափերը: Յորղոս Կոցիրասը ՀՀ դեսպանին տեղեկացրել է արտաքին գործերի նախարարության՝ արտերկրում հելլենիզմի հարցերով 2024-2027 թվականների ռազմավարական ծրագրի սպասվող շնորհանդեսի մասին՝ նշելով, որ հունական կողմի համար հետաքրքրական է սփյուռքի կառույցների հետ համագործակցության կազմակերպման Հայաստանի փորձը։
ՀՀ դեսպանը նախարարի տեղակալին է ներկայացրել առաջիկայում Հայաստանում կազմակերպվող մի շարք միջոցառումներ, որոնք բարձրաստիճան շփումների և փորձի փոխանակման հնարավորություն են ստեղծում:
Զրուցակիցները կարևորել են ինչպես պաշտոնական բարձրաստիճան փոխայցերի, այնպես էլ համայնքային կառույցների միջև համագործակցությունը խթանելու կարևորությունը:

Armenian Ambassador to Greece, Greek Deputy Foreign Minister discuss formats of diaspora cooperation
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Armenia to Greece, Tigran Mkrtchyan, held a meeting with the Greek Deputy Minister of Foreign Affairs, responsible for public diplomacy and Greek diaspora issues,Giorgos Kotsiras.
According to the Armenian Embassy in Greece, the parties discussed possible avenues and formats for cooperation between diaspora organizations. Giorgos Kotsiras informed the Armenian Ambassador about the upcoming presentation of the Ministry of Foreign Affairs' 2024-2027 strategic program on Hellenism abroad, noting that the Greek side is interested in Armenia's experience in coordinating with diaspora organizations.
The Armenian Ambassador also briefed the Deputy Minister on a number of upcoming events in Armenia, which will provide opportunities for high-level engagement and experience exchange. Both sides emphasized the importance of mutual high-level official visits and fostering cooperation between community organizations.