ՀՀ վարչապետն ընդունել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթիին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիր Քայլաշ Սաթյարթիին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է նրա այցը Հայաստան և մասնակցությունը Երևանում անցկացված «Ճանապարհ դեպի սոցիալական արդարություն. արժանապատիվ աշխատանք» միջազգային համաժողովին: Նիկոլ Փաշինյանը բարձր է գնահատել Քայլաշ Սաթյարթիի գործունեությունը երեխաների շահագործման դեմ պայքարի և հանրակրթության հասանելիության ուղղությամբ՝ ընդգծելով, որ երեխաների իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված քայլերը գտնվում են ՀՀ կառավարության ուշադրության կենտրոնում:
Վարչապետն ընդգծել է, որ ՀՀ-ում երեխաների կրթության իրավունքի պաշտպանությունն ու իրացումը, ինչպես նաև կրթության հավասար հնարավորությունների ապահովումը պետական կրթական քաղաքականության առանցքային թիրախներից են:
Քայլաշ Սաթյարթին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության և Երևանում անցկացված համաժողովին հրավիրելու համար: Քայլաշ Սաթյարթին բարձր է գնահատել ՀՀ կառավարության իրականացրած երեխայակենտրոն քաղաքականությունը: Խաղաղության Նոբելյան մրցանակակիրը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու համագործակցությունը սոցիալական ոլորտում, այդ թվում՝ կիսելու փորձը երեխաների իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ:

Премьер-министр Армении принял лауреата Нобелевской премии мира Кайлаша Сатьярти
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял лауреата Нобелевской премии мира Кайлаша Сатьярти.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на пресс-релиз аппарата премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал визит Кайлаша Сатьярти в Армению и его участие в проводимой в Ереване международной конференции на тему «Путь к социальной справедливости - достойный труд». Никол Пашинян высоко оценил деятельность Кайлаша Сатьярти в деле борьбы с эксплуатацией детей и обеспечения доступа к общему образованию, подчеркнув, что шаги, направленные на защиту прав детей, находятся в центре внимания правительства РА.
Премьер-министр подчеркнул, что защита и реализация права детей на образование в РА, а также обеспечение равных возможностей получения образования являются одними из ключевых целей государственной политики в области образования.
Кайлаш Сатьярти поблагодарил за теплый прием и приглашение на конференцию, состоявшуюся в Ереване. Он высоко оценил проводимую правительством РА политику, ориентированную на детей. Лауреат Нобелевской премии мира выразил готовность продолжить сотрудничество в социальной сфере, в том числе обмениваться опытом в деле защиты прав детей.