Նեթանյահուն հեռացրել է Յոավ Գալանտին՝ պաշտպանության նախարար նշանակելով ԱԳՆ ղեկավար Իսրայել Կացին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն պաշտոնից հեռացրել է պաշտպանության նախարար Յոավ Գալանտին՝ Իսրայելի վարած ռազմական գործողությունների և ներքին քաղաքականության հետ կապված տարաձայնությունների պատճառով։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ CNN-ը հաղորդում է, որ Նեթանյահուն նոյեմբերի 5-ի երեկոյան տեսաուղերձում հայտնել է, որ իր և պաշտպանության նախարարի միջև «վստահությունը կոտրվել է»։
Ըստ Իսրայելի վարչապետի գրասենյակի՝ պաշտպանության նախարար կդառնա ներկայում արտգործնախարարի պաշտոնը զբաղեցնող Իսրայել Կացը, իսկ Քնեսեթի անդամ Գիդեոն Սաարը կփոխարինի Կացին ԱԳՆ ղեկավարի պաշտոնում։
Նախարարների կաբինետում վերադասավորումները տեղի են ունենում Իսրայելի համար շատ կարևոր ժամանակաշրջանում, երբ երկիրը երկու ճակատով ռազմական գործողություններ է մղում Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի դեմ և Լիբանանում «Հեզբոլլահ»-ի դեմ։
Իր պաշտոնանկության մասին լուրերի հրապարակումից հետո Գալանտը X սոցիալական հարթակում գրել է, որ Իսրայելի անվտանգությունը «եղել է և միշտ կլինի իմ ամբողջ կյանքի առաքելությունը»։ Իսկ տեսաուղերձում նա նշել է, որ իր պաշտոնանկությունը տեղի է ունեցել երեք հարցի շուրջ տարաձայնությունների պատճառով՝ ծայրահեղ ուղղափառների զինվորական ծառայության, Գազայում գտնվող պատանդներին լքելու և ՀԱՄԱՍ-ի 2023 թ. հոկտեմբերի 7-ի հարձակման շուրջ պաշտոնական հետաքննության։
Նեթանյահուն իր հերթին հայտնել է, որ բազմաթիվ փորձեր է արել Գալանտի հետ տարաձայնությունները հարթելու ուղղությամբ, սակայն դա չի ստացվել, և այդ մասին իմացել է հանրությունը։
«Եվ ինչն ավելի վատ է, դա հայտնի է դարձել մեր թշնամուն, մեր թշնամիներին դա բավականություն է պատճառել և մեծ օգուտ բերել», - հավելել է Նեթանյահուն։
Գալանտին պաշտոնից հեռացնելու մասին Նեթանյահուի հայտարարությունից հետո Երուսաղեմում և Թել Ավիվում ընդդիմության կոչով ցույցեր են տեղի ունեցել։ Թել Ավիվում ցուցարարները փակել են գլխավոր մայրուղին, իսկ Երուսաղեմում բողոքի ակցիա են անցկացրել Նեթանյահուի նստավայրի մոտ։

Нетаньяху уволил Йоава Галанта, назначив министра иностранных дел Исраэля Каца министром обороны
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху уволил министра обороны Йоава Галанта из-за разногласий по поводу военных операций Израиля и внутренней политики.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на CNN, Нетаньяху заявил в видеообращении вечером 5 ноября, что "доверие подорвано" между ним и министром обороны.
По данным канцелярии премьер-министра Израиля, Исраэль Кац, который в настоящее время занимает должность министра иностранных дел, станет министром обороны, а депутат Кнессета Гидеон Саар сменит Каца на посту министра иностранных дел.
Перестановки в кабинете министров происходят в очень важный для Израиля момент, когда страна ведет военные действия на два фронта против ХАМАС в секторе Газа и против Хезболлы в Ливане.
После известия о своем увольнении Галант написал на социальной платформе X, что безопасность Израиля «была и всегда будет миссией моей жизни». А в видеообращении он заявил, что его увольнение произошло из-за разногласий по трем вопросам: военной службе ультраортодоксов, освобождению заложников в секторе Газа и официальному расследованию нападения ХАМАС 7 октября 2023 года.
Нетаньяху, со своей стороны, заявил, что предпринял много попыток урегулировать разногласия с Галантом, но это не сработало, и об этом узнала общественность.
«И что еще хуже, это стало известно нашему врагу, это доставило удовлетворение нашим врагам и принесло огромную пользу», - добавил Нетаньяху.
После заявления Нетаньяху об отстранении Галанта от должности в Иерусалиме и Тель-Авиве по призыву оппозиции прошли демонстрации. Протестующие в Тель-Авиве перекрыли главную магистраль, а в Иерусалиме провели акцию протеста возле резиденции Нетаньяху.